Kūdikių gestų kalba: kaip mokytis ir mokyti?

Kūdikių gestų kalba: kaip mokytis ir mokyti?

29. Oct 2009, 00:00

 

Esu Augustino mama Ramunė. Dalinuosi savo kaip mamos patirtimi ir psichologės žiniomis apie šią naujovę, bent jau Lietuvoje.

 

I dalis: Kaip pradėti mokytis ir mokyti?

 

Visų pirma, reikia nuspręsti, ar tikrai naudosite kūdikių gestų kalbą bendraudami su savo mažyliu ar mažyle. Apsispręsti padės moksliniai ir ne visai moksliniai argumentai. Anot komercinių tyrimo institutų, kūdikių gestų kalba daro tikrus stebuklus.

 

Kūdikių gestų kalba:

 

*didina vaikų kognityvinius sugebėjimus ir aukština intelekto koeficientą net iki 12 balų.

*didina vaikučių pasyvų ir aktyvų žodyną.

*greitina šnekamosios kalbos mokymąsi.

*jos naudojimas tėvų ir dar negalinčių kalbėti vaikučių bendravime mažina vaikų bei tėvų frustraciją ir verksmingumą, vaikų bei tėvų agresyvų elgesį.

*padeda tėvams ir ikimokyklinių ugdymo grupių auklėtojams (tyrimai buvo atliekami ir lopšeliuose) būti jautresniems, labiau atsiliepti į vaiko poreikius.

*jos naudojimas didina abipusį pasitikėjimą tarp vaiko ir jo tėvų.

*jos naudojimas padeda vaikams parodyti, kokie jie protingi iš tiesų yra, nepaisant savo amžiaus.

*jos naudojimas padeda padidinti malonių emocijų išgyvenimus.

*padeda vaikams išreikšti emocijas (liūdnas, linksmas), savo poreikius (valgyti, miegoti, šalta) ir moko vaikus empatijos nuo kūdikystės.

*padeda tėvams sėkmingiau susitvarkyti su dienos rutina.

* moko mažylius aktyviai mokytis nuo kūdikystės, o susidariusios smegenyse jungtys užtikrins didesnę sėkmę mokykliniame amžiuje.

*jau nuo kūdikystės moko įvairiapusės komunikacijos.

*ugdo universalios kalbos įgūdžius.

*jos naudojimas gerina vaikų motorinius įgūdžius.

*jos naudojimas mažina prižiūrinčių suaugusiųjų streso lygį.

*jos naudojimas didina mamų savęs efektyvumo jausmą (mamos, ypač auginančios pirmagimį, dažnai užduoda sau klausimus „ar aš viską gerai darau?, ar aš gera mama?“, o atsakymo negauna iš paties svarbiausio subjekto – vaiko; ženklų kalba tarsi užaugina savęs efektyvumo jausmą, t.y. jausmą, kad aš galiu; tai labai svarbus „vaistas“ nuo melancholijos ar depresijos bei pasimetimo).

*jos naudojimas formuoja vaiko adekvatų pasitikėjimą savimi ir didina savigarbą.

 

Nustebę? Aš taip pat. Mano psichologės profesija leido man atlikti išsamią tyrimų analizę. Tikrieji, ne komerciniai mokslininkai tvirtina, kad tokių ilgalaikių tyrimų metodologija nėra visiškai adekvati, kad galima daryti tokias kategoriškas išvadas. Viena aišku, pakenkti kūdikių gestų kalba vaikučiams neturėtų. Tačiau tai nėra jokia panacėja.

 

Perspėjimas tėveliams, kurie ir šiaip mažai kalbasi su dar nekalbančiais mažyliais: jei prižadate sau kalbėtis su vaiku daug, tuomet rekomenduoju kūdikių gestų kalbą. Priešingu atveju, vietoj šnekamosios kalbos skatinimo, mokysite tik gestų kalbos.

 

Taigi jei nusprendėte kūdikių gestų kalbos naudai, pasirinkite mokymo sistemą. Turite 3 variantus:

 

1.Kokios nors kalbos oficiali gestų kalba;

2.Oficiali gestų kalba + vaikelio ar tėvų sukurti gestai;

3.Jūsų pačių susikurta gestų sistema.

 

Aš pasirinkau antrąjį variantą, nes man tai pasirodė labiau kūrybiška. Britišką gestų kalbos variantą naudoju kaip pagrindą. Amerikos gestų kalba nedaug skiriasi.

 

Pasirinkimas padarytas. Kas toliau?

 

Pasikliaukite savo sveiku protu ir neinvestuokite didelių pinigų į šiuos „mokymus“. Kodėl?

 

1.Lietuvoje nėra oficialios įstaigos, išduodančios kažkokius mokymų sertifikatus.

 

2.Užsienyje išduoti kokie nors sertifikatai nėra aukštojo mokslo baigimo pažymėjimai. Mokymų instruktoriais tampa visi, norintys prisidurti pinigėlių prie bendro šeimos biudžeto. Tie visi yra bet kokių specialybių atstovai. Svarbiausias motyvas – savarankiškas mini verslas. Instruktorių mokymai yra nuotoliniai, vykstantys internetu. Nei į Angliją, nei tuo labiau į Ameriką niekas nevažiuoja dėl tokio „mokslo“. Vadinasi, ir Jūs galite tapti savo vaiko mokytoja.

 

3.Nepirkite brangių, užsienyje pagamintų „mokymo priemonių“, skirtų mokyti kūdikių gestų kalbos. Nebent konkrečios užsienio gestų kalbos norite mokyti savo mažylį. Mokymui priemonių yra pilna nemokamai: nuostabios lietuviškos knygelės su spalvotais paveikslėliais, lietuviški stalo žaidimai mažiesiems. O gestų žodynai prieinami internete nemokamai. Vien jau www.mamyciuklubas.lt galėsite gauti labai daug informacijos nemokamai.

 

4.Į tris ankstesnes rekomendacijas nekreipkite dėmesio, jei patys norite patapti tokiu instruktoriumi, investuoti nemažai savo pinigų ir vėliau uždirbti.

 

5.Įveskite bet kokioje internetinės paieškos sistemoje „baby sign language“, „baby sign dictionary“ ir paskaitykite.

 

Laukite tęsinio!

 

Mama ir psichologė Ramunė Želionienė

01. Nov 2009, 22:17

na as ir taip su dukryte susikalbu...

31. Oct 2009, 15:12

Taigi niekas neverčia nieko daryti! Tiesiog kiekvienas galėtume spręsti, t.y. turėti nuomonę šiek tiek sivilizuotesnę. Yra mokslas, kuris įrodo esamus dalykus. To nepaneigsi! Tad gestų kalba tikrai naudinga, nors aišku, kad nebūtina.
Mokindama savąją, labai aiškiai matau, kaip jai žymiai lengviau įsiminti žodžius, kurie seka judesį. Juk dainuoti dainelę su judesiais nėra invalidų reikalas 😀 O jau kalbėti su judesiais nesveika? Raginu kiekvieną iš naujo paskaityti šį įrašą ir jei jau nenaudoti paitems gestų kalbos, tai bent pakeisti nuomonę apie tai 😀!

31. Oct 2009, 01:48

Manau ši gestų kalba yra gera tuo, kad tarkim jais vaikas galėtų parodyti, kad jam skauda , kai verkia. Manau tai yra svarbiausia, nes visa kita ir taip eina suprast iš vaikiukų elgesio. Mano mažiukas moka išreikšti kai yra alkanas, o štai pasakai duok butuką tai iškart burnytę atkiša😃

29. Oct 2009, 14:47

Manau kėkviena mamytė moka su savo vaikučiais susikabėti savaip 😀 😉

29. Oct 2009, 12:50

specialiai tikrai nemoknsiu gestu kalbos kam ji mum dukra uzaugo be gestu uzaugs ir sunus 😉

29. Oct 2009, 11:08

vaikai instyktyviai ismoksta,kas jiems svarbu pvz tikrai visi kai nori miego trina akis....ir nuo to tikrai nepradeda veliau sneket 😉 o gestu kalba imanoma ismokinti,tai kas tau aktualu!

29. Oct 2009, 10:54

tai uz tai, kam dar papildomai apkrauti, jau visi esame ivalde vienoki ar kitoki gestu mena

29. Oct 2009, 10:53

galima ir be gestu suprasti ko musu vaikuciai nori ... 😉 cia tik naujas mados klyksmas 😃 kuris tikrai nemanau,kad labai paplis...

29. Oct 2009, 10:44

manau kad mes kiekviena susisnekam su savo vaiku ir suprantam ko jis nori 😀 vadinasi kiekviena turim susikurusi savo gestu kalba , kuri padeda bendrauti su vaiku 😀

rainiukas rainiukas 29. Oct 2009, 10:42

dar noriu pridurti, kad gestu kalba labai padeda susikalbeti uzsienyje kada nemokame tos salies kalbos 😀

rainiukas rainiukas 29. Oct 2009, 10:40

visiems savaime gaunasi gestu kalba bendrauti, tai naturalu ir be mokslu viskas aisku. Net suauge sugeba su pirstu rodyti i matoma objekta arba atsisveikindami pamojuoti, siusti oro bucini ir t.t

29. Oct 2009, 10:32

Mes su vyru nepritariam gestu kalbai, o kam jos. Dukryte ir taip supranta kur kamuolys, kur kiskis, kur meskinas, kur lelyte ar knygute ir tap toliau. Manau ji nereikalinga.

29. Oct 2009, 10:05

man atrodo, jei vaikas moka gestu kalba, tai neskuba prabilti, o kam, juk tada jis kuo puikiausiai susikalba zenklais. as su suneliu kuo puikiausiai susikalbu ir be spec kalbos.

29. Oct 2009, 09:16

ugtelejas

29. Oct 2009, 09:16

tokie dalykai labai greit praeina kaip gestu kalbos utelejas mazylis ja pamirsta.As ir taip suprantu savo vaika ir be gestu

29. Oct 2009, 08:53

kiekvienas vaikas yra individualus ir jei matot,kad anksti sneka,tai ir nemokinkit,as turiu,kaip pavyzdi drauges vaika kuris iki2 metu faktiskai nieko nesnekejo.... juk nereikia vaiko mokinti visko,jei sako mama,tete,niam,tai tu ir nemokinkit. man tai noretusi ismokti tokiu zodziu: skauda,padek ,salta,karsta,gerti...beto ismokius gesta,kai vaikas parodo tai 2 kart ta zodi kaskart pasakyti reik 😉 o tokiu kaip kivis morka kate,suo ir tt tai tikrai nematau reikalo mokinti

29. Oct 2009, 08:13

sunui 5 men as suprantu ji. kada jis valgyti nori, kada siaip zirzlena, kada miegucio nori... mes susikalbame 😀 o cia man zalias miskas😉