Neverskite vaikų valgyti - tai kenksminga

Neverskite vaikų valgyti - tai kenksminga

24. Jan 2013, 08:30

Anot psichologų, versti vaiką valgyti – kenksminga. Ir psichologiniu, ir medicininiu požiūriu. Tad kodėl dažnai tėvai taip elgiasi?

 

Kai kūdikis ateina į pasaulį, visi supranta, kad jam reikia mamos, jos šilumos, glamonių ir, žinoma, jos pieno. Mityba – labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis, tuo labiau naujagimiui. Visas šis malonumas susijęs su mamos bendravimu, vaikui mama asocijuojasi ir su valgymu.

 

Jei vaiko maitinimą nuo kūdikystės lydi įtampa, nerimas, kova dėl kiekvieno suvalgyto košės šaukšto, tas nerimas, susiję su valgymo procesu, vaikui lieka visam gyvenimui ir užsitvirtina kaip vienas iš būdų išreikšti savo savarankiškumą ir pelnyti tėvų dėmesį.

 

Tėvų išgyvenimas, kad vaikas nevalgo ir siekis pamaitinti jį be kokiais būdais, virsta tikrų tikriausia kova.

 

Sveikas požiūris į maistą turi būti toks, kaip sakoma aforizme: „Valgome, kad gyventume, o negyvename, kad valgytume“.

 

Žmogaus organizmas – savireguliuojanti sistema, galinti prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų. Viena iš tokių prisitaikymo būdų – apetito sumažėjimas sergant, esant stresui ar pakeitus aplinką, klimatą ir t.t. Versti vaiką valgyti tokiomis sąlygomis reikštų kenkti jo sveikatai. Svarbu tik viena – neleisti vaikui apsivalgyti saldumynais.

 

Ir psichologiniu, ir medicininiu atžvilgiu versti vaiką valgyti – kenksminga. Tad kodėl taip dažnai tai vyksta?

 

1.Maistas kaip jausmų, emocijų išraiškos pakaitalas. Kai kurie tėvai, nesąmoningai jausdami, kad negali vaikui duoti pakankamai dėmesio ar šilumos, nevalingai tai kompensuoja padidintu dėmesiu vaiko mitybai.

 

2.Valdingi tėvai vaiko atsisakymą valgyti supranta kaip nepaklusnumą, disciplinos griovimą.

 

3.Suaugusieji, kurie man, kad svarbu elgtis „kaip pridera“, „kaip reikia“, laikosi stereotipo, kad „vaikas privalo valgyti“. Priešingu atveju jie mano, kad blogai vykdo savo kaip tėvų pareigą.

 

4.Nuolat nerimaujantys tėvai visąlaik galvoja, kad su jų vaiku kažkas ne taip – tai jis per liesas, tai jis serga, jo vysymasis atsilieka ir pan.

 

Neretai po tokių vaikiškų „traumų“ kovojant su maistu jau suaugęs žmogus turi kitą problemą – persivalgymą. Nes jo pasąmonėje uždėtas antspaudas, kad maistas – vienas iš svarbiausių gyvenimo dalykų, galintis paslėpti jausmus (esant šaltiems tėvams), galintis sumažinti stresą, įtampą, kad valgyti paprasčiausiai būtina, net jei ir nesi alkanas.

 

O pusryčiai, pietūs ir vakarienė turi būti kasdien kaip nepamirštama aksioma (esant valdingiems ir teisingiems tėvams). Ir tada tęsinys atrodo visai kitaip: kaip man sustoti nuolat valgyti?

 

 

24. Jan 2013, 14:58

Dalinai kaik uriiose vietose atpažinau save, mamas, močiutes ir t.t., bet neperssitengiam per prievartą nekišu, nori - valgai, nenori - suvalgysi vėliau, kai išalksi. Gal kai kurioms bpbutėms ir koktu nuo tokio mąstymo, mat vaikas privalo valgyti, pasak jų, bet aš kitos nuomonės, kai yra poreikis, vaikas nori - ir valgo 😉

24. Jan 2013, 14:22

niekada per prievarta neverciau vaiku valgyt ,niekad nebegioju su saukstu is paskos patys papraso kaip nori 😀

24. Jan 2013, 08:59

musu vyresnele, kol maitinau savo pieneliu, stipriai protestuodawo pries maista. pradzioj bandydavau gundyti ir su ,,atskrendaniais lektuveliais'' .... Ale nesiseke ... Tai ir nebesiulydawau tiek inirtingai. Nenori ir nereikia, kai noresi tada paprasysi - tokie zodziai pastoviai skambedavo is musu lupu. Na va nutraukiau maitinima pienuku (apie 1,3 metu) o mergyte kuo puikiausiai pradejo valgyti. Nera verciama ir dabar, nenori dabar, kai nores ateis paprasys veliau. Ir matosi skirtumas tarp tu vaiku kurie buvo verciami. Mano mergyte priseda ir pavalgo be jokiu maivymosi, kalbejimu, zaidimu su maistu o va tie kurie verciami - valgymo procesas trunka tikrai valanda, salia burnojanti mama su zodziu ,,walgyk'' .... O waikas suwalgo koki wiena kasni ir toliau pasakoja ka siandien weike .ar dar kokius klausimus uzdawineja,. Galiausiai po tokiu keliu kasniu nori begti nuo stalo ..