Mirė močiutė: kaip kalbėti su vaiku?

Mirė močiutė: kaip kalbėti su vaiku?

06. Mar 2012, 10:00

Iš mamos laiško:

 

"Prieš metus mirė mano močiutė, vaikų prosenelė. Mes visi ją labai mylėjome ir jos išėjimas iš gyvenimo mums visiems buvo skaudus. Per metus nebuvo nei vienos dienos, kad apie ją nepagalvočiau...Na, bet taip sudėliotas visas gyvenimas. Kas turi pradžią, turi ir pabaigą...


Į šarvojimo salę savo mažųjų nesivežiau. Tik paskutinę dieną, tiksliau, paskutinį rytą jos atvažiavo kartu su tėčiu penkioms minutėms. 11 mėnesių dukrytė reagavo kaip į pramogą - nieko nesuprato. Daug žmonių, veiksmas kažkoks ir tiek.


O didesnioji, 4 m. 6 mėn viską suprato. Dairėsi didelėmis akimis ir prapliupo verkti. Tiesiog aš verkdama "užkrėčiau" ir ją. Vėliau vaikus išvežėme draugei ir nieko nematė. Ir tik tada, kai nuvažiavome į kapines Gelminė mane privertė susimąstyti, kokios baisios mūsų laidojimo tradicijos! Uždavė klausimus:


"Jeigu čia močiutė - tai kur ji? Ką, jūs ją užkasėt?"
"Kas jai dabar bus"? "Mama, kaip Jūs taip galėjot?"
"O jūs ją užkasėt su ta lova medine"?
"Kas ją užkasė? Tėtis? Kas? Kas, pasakyk" ir vėl vaiko ašaros...

 

Suprantu. Buvo močiutė, duodavo saldainių, draugaudavo abi, o dabar.. Kažkas, kažkokie dėdės paėmė ir lyg niekur nieko užkasė mylimą močiutę! Aiškinau jai, kad ji sirgo, kad visi žmonės miršta ir t.t. Bet neveikė niekas. Tik prabėgus metams aprimo su klausimais. Bet močiutės tikrai nepamiršo! O ir aš pati nenoriu, kad ji ją pamirštų...

 

Kaip reikėtų elgtis tokiu atveju? Kaip vaikui paaiškinti? Kaip padėti vaikučiui susivokti?"

 

Konsultuoja psichologė Vika Aniulienė:

 

Laba diena,

 

Vaikas pradeda mirtį suvokti tik nuo 5 metų. Nuo kada ir kaip supažindinti vaiką su mirtimi, sprendžia tėvai. Manau, kad kaip ir bet ko, mirties nepavyks įdėti į maišą ir paslėpti. Apie ją reiktų pasakoti kaip apie natūralų ir neišvengiamą dalyką. O kaip pasakoti, priklauso nuo to, kaip tėvai tą mirtį priima.

 

Apskritai, žmogui būdinga vengti kalbėti ir net mąstyti apie mirtį. Tai mūsų įgimtas instinktas. Sveikintina, kad Jūs neišsisukinėjate nuo tokių klausimų. Tik kaip viską pateikt? Vyresniems vaikams tinka pavyzdys su pirštine. Paimat pirštinę ir sakot " štai ranka - tai čia esi tu, o čia pirštinė - tavo kūnas.

 

Tam, kad gyventum pasaulyje, va būtent čia, tu turi būti kūne (užsidedam pirštinę). Kūnas tau reikalingas, kad galėtum judėti, vaikščioti, kad tave matytų, kad galėtum jausti ir apkabinti mamą. Kartais ima ir pasidaro taip kad kūnas susidėvi - suplyšta, suyra, sulūžta koja, ranka, suskausta šoniuką ar galvytę. Tu esi ir būsi, bet kai kūnas susidėvės reikės jį keisti arba palikti (nusiimate pirštinę).

 

Ir šitas kūnas (rodot į pirštinę) tai ne tu. Tu gi čia (rodot į ranką). Dėl to visai nesvarbu, kas nutinka tam kūnui, nes ten tavęs nėra..."


Į šitą pasakojimą galima įtraukti viską, kas Jums priimtina: religija, reinkarnacija ar tai, kuo tikite. Mergaitė auga, ir, tikiu, dar spėsite jai viską suprantamai paaiškinti.

Psichologės kontaktai:

vika.aniuliene@gmail.com

Mob. 8 654 49445