Rugsėjis – kovos su vėjaraupiais mėnuo

Rugsėjis – kovos su vėjaraupiais mėnuo

08. Sep 2010, 00:00

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras rugsėjį skelbia vėjaraupių mėnesiu ir ragina tėvus, švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojus griauti mitus ir pasirūpinti šios ūmios virusinės ligos prevencija.

 

Ar skiepyti vaikus nuo vėjaraupių, o gal leisti patiems persirgti? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistė Eglė Valikonienė.

 

{smallpic:1}

 

Vėjaraupiai tai ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu.

 

Vėjaraupiai yra viena iš dažniausių infekcinių ligų vaikų tarpe. Pernai Lietuvoje buvo registruoti 12 698 šios ligos atvejai iš jų net 12 120 susirgimų buvo registruota tarp vaikų iki 18 metų amžiaus.

 

Kokie vėjaraupių simptomai?

 

Pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 2 - 3 savaitėms po užsikrėtimo. Ligos pradžia ūmi. Iš pradžių pasireiškia nespecifiniai požymiai - karščiavimas, silpnumas, bloga savijauta.

 

Vėliau, pradeda berti dėmelėmis, kurios virsta pūslelėmis, pripildytomis skaidraus skysčio. Bėrimui būdinga kaita: iš pradžių atsiranda rausva dėmelė, vėliau - iškilimas, tuomet susidaro pūslelė su skaidriu skysčiu, kuriai džiūnant, užsideda šašas.

 

Beria bangomis kas 1- -2 dienas, todėl viename plote galima pamatyti visų stadijų bėrimo elementus. Išbertas vietas labai stipriai niežti.

 

Pūslelės dažniausiai atsiranda plaukuotoje galvos dalyje, ant veido, liemens, galūnių, gleivinės (burnos, akių, lyties organų). Vis nauji bėrimo elementai atsiranda apie 5 dieną nuo ligos pradžios.

 

Kada dažniausiai susergama šia liga?

 

Vėjaraupiais dažniausiai sergama vaikystėje. Suaugę žmonės vėjaraupius ištveria kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika suaugusiems, sergantiems šia liga, yra daug kartų didesnė nei vaikams.

 

Vėjaraupių infekcija itin pavojinga kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs.

 

Kaip vėjaraupiai gydomi?

 

Kadangi tai labai užkrečiama liga, nuo ligos pradžios sergantysis turi būti izoliuojamas 10 dienų (privaloma neleisti vaiko į darželį, mokyklą, nevesti į lauką).

 

Ligos pradžioje galima skirti priešvirusinių vaistų. Svarbiausia - higiena, gulimas režimas, skysčių balanso atstatymas. Jokiu būdu negalima kasytis bėrimų.

 

Ar būtina skiepyti nuo vėjaraupių?

 

Nuo vėjaraupių rekomenduojama skiepytis visiems anksčiau nesirgusiems asmenims, nuo vienerių metų amžiaus.

 

Skiepai nuo vėjaraupių, kol kas nėra apmokami iš valstybės lėšų, todėl tėveliai, norintys paskiepyti savo vaikučius turi patys susimokėti (Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Skiepų kabinete vakcinos dozė kainuoja 153 Lt).

 

Vaikams iki 12 m. amžiaus, skiriama viena vakcinos dozė, virš 12 m. amžiaus ir suaugusiems asmenims rekomenduojamos dvi vakcinos dozės.

 

Dažniausiai vėjaraupių vakciną rekomenduojama skiepyti kartu su tymų - parotitinės infekcijos - raudonukės (MMR) vakcina.

 

Vėjaraupių vakcina negalima skiepyti nėščiųjų.

 

Gal geriau šia liga persirgti nei skiepytis?

 

Vis dar gajus mitas, kad vėjaraupiais geriau persirgti nei skiepytis, tačiau persirgus tikimybė susirgti antrą kartą išlieka. Tuomet vaikas gali susirgti – juostine pūsleline.

 

Išvengti šios ligos galima pasiskiepijus vakcina, kuri apsaugo nuo įprastinės klinikinės vėjaraupių eigos.

 

Pasiskiepyti nuo vėjaraupių galima Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Skiepų kabinete (Kalvarijų g. 153, Vilniuje) arba poliklinikų skiepų kabinetuose.

 

Mamyčių klubas

27. Oct 2010, 23:50

reikia atmint, kad infekcines vaikiskos ligos pacios savaime nera pavojingos, pavojingos gali buti tik ju komplikacijos, todel tinkamai slaugant ir gydant, tikrai dauguma vaikuciu lengvai praserga vaikiskomis ligelemis ir igauna imuniteta visam gyvenimui.
tikrai neverta skiepyt nuo kiekvienos ligos,pasidomekit vakcinu sudetim, galimu salutiniu poveikiu, ligos eiga, kaip reiketu gydyt, kaip slaugyt vaika ir galbut pati liga nebebus tokia baisi. tiesiog reikia daugiau dometis, juk visos mamos norim savo vaikuciams visko kas geriausia, o skiepai anaiptol tikrai ne geriausia iseitis.

09. Sep 2010, 15:46

mes vejaraupeis prasirgome vasaros pradzioje 2.2metuku mat darzelyje siautejo vejaraupei tai ir mus paciupo tai kazkaip aciu dievui lengvai bet seip labai bijojau, ir vis del to viskas nepraejo gerai nuo sunelio uzsikrete 14 metu seses dukryte ir po poros sav prasidejo sepsis ir numire kauno klinikose..... gyvenimas beproto ziaurus......

09. Sep 2010, 07:53

reklama skiepams ! aisku ,susirgus ligos eiga neprognozuojama ...bet jei yra tokie susirgimo skaiciai ir jie auga , kodel visuomenes sveikatos centras neitraukia skiepu kaip privalomu...matyt nera labai patikimi .

08. Sep 2010, 22:24

ar skiepysi ar ne ta liga galima susirgti tik simtomai pati liga lengvesne

08. Sep 2010, 20:38

as tai uz skiepus...nes po tu visu vejaraupiu buna kad atsiranda randai...o dar mergytei..baisu ir pagalvot

08. Sep 2010, 20:34

tai v at butent, kodel niekas nepasako pasekmiu, nuo tu skiepu, skiepyti surastume tuos pinigus jei zinotume kad tai butinybe, o dabar pasako skiepykis, o kas kaip is kur, kokios pasekmes niekas nekalba, paskui po kiek laiko isgirsti, oi nereikejo skiepyti, arba neveiksinga....tai zinot...truksta skaidrumo situos reikaluos...cia tas pats kaip su gripo skiepasi,oi visi pulkit skiepytis, ber tai visa laime kad mano vyras turi pazystamu, atsiverte, ka anglija, portugalija, kitos salys kalba apie siuos skiepus, tai pakraupom....kazin kodel niekas neskleide kad jo sudetyje gyvsidabris, ir nereiketu skiepytis..

08. Sep 2010, 20:04

as irgi ne uz skiepus, tad noretusi ivairesnes informacijos, ne vien koks geris yra skiepai, manau daugumai butu idomesni straipsniai, kur kelios nuomones issakomos - tiek uz, tiek pries skiepus. turiu galvoj, kad yra ir gydytoju kurie pasisako pries skiepus, tik idomu kodel ju nekalbina..

08. Sep 2010, 17:56

skiepai yra blogis
jei jau pavojingos tokios ligos tegu daro nemokamai juos,bet reik pinigi paisdaryt,pas mus vokietijoje ir moakmi tie skiepai,bet cia skiepyja,kai pasakiau,kad neskiepysiu ziurejo akis ispute,dejau kalbos apie skiepus tai nutilo

08. Sep 2010, 16:31

ne neskiepinsiu

08. Sep 2010, 15:40

tikrai geriau neskiepyt, nei skiepyt nuo vejaraupiu. galimybe susirgti pasiskiepyjus islieka, o atsiradus skiepams padaznejo juostines puslelines atveju, tad gerai pagalvokit pries skiepyjant mazuosius...

08. Sep 2010, 15:23

manau as neskiepysiu musu irgi neskiepyjo persirgom ir nieko tik dabar kazkaip pasidare butinybe nuo visko skiepyti

08. Sep 2010, 15:15

nu nepasitikiu ,kažkodėl tom vakcinom

kristinalt kristinalt 08. Sep 2010, 13:32

O man atrodo, kad verta skiepyti nuo vėjaraupių, juk užsikrečia beveik visi vaikai, o kai paskiepyti būna perserga lengiau arba visai nesuserga.

kristinalt kristinalt 08. Sep 2010, 13:32

O man atrodo, kad verta skiepyti nuo vėjaraupių, juk užsikrečia beveik visi vaikai, o kai pasiepyti būna perserga lengiau arba visai nesuserga.

08. Sep 2010, 12:22

nu niekaip nesuprantu, as pati persirgau berods 10 metu, bet tai nei is tolo tokiu simptomu nebuvo, tik tiek kad nieztejo, ir bere...viskas..man taip atrodo kad cia labai ispustas reikalas..svarbiausiai pinigai i biudzeta...nu po kurio laiko gakl nuo slogos skiepys.....nu nezinau...cia tas pats kaip vajus su tuo rota virusu.As asmenine nuomone isgirdau is pacio vaiku gydytojo profesoriaus..taigi ka pasake,visada svarbiausiai higiena ir nebus jokiu rota viruso.o jau jei uzsikretei,ar su skiepasi ar be ju susirgsti....taigi...