Jie juk nepaprastai turtingi viskuo: kruopomis, makaronais, sagomis, siūlų kamuoliukais ar ritėmis, skalbinių segtukais, šiaudeliais ir dar velniai žino kuo.
Panaršykite po juos vienos ar su savo mažaisiais, „įdarbinkite“ namie esančius daiktus. Tokie žaislai ne tik kur kas pigesni (o kai kurie ir iš viso nieko nekainuojantys), bet ir žymiai smagesni. Be to, lavinantys mažylių smulkiąją motoriką, vaizduotę. Meninei veiklai palankią aplinką sukurti visai paprasta. Reikia tik trupučio fantazijos.
Konsultavo ankstyvojo ugdymo centro „Next karta“ užsiėmimų lietuvių kalba pedagogė Birutė Pekarskienė, www.nextkarta.lt
Pasak B. Pekarskienės, tyrinėdamas įvairias medžiagas, šių faktūrą bei tekstūrą, mažylis susipažįsta su jų savybėmis, praplečia savo jutiminę ir emocinę patirtis. „Tai turi įtakos bendrajam kūdikio vystymuisi, tinkamai smegenų veiklai. Be to, labai lavina smulkiąją motoriką, kas stimuliuoja kalbos vystymąsi. Apie tai žinojo dar mūsų protėviai, o mes iki šiol naudojame jų sugalvotus lavinamuosius žaidimus su pirštukais“, - teigia pedagogė. Matyt ne veltui įvairių kartų mokslininkai tvirtino ir tebetvirtina, jog vaiko protas sukoncentruotas jo pirštų galiukuose arba kad rankos yra galvos smegenų pusrutulių matomoji dalis.
Mokslininkai fiziologai ir psichologai mažylio pirštukus pradėti aktyviai lavinti rekomenduoja maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus.
Piešiant, lipdant, ką nors dėliojant, kraustant, maustant, statant ar šiaip žaidžiant su kūdikiu, pravartu garsiai įvardinti mažylio liečiamus daiktus, pastarųjų formas, spalvas, dydį. Tarkime, sakyti, kad saga yra raudona, lėkštutė – žalia, kamuoliukas mėlynas ir pan.
Pateikiame kelias žaidimų idėjas.
1. Jums reikės padėklo, plastilino, sukarpytų šiaudelių ir žirnių. Pparšykite, kad mažylis žirnius sudėtų į šiaudelius.
2. Jums reikės padėklo, plastilino, šiaudelių ir siūlų ričių. Šiaudelius galite pakeisti ir mediniais pagaliukais nuo ledų. Jei po ranka nėra plastilino, šiaudelius ar pagaliukus galite tiesiog laikyti rankoje, o vaikas tegu mauna ant jų siūlų rites.
3. Jums reikės padėklo, plastilino, spalvotų pupų ir indelių su skylutėmis dangteliuose (šiuo atveju panaudoti dailės pamokoms skirti indeliai). Pupas kartu su vaiku (chaotiškai ar tam tikra seka - tai priklauso nuo vaiko amžiaus) suspauskite į plastiliną. Vaikas vėliau tegu išrenka pupas ir sudeda į indelį pro skylutę. Vyresnis vaikas gali pupas išrūšiuoti pagal spalvą. Jei pupų namie neturite, puikiai tiks sagos, kitie smulkūs daiktai.
4. Jums reikės kartono dėžės. Apklijuokite ją norimomis spalvomis, padarykite angas. Mažesnis vaikas pro tas skylutes tegu meta balioniukus su aukščiau aprašytu "įdaru". Vyresni vaikai balionėlius gali mesti į atitinkamų spalvų skyles.
5. Jums reikės indelio nuo kiaušinių. Jų dugną nuspalvokite dažais. Padarykite iš plastilino įvairiaspalvių kamuoliukų. Vaikas tegu išrūšiuoja į dėklo skyrelius plastiliną pagal spalvas.