Pirmosios daržovienės: nuo ko ir kaip pradėti?

Pirmosios daržovienės: nuo ko ir kaip pradėti?

07. Sep 2010, 00:00

 

Mamyčių klubas tęsia pradėtą temą apie vaikų primaitinimą su Šeimos medicinos centro vaikų ligų gydytoja Laima Bulikaite.

 

Apie tai, nuo kokių daržovių pradėti primaitinimą ir ką daryti, jei vaikas nevalgo, bei daugelį kitų klausimų – šiandien ir bandysime išsiaiškinti kartu su Šeimos medicinos centro vaikų ligų gydytoja Laima Bulikaite.

 

2

 

Kaip minėjome ankstesniame straipsnyje, jei mažyliui pradedate duoti papildomo maisto rudenį, tuomet gydytoja siūlo pradėti nuo daržovienės, nes šiuo metų laiku turguje (o gal ir pačios turite daržus ir sodus) yra vertingos daržovės.

 

Reikėtų pradėti nuo vieno komponento, t.y. nuo vienos rūšies daržovės, pavyzdžiui, bulvės. Stebėti apie penkias dienas, kaip vaikas ją toleruoja. Tuomet prie bulvės galima pridėti ir morkytę – ir vėl stebėti kelias dienas.

 

Taip pamažu įvedame vis naują daržovę.

 

Ką daryti, jei spjauna daržovienę?

 

Žinoma, dažnai pasitaiko, kad vaikas spjauna bulvę, atrodo, jam neskanu, neįprasta, tačiau prie kieto maistelio, kaip ir prie visų naujovių, reikia priprasti.

 

Jeigu visgi vaikas po kelių siūlymų daržovienę spjauna, palaukite – nieko nereikia daryti per prievartą. Po kurio laiko pasiūlykite, tik nenuleiskite rankų ir turėkite kantrybės.

 

Vieną, antrą, trečią dieną duokite daržovienės po kelis kartus per dieną – ir tikrai prie naujo skonio vaikutis pripras.

 

Ar kietą maistelį duoti vaikui tik kartą per dieną?

 

Nebūtinai. Žiūrint, kiek jis vienu kartu suvalgo. Siūlykite kelis kartus per dieną. Juk vaikas negali likti alkanas.

 

Pirmos košytės mažylis turėtų suvalgyti apie 100-120 gramų per dieną (iki 12 mėnesių amžiaus kiekis padidėja iki 1 litro).

 

Kokios daržovės labiausiai alergizuoja?

 

Nėra kažkurios vienos daržovės, kuri labiausiai sukelia alergiją. Vienam vaikui gali būti nuo morkos, kitam – nuo kopūsto alergija. Taigi, mama įvedinėdama naują daržovę, turėtų atidžiai stebėti vaikutį – jei užvalgius pvz. morkos, jam išbėrė, tuomet šią daržovę reikėtų atidėti kuriam laikui.

 

Bet visai jos nereikia atsisakyti. Po kelių savaičių nedidelį kiekį morkos vėl galite pasiūlyti vaikučiui. Per tą laiką vaiko orgaznimas gali būti jau atsparesnis.

 

Ką mažyliui duoti atsigerti – pieno ar vandens?

 

Jei mama dar maitina savo pienuku, tuomet jokio kito skysčio nereika mažyliui gerti – pavalgęs daržovienės, jis gali užigerti pienuku. Nebent būtų karšta diena, tuomet galite pasiūlyti vandens.

 

Jei vaikas maitinamas adaptuotais mišinukais, tuomet pavalgius pietus, galite jam pasiūlyti nesaldintos arbatos ar vandens.

 

Ar reikia dėti aliejaus į daržovių košę?

 

Pradėjus nuo 6 mėnesių primaitinti vaikutį, kaip ir minėjau, pamažu, duodame vis kitą daržovę.

 

Mėnesio eigoje jau galima į košę įdėti 1 ml alyvuogių ar saulėgrąžų aliejaus, pamažu kiekį vis didinant. Iki metukų vaiko daržovienėje turėtų būti apie 30-50 ml aliejaus.

Šeimos medicinos centras

Pylimo 9, Vilnius

www.seimosgydytojas.lt

864021999, 8-5 2608684,  8-5 2608685

 

1

 

Ačiū už naudingą informaciją. Tikimės, kad jums, mielosios, tai pravers.

 

Mamyčių klubo portalo

redaktorė Eglė

 

07. Sep 2010, 15:07

Mums metukai, tikrai nesuvalgome litro koses... Duodu du kartus per diena. Tai taip iseina, kad vienam kartui - puse litro. As tiek nesuvalgyciau😀

07. Sep 2010, 14:21

manoji irgi labai megsta kakka taip kramsnoti, ypac lauke😀

07. Sep 2010, 14:17

mumus 11 menesiu.litras koses, tai 4 kartai per diena po stikline, mano vaikas tiek nesuvalgo, valgom pusryciam kose kazkokiu kruopu, tai stikline nevisada suvalgo, nu kad ir grikiai ar ryzai, juk jie sotus, suauges tiek nesuvalgytu, tai manau negalima teigti, kad vaikas butinai turi suvalgyti litra per diena, pietums darzoviene su mesyte, sitos stikline suvalgo, bet irgi pagal nuotaika, jei matau ta diena nelabai nori valgyti duodu tada batona, duoniukus,sausaini, obuoli, nu zodziu viska, vakarienei mes papratome valgyti koses kasokios, ir desertui jogurtas, tai stikline gal ir suvalgo, viskas. tik pries miega geria misinuka.tai toli grazu iki litro...svarbiausiai kad vaikas butu sotus. Manyciau. pavakariu nevalgo taip pastoviai ka nors grauzia..

07. Sep 2010, 14:16

Kajus tai daug valgo😀 tiek tikrai suvalgo😀

07. Sep 2010, 13:59

mums jau greit 10men bet dar tik puse litro per diena tesuvalgo kazkur☹ kaip iki litro suvalgidinti neisivaizduoju