Pirmasis kūdikio gyvenimo mėnuo

Pirmasis kūdikio gyvenimo mėnuo

23. Oct 2009, 00:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Papasakok, kuo tau įstrigo atmintin pirmasis tavo mažylio mėnuo! 

Jau nuo pirmos sekundės kūdikiui labai svarbu pajusti tėvelių meilę, šilumą, švelnumą. Ir žinoma, ką tik „iškepti“ tėveliai stengiasi sukurti tokią aplinką, kad kūdikiui pirmosios jos gyvenimo dienos prabėgtų kuo ramiau.

Tam, kad sumažintume kūdikiui stresą, kurį jis patiria išvydęs pasaulį, patartina jį kuo daugiau laikyti ant mamos pilvo. Mamos širdies plakimas, kūno šiluma, švelnūs glostymai – tai mažyliui jau pažįstama, todėl šiuo metu tai jam labai svarbu.

Naujagimis gali jausti įvarius aplinkos dirgiklius, kurie kaip signalai persiduoda į smegenis. Šiais ypač svarbiais aplinkos dirgikliais yra prisilietimai, kūno kontaktas, krūties žindimas. Šiuos įspūdžius vaikutis gauna jutimo organais, ypač oda, burna, rankomis ir lūpytėmis.

Vystymosi procesas prasidėjo.

Pirmas mėnuo

Kartais susidaro įspūdis, kad naujagimis tik ir valgo, miega ir verkia, bet be šių kasdienių darbų kūdikis nesivystytų.

Fizinis vystymasis

Per pirmąją savaitę naujagimio kūnas tarsi sustingo ir iki šiol yra toje pačioje pozoje kaip ir mamos įsčiose. Bet pirmojo mėnesio pabaigoje jo kūnas jau pradeda išsitiesti.

Visuomet įsitikink, ar prilaikai jo galvytę! Niekada nekratyk kūdikio, sūpuok lėtai! Kūdikio galvytė paprastai pasukta į vieną ir tą pačią pusę – priklausomai į kokią pusę ji buvo pasukta motinos įsčiose. Tad keisk padėtį.

Judesiai

Jau mamos pilvelyje kūdikis juda, tačiau dabar jis turi kur kas daugiau erdvės. Kai mažylis nemiega, jis gana aktyvus, judina kojytėmis tarsi atsakytų į tavo prisilietimus, kai jis sunerimęs – verkia.

Šie judesiai chaotiški, nekontroliuojami, ir dėl to stiprėja raumenys ir stimuliuojama nervinė kūdikio sistema.

Kai prisilieti prie kūdikio delniuko, jis jį sugniaužia. Jei mažylį paguldysi ant pilvo, jis greičiausiai stengsis pakelti galvą! Nedrausk! Tai sustiprina nugaros ir kaklo raumenis. Leisk mažyliui treniruotis.

Įgūdžių gavimas

Tavo vaikas mokosi visą laiką ir kaip jis tai darys, priklauso nuo tavęs, Mamyte!

Naujagimis nuostabiai gerai priima bet kokį bendravimą: stebėk, kaip mažylis elgiasi, kai Tu kalbi – jis turbūt įdėmiai tave stebi, įsiklausydamas į tavo balsą, seka, kaip juda tavo lūpos.

Pirmąjį mėnesį kūdikis savo emocijas demonstruoja kūno kalba, stebėk, kaip jis juda, kai džiaugiasi ar yra sunerimęs.

Jausmai

Jausmų sistema sudaryta taip, kad kūdikis gautų tik jam naudingą informaciją. Pavyzdžiui, kai gimusį kūdikį iškart guldo ant mamos pilvo, jis užuodžia unikalų jos kvapą, kuris jam jau asocijuojasi su Tavo balsu, prisilietimais.

Aiškus žvilgsnis

Gimimo metu ir pirmomis gyvenimo savaitėmis kūdikis mato tik daiktų kontūrus. Pirmąjį mėnesį jis mokosi fokusuoti žvilgsnį, tačiau visiškai regėjimas išsivystys trečiame mėnesyje.

Kalba

Net ir pirmame mėnesyje reikia su kūdikiu kalbėti. Užduok mažyliui klausimą, padaryk pauzę, tarsi laukdama atsakymo. Nepastebėsi, kaip greit mažylis pradės tau atsakinėti, leisdamas tam tikrus garsus.

Kalbos vystymasis kol kas ribotas. O šio mėnesio pabaigoje jau pastebėsi kūdikio šypseną, tiesa, dar nesąmoningą.

Emocinis ir socialinis vystymasis

Pirmomis dienomis naujagimis labai jautrus aplinkai ir žmonių emocijomis. Jei mama nervinasi ir kažkuo susirūpinusi, kūdikis ima dažniau verkti ir tampa neramus. Jei tu rami ir pailsėjusi, vaikas taip pat patenkintas. Šių emocijų vystymasis padės ateityje jam tapti pilnaverčiu socialinės visuomenės nariu.

Gal pradžioje tau sunku suprasti, ko gi mažylis nori, tačiau netrukus jūs visiškai vienas kitą suprasite.

Verksmas

Šiuo metu fiziologiniai mažylio poreikiai ir tai, ko jis nori, pasireiškia verksmu. Jis verkia, kai alkanas, pavargo, jam nepatogu arba kai jis paprasčiausiai nuobodžiauja.

Nedelsdami eikite pas kūdikį ir nuraminkite jį. Dėmesys ir meilė sukuria saugumo jausmą.

Pratimai, kurie padeda vystyti įgūdžius

Šiame amžiuje žaisliukas, kuris jam reikalingas, esi TU! Tik tu kol kas esi pats patraukliausias jam žaisliukas – daryk grimasas, dainuok, sukelk įvairius garsus. Į šį procesą, žinoma, gali įtraukti ir kitus šeimos narius.

Žaisk su mažyliu

Lėtai judink galvą – į vieną, į kitą pusę, kūdikis akimis seks tave. Iš pradžių jis mato tik kontrastines spalvas ir daiktus – nupiešk juodai-baltą piešinį ir parodyk jam.

Komentaruose išsakyk nuomonę apie tai, kuo tau įsiminė Tavo mažylio pirmasis mėnuo!

Huggies® Newborn – tai pačios pirmosios ką tik gimusio mažylio sauskelnės!

20140128162500-55905.jpg

Naujos Huggies® Newborn suteikia daugiau komforto naujagimiui, nei anksčiau.

Specialus drėgmės indikatorius sauskelnėse Huggies® Newborn nusidažo žalsva spalva, kai sauskelnės sušlampa ir metas jas keisti! Naujagimiui ypač svarbu likti sausam. Kūdikio oda labai jautri ir linkusi į sudirginimą, todėl drėgmės indikatorius yra labai svarbus padėjėjas tėvelių kasdienybėje – juk nuo šiol jie žinos, kada reikia keisti sauskelnes, kad mažylis visuomet liktų sausas.

Dar viena svarbi ypatybė naujose Huggies® Newborn – speciali kišenėlė vidininiame sluoksnyje, kuri apsaugo nuo skystų išmatų nutekėjimo nugaros srityje.

Naujose Huggies® Newborn – nauji, patobulinti lipdukai! Jie tvirtinami visame sauskelnių paviršiuje, tai padeda joms geriau prigulti prie mažylio kūnelio; be to, galima reguliuoti jų dydį, atsižvelgiant į mažojo pilvuko dydį.

Huggies® Newborn sukurtos iš unikalių, minkštų, „kvėpuojančių“ medžiagų.

Išorinis sauskelnių sluoksnis yra iš 100% medvilnės, kurios dėka jos ypatingai tampa švelnios ir minkštos.

Huggies® Newborn yra dviejų dydžių:

- nuo 2 - 5 kg

- nuo 3 - 6 kg

Sauskelnės papuoštos mielais piešiniais su Disnėjaus herojais – Mike Pūkuotuku ir Tigru.

11. Dec 2009, 13:08

mano mazuliuke gime lb stipri, pamenu kad nuo pat pirmuju dienu jau galvyte laike visi stebejosi😀 zinoma, galvytes ilgai islaikyt neiseidavo, tai palaikydavo, o paskiau bam ir ant mamytes krutines😀 kai pasiziuriu db ...atrodo vos keli men prabego, o jau uzaugo ir guguoja, ir lopsines niuniuoja kartu ir sypsosi, juokiasi...lb smagu prisimint pirmas dienikes ir men😀

27. Oct 2009, 17:56

gal galit man patarimu duoti apie neisnesiotus vaikus,tik siandien prisijungiau ir nieko man neiseina☹

26. Oct 2009, 21:23

Labai aciu raganyte.tiesiog bijojau savo mazutei duoti kokius vaistus.bet butinai isbandysim ir espumizan bei masaziuka...

26. Oct 2009, 20:33

Svecias,man taip buvo pirma savaite su Rimante...Maniskei padejo espumizanas...Pilvo masazas pies laikrodzio rodykle...Daznos maudynes...Isvezk igryna ora,leisk pamiegot lauke,nors jau ir saltoka,bet siltai aprengusi savo princese isvykstu i lauka,pastau matomoj vietoje(po atidarytu langu)ir pati su kitu savo princu darbuojuosi....Pirmajam jau 1,2m,o rimantei siandien buvo men.Jei galesiu kuo patart rasykit i raganytexx@one.lt

26. Oct 2009, 08:44

Mano mazylei dabar 8savaites..ji nakti buna daznai sunerimusi tad tenka ja guldyti pas save i lova.taciau net paguldzius ji visviena verkia.mamytes ka man daryti?patarkite.mazyle neverkia tik guledama ant pilvo ir zisdama kruti,bet juk istisai vaiko neguldysiu sau ant pilvo ir neduosiu zisti kruties.patarimo skubiai prasau.

24. Oct 2009, 13:13

Žiūriu į savo mažylį ir atrodo taip seniai toks mažiukas buvo😀 dar tik šypsojos,akutėm sekdavo. . .o db kandžiojas 4dantukais, juokia, išdykauja😀. Pamenu pirmasis mėnuo nebuvo sunkus, išskyrus miego trūkumą, ir mažiukas sveikas buvo, bet nebijojau nei perrengt, nei nk, nuo pat jo gimimo nebijojau😀 nors dažnai mamytei baisu būna, kad tik neužgauti😀

24. Oct 2009, 10:56

laikas bega...

23. Oct 2009, 22:20

na ir greit laikutis bėga,atrodo ir mums katik mėnesiukas buvo

23. Oct 2009, 21:42

Malonu prisiminti tą pirmą mėnesi. Toks mažiukas buvo.

Gintarep Gintarep 23. Oct 2009, 21:32

kaip idomu paskaityti.ai,kaip didziausia stebukla prisimenu irmaji menesiuka...tik gaila,kad as pati labai prastai jauciausi...

23. Oct 2009, 17:15

mano dukrytes pirmasis menuo man ir mano vyrui buvo pats stebuklingiauses, ne tik todel, kad su kiekviena diena vis labiau sutvirtedavo, bet ir todel, kad jau pirmaji vakara po gimimo pradejo dust ir vos ja atgaivino, tad man kiekviena diena buvo stebuklas, kad turiu maza dukryte. supratau, kad vaikas yra labai trapus ir galiu jos bet kada netekt, tad brangino kiekviena sekunde praleista kartu su savo dukrele...

23. Oct 2009, 16:12

kiek metuku dabar austytei?

23. Oct 2009, 16:10

musu lelytei jau du menesiai😀 be galo daug guguoja jau stiprokai laiko galvyte,gal ir nesamoingai,bet atpazysta teti ..pirma menesi net naktim nesikeldavo mazyle😀 aisku begant dienoms reikalauja daugiaun demesio😀saunuoliai tie musu vaikiukai!

23. Oct 2009, 16:10

smagu prisimint kaip ir mano mazoji buvo neseniai gimus,kaip kas vystes ir kaip kas buvo 😀

23. Oct 2009, 15:16

Mums dar tik pusantro menesio😀 Mantukas nuo pat gimimo labai megsta maudytis,ypac kai ji pavedzioji po vandenukac😀Labai jam patinka kai ji pakalbini tada sypsosi ir net guguoja.Kai parsivezem is ligonines jis visa laika beveik miegodavo,o dabar kuo tolin tuo idomiau darosi😀

23. Oct 2009, 12:54

o man pirmas buvo nesunkus, gal kad vyras buvo visa laika, nes turejo tevystes atostogas, man daug padejo. aisku buvo baisu, nes nieko nezinai, bet ir smagu, ziuri ir negali patiketi, kad cia tavo stebuklas guli😀

23. Oct 2009, 12:51

na as rupesciu neturejau, labai rami dukryte buvo, tik kai buvo pirmagime, tai pirma savaite buvo nekokia, nes bijodavau pakeisti sauskelnes, perrengti, maudyti, oi streso buvo😀 bet su mamos pagalba viskas buvo gerai😀

23. Oct 2009, 12:24

oi ir sunkus gi tas pirmas menesiukas mums buvo

23. Oct 2009, 12:12

lygiai pries metus mums buvo pirmasis menuo. kai prisimenu, tai toks maziukas kleckiukas buvo, o db pats atbega, bet iki siol as esu jam pats geriausias zaislas 😀

23. Oct 2009, 11:42

prisiminiau pirma gyvenimo menesiuka 😉