Lengviausia virškinama košė kūdikiui - cukinijų

Lengviausia virškinama košė kūdikiui - cukinijų

16. Jun 2015, 06:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Primaitinimas - vienas iš sudėtingiausių pirmųjų metų periodų. Tuomet vaikutis turi mokytis ryti, virškinti kitokį maistą, o vėliau ir kramtyti. Vaikų ligų gydytoja Laima Bulikaitė konsultuoja apie grūdines ir daržovių košes. 

Sveikas mamos pienu ar adaptuotu pieno mišiniu maitinamas 6-8 mėnesių kūdikis papildomo maisto per dieną turi gauti 2-3 kartus. O 9 mėnesių ir vyresni - 3-4 kartus per dieną, ir dar vieną ar 2 kartus papildomų užkandžių. Tinka vaisiai, džiūvėsiai.

Didinti papildomo maitinimo dažnumo nereikia, nes tokio amžiaus kūdikis dar turi gauti mamos pieno ar mišinio.

Lengviausiai virškinami cukinija ir patisonai

Paragavus saldžių vaisių, kūdikiui daržovės nebus tokis skanios, prie jų bus sunkiau priprasti. Tačiau jos vertingesnės nei vaisiai. Daržovėse daug vitaminų, jose yra ir maisto skaidulų, krakmolo.

Pradėti nuo bulvės, kopūsto, cukinijos, buroko. Vėliau papildyti špinatais, brokoliais, pomidorais, rope, pastarnokais, petražolėmis. Lengviausiai virškinami cukinija ir patisonai. Kopūstai (brokoliai, žiediniai) tinka dėl vertingų mineralų, fermentų.

Ir pilvelį pučia ne taip ir dažnai. To kaltininkai gali būti pupos, žirneliai, todėl šios daržovės tinka tik nuo dešimties mėnesių. Alergiją dažniausiai sukelia morkos.

Grūdines košes kaitaliokite

Iš grūdinių košių pirmos turėtų būti verdamos iš ryžių, grikių, avižų. Manų košė pradedama duoti vėliausiai ir rečiau, nes maistiniu atžvilgiu ji mažiau vertinga. Košės ruošiamos su mamos pienu ar pieno mišiniu, o su karvės pienu – ne anksčiau kaip nuo metų.

Kruopos vertingos – jose daug angliavandenių, gausu vitaminų, kalcio, fosforo. Būtina kruopų įvairovė, nes taip užtikrinama visavertė mityba. Košes galima paskaninti vaisiai, geriausia šviežiais.

ATMINKITE, kad kūdikiui košės gai būti ir alergijos šaltinis! Dažniausiai alergizuoja kviečiai. Todėl įvedant kokią nors košės rūšį, atidžiai stebėkite, kokia vaikučio odos reakcija, koks tuštinimasis.

Jei kūdikis netoleruoja gliuteno – tampa neramus, viduriuoja, pučia pilvą, gali vemti, krenta svoris, tada skubiai kreipkitės į gydytoją. 

Ekspertai

Laima Bulikaitė

Šeimos medicinos centro vaikų ligų gydytoja
Laima Bulikaitė in-vecaku-skola