Primaitinimo metas: pediatro patarimai

Primaitinimo metas: pediatro patarimai

14. Apr 2011, 00:00

 

Nežiūrint į tai, kad apie primaitinimą buvo daug rašyta, tačiau kai šis klausimas tampa aktualus, vis tiek tėvams iškyla begalės klausimų. Galbūt jums padės vaikų gydytojos Rūtos Zuokienės patarimai.

 

Kada pradėti primaitinimą?

 

Anksčiau buvo griežtos taisyklės, kada reikia pradėti papildomą vaikučio maitinimą. Dabar tendencija tokia, kad 4 -6 mėnesių amžiaus mažyliui, kai jis ima norėti naujų maisto produktų, galima siūlyti mikrodozėmis daržoves ar vaisius. Tačiau tik mikrodozėmis, svarbiausia užduotis – pažintis su nauju maistu.

 

Tai gali būti rinkinys iš 2-3 daržovių ir 2-3 vaisių.

 

O kai jau gydytojas leis įvesti primaitinimą, tada galite padidinti porcijos dydį.

 

Nuo kokių daržovių geriausia pradėti?

 

Nuo tų, kurios išlaikė testą vaikučiui ragaujant mikrodozėmis. Tai gali būti bulvė, cukinija, brokolis, moliūgas.

 

Kaip teisingai apdoroti daržoves?

 

Geriausia garais, tačiau galite ir virti. Pirkti daržoves geriausia ekoparduotuvėse, jei primaitinimas pradedamas ne daržovių sezonu.

 

Daržoves, kurioms „ne sezonas“, prieš paruošdamos, galite užmerkti, kad pasišalintų nereikalingos medžiagos.

 

Kokius vaisius pirmiausia galima duoti vaikučiui?

 

Bananą, obuolį, persiką, slyvas.

 

Rekomenduojama pabandyti 1 vaisių, o ne vaisinę turelę.

 

Pavasarį nereikia stengtis ką nors "išspausti" iš seno obuolio, kuris pragulėjo visą žiemą, nors jis ir iš jūsų sodo. Bet jeigu norite jį pasiūlyti vaikučiui, reikia termiškai paruošti, pvz., pakaitinti vandenyje arba iškepti.

 

Kada galima maitinti vaiką košėmis?

 

Anksčiau buvo manoma - kuo vėliau duosite košę, tuo geriau. Dabar specialistai tvirtina, kad košes reikia siūlyti nuo 6-7 mėnesių, nors pabandyti. Pirmiausia verdame košę vandenyje, o pabaigoje, jei norite, galite įpilti savo pieno arba mišinuko, jeigu vaikutį juo maitinate.

 

Dėmesio!!! Košė turi būti košė, o ne skystas gėrimas. Duodame ją vaikučiui šaukšteliu tirštos konstistencijos, bet ne skystį, kurį reikia gerti.

 

Patariama pačioms virti košes, ypač, jei vaikutis turi problemų su viduriukais. Manų košė – pati nevertingiausia, tad jos pirmaisiais mėnesiais tikrai nereikėtų siūlyti.

 

Galite virti grikių, avižų, ryžių košes (jeigu nėra vidurių užkietėjimo) ir kt.

 

Kokios mitybos dienotvarkės reikia laikytis primaitinimo metu?

 

Kai pradedate primaitinimą, geriausia tai daryti kartą per dieną tuo pačiu metu (geriausia dieną prieš antrą maitinimą). Po to gali mažylis atsigerti mamos pienuko ar mišinio.

 

Po 3-4 savaičių, kai įvestos daržoves, valgome du kartus per dieną: paraleliai su daržovėmis įveskite ir vaisius.

 

Praėjus vėl kažkuriam laikui, pereikite pamažu prie trijų kartų maitinimo kasdien: papildome vaiko racioną košėmis.

 

Kada ir kokiais kiekiais duoti mėsą?

 

Jeigu vaikas jau mėnesį gerai valgo daržoves, galima į daržovių piurė įdėti ir mėsytės. Kiekis – pradedame nuo pusės arbatinio šaukštelio, vėliau – šaukštelį.

 

Duoti mėsą rekomenduojama kas tris dienas, kad suspėtumėte stebėti, kaip vaikas ją toleruoja. Jei nėra vidurių problemų, galima didinti mėsos porciją intensyviau.

 

Galite pradėti nuo vištienos, kuri parduodama ekoparduotuvėse, taip pat nuo jaunos veršienos.

 

Bet kokiu atveju geriausia pasikonsultuoti su savo gydytoju.

 

Ką daryti, jei vaikas atsisako papildomo maisto?

 

Siūlykite kitas daržoves. Labai svarbu, kad ir pačiai mamai patiktų tai, ką ji duoda mažyliui. Jei ji gamina tai, kas yra „beskonė košė“, galvodama, kaip galima tokią valgyti, tuomet ir vaikui psichologiškai tai persiduos, jam dings apetitas.

 

Ar galima primaitinant kartu duoti ir vandens?

 

Reikia siūlyti vaikui. Jis pats nuspręs, nori gerti ar ne. Bet nereikia girdyti šaukšteliu, duokite jam buteliuką ar kitą jo gertuvę, kad jis galėtų atsisakyti, jei nenorės vandens.

 

Kaip greitai atsiranda alerginė reakcija į vieną ar kitą produktą?

 

Alergija atsiranda greitai – per 12-24 valandas. Tada matomi išbėrimai, bet jie greitai išnyksta po to, kai tas ar kitas produktas, kuris iššaukė alergiją, pašalinamas iš mitybos.

 

Yra alergijų, kurios atsiranda lėtai – po kelių dienų ar savaičių. Matomi paraudimai ant skruostukų, oda tampa sausa.

 

Norint suprasti, nuo ko atsirado alergija, reikia laikytis taisyklės – tris ar keturias dienas duoti tą patį produktą ir stebėti, kokia reakcija. Patartina vesti mitybos dienoraštį: užrašote, kokius produktus davėte vaikui ir kaip jis reagavo. Toku būdu operatyviai surasite probelmą ir ją pašalinsite.

 

Kaip intensyviai didinti primaitinimo kiekius?

 

Svarbiausia neskubėti, nes vaiko virškinimo sistema nepasiruošusi perdirbti naujų produktų. Todėl nenustebkite, kai pirmomis dienomis sauskelnėse išvysite viską, ką vaikutis suvalgė. Tai normalu. Praeis laiko ir virškinimo sistema pradės veiksmingiau dirbti.

 

Mamytės!!! Primaitinimo įvedimas nėra paskata nutraukti maitinimą krūtimi!

 

Kuo ilgiau maitinsite krūtimi, tuo mažesnė rizika vaikučiui pasigauti žarnyno virusą, be to, motinos pienas padeda virškinimo sistemai dirbti efektyviau.

 

Mamyčių klubas

14. Apr 2011, 19:45

seip lb dziaugiuos kad maitinu nes kai suserga tai vaikutis visai nenori valgyti o pienuka noriai geria, nu tikiuos prades daugiau valgyt su laiku...na kartais pagalvoju kai pradejau duot papildoma maista nuo 6men tai valgydavo pilna burna visko noredavo o kai metukai suejo baigesi visi norai valgyti 😕

14. Apr 2011, 19:39

viska ka patys valgom ir duodu bet pavalgo tik po pora kasneliu na megsta kotletus bet gi neduosi kasdien to paties tai ir tas td nusibos nebevalgys

14. Apr 2011, 17:22

oi koks geras straipsnis ! 🌷

14. Apr 2011, 15:46

Laurast, taigi didelis jau taviskis, viska, ne tik koses, gali valgyti. Maitink ir savo pieneliu, bet visa sveika maista, kuri ruosi seimai, gali ir mazius valgyti!!!

14. Apr 2011, 15:44

O mes nuo kruopu pradejom. Pavasari darzoves nebuna itin vertingos, tad mano kruopa pradejo nuo kruopu 😀

14. Apr 2011, 14:45

Mano suneliui metukai ir menesiukas. Taip pat dar maitinu pati. Jis kosiu beveik irgi nevalgo. Vos keturis-penkis saukstelius. Bet svorio priauga normaliai, todel neimu i galva. Maitinimo savo pienuku nesiruosiu nutraukti, nes jo neatstos jokia kose.

14. Apr 2011, 13:53

mano maziukui jau metai ir 5men. as ji maitinu pienuku bet jis lb retai valgo kose ar seip koki papildoma maista kazkaip neramu kad tiek mazai valgo tokio amziaus vaikas verdu daug ivairiu kosiu jis pora saukstu pavalgo ir vel puola prie kruties, kazkada bandziau neduoti pieno tai tokia isterija prasidejo. nzn ka daryti gal geriau isvis nutraukti maitinima td geriau valgytu?seip svoris jam auga normaliai nera kudas lelius 😀

14. Apr 2011, 11:16

Aciu uz nuostabu straipsniuka. Tikrai viskas aiskiai surasyta. 🌷

14. Apr 2011, 07:59

kaip viskas puikiai isdestyta😀