Pirmoji pagalba vaikui persikaitinus saulėje

Pirmoji pagalba vaikui persikaitinus saulėje

Karščiai kol kas nesitraukia. Tad prieš ruošiantis su vaikučiu lepintis saulėje, atminkite, kad mažylių oda labai jautri tiesioginiams saulės spinduliams.

Karštis – didelis išbandymas mažylio organizmui, ypač iki 3 mėnesių amžiaus, kol dar nesusiformavusi kūno termoreguliacija.

  • Neikite pasivaikščioti 11-16 valandomis, kai saulė ypač aktyvi ir didžiausia tikimybė gauti nemažą dozę ultravioletinių spindulių.
  • Aprenkite mažylį natūralaus pluošto drabužėliais, geriausiai tam tiks orui pralaidi medvilnė.
  • Troškulys ir fizinis aktyvumas – papildoma našta vaikučio organizmui, todėl gerti karštomis dienomis mažyliams reikia duoti kuo daugiau. Žindomiems mažyliams dažniau duokite atsigerti mamos pienuko, kitiems – vandens arba vėsios ramunėlių arbatos. Svarbiausia, mažylio organizme palaikyti reikiamą skysčių kiekį.
  • Išvengti odos nudegimų saulėje padės tinkamai pasirinktas apsauginis kremas - rinkitės specialiai skirtą vaikams su SPF 50 faktoriumi. Kremą patepkite prieš dvidešimt minučių einant į lauką. Kadangi vaikučiai dažnai praleidžia vandenyje, tad tepti apsauginį kremą reikėtų kas 2-3 valandas.
  • Galvą – tiek suaugusio, tiek vaiko turėtų dengti plačiabrylė skybėlatė ar kepurė, apsaugantį ne tik veidą, bet ir kaklą bei pečius nuo saulės.

Jei jau vaikutis persikaitino saulėje:

  1. Veskite kuo greičiau į pavėsį,
  2. Duokite gerti vandens,
  3. Uždėkite ant kaktos šaltą kompresą, o kūną patepkite vėsinančiu specialiu kremu.
  4. Jei pakilo aukšta temperatūra, duokite ją mažinančių vaistų ir kvieskite gydytoją.

Ar tai saulės smūgis?

Jei vaikas tampa pasyvus arba atvirkščiai – labai aktyvus, verkia, visada laikosi sau už galvytės, vyresni vaikai gali pasiskųsti galvos skausmu, dingo apetitas, svaigsta galva – visa tai gali būti saulės smūgio simptomai.

Pasak pediatrės Anos Birkos, jei tai saulės smūgis, vaiko oda tampa karšta, raudona ir sausa. Vaiką reikia nunešti į pavėsį, paguldykite, kad galva būtų aukščiau kūno.

Jei vaikas turi sąmonę, reikia duoti jam gerti – vandenį, arbatą, sultis ir t.t., svarbiausia – skysčiai! 

Vaiką reikia išlaisvinti iš ankštų rūbų ir ant galvos uždėti šaltą kompresą.

Jei mažylis pabalo ir artinasi apalpimas, reikia jį nunešti į vėdinamą patalpą ir pasistenkite jo galvą trumpam palenkti tarp kojų, kad kraujas greičiau tekėtų į galvą. Tokioje padėtyje vaiką palikite 1 – 2 minutes. Arba pakelkite kojas aukščiau kūno, tada taip pat galva greičiau aprūpinama kraujo tekėjimu.

Jeigu vaikas periodiškai netenka sąmonės – NEDELSIANT KVIESKITE GREITĄJĄ PAGALBĄ!!!