Kokių klaidų nedaryti, norint sudominti vaiką maistu?

15. Mar 2016, 07:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Mamyčių klubo rubrikoje "Ir sveika, ir skanu" kalbame apie tai, kaip taisyklingai turime maitinti savo vaikus, kad šie augtų sveiki, laimingi ir linksmi. 

Mamų susirūpinimas vaiko meniu suprantamas. Tiesiog pradžioje įsivardinkime tris klaidingas tėvų nuostatas vaiko mityboje, kurias mes neretai ir supainiojame su nevalgumu. 

Viena iš klaidingų nuostatų – vaikas turi valgyti tiek pat daug.

Pasak sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, vaikas gali nevalgyti dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, jei vakar ar visą savaitę kirto išsijuosęs, vadinasi, kitas dienas ar net savaitę jis gali valgyti mažiau, nes prisikaupė energijos.

"Sotumo jausmas gali kisti ir dienos metu. Vaikai turi gerą sotumo ir alkio jausmą. Jei jie daugiau pavalgė vieno valgymo metu, šiek tiek mažiau valgys kito valgymo metu. Deja, dalis suaugusiųjų šitą jausmą yra praradę ir neretai kenčia nuo antsvorio. Jei vaikas atsisako valgyti, didžiulė klaida yra versti jį suvalgyti viską", - teigė V.Kurpienė.

Antra klaidinga nuostata – vaikas turi valgyti viską, ką pagamina mama. Tačiau jei jis pirmą kartą mato šį patiekalą, jis greičiausiai jo atsisakys.

Kaip teigia specialistė, taip atsitinka dėl paprastos priežasties - išgyvena tik tie, kurie kieme nevalgė žolelių, gražių uogių, o valgydavo tik tai, ką ir jų tėvai: "Vadinasi, iki to pirmo valgymo tėveliai turėtų rodyti dažnai, ką ir kaip patys valgo, duoti paskanauti naujo produkto vaikui ir tik tuomet jis pradės valgyti. Tai gali būti net 15-20 kartų, kad vaikas matytų tą produktą ar patiekalą".

Dar viena priežastis, dėl ko vaikas gali atsisakyti valgyti, yra štai ši: jeigu jis žino, kad jam nesuvalgius tam tikro maisto, po 20-30 minučių mama duos saldų sūrelį, riestainį ar kitą jo mėgstamą saldumyną, nes gi mama išsigąsta, kad jam kažkas atsitiks iki kito valgymo. Tokiu būdu, anot sveikos mitybos specialistės, sukuriamas įprotis valgyti daug saldumynų, menkaverčio maisto, ir vengiama sotaus, vertingo valgio. 

Mitybos taisyklės

Dabar apie universalias taisykles, kurių reikėtų laikytis kiekvieną dieną ir vaikams, ir suaugusiems. Ir tiems, kurie apetitu nesiskundžia, ir tiems, kurie vis tik yra tikrų tikriausi nevalgiukai.

1. Valgymo režimas

V.Kurpienė pataria tėvams nusistatyti valgymo režimą. Kai yra aiškus valgymo metas (pvz. kaip vaikų darželiuose), tuomet vaikas žino, iki pagrindinio valgymo nieko negaus. Tačiau mama turėtų to tvirtai laikytis.

2. Venkite užkandžiavimų

Jeigu jau įpratinote, kad vaikas nesuvalgęs tam tikro maisto, žino, kad gaus tai, ką jis labiausiai mėgsta, šito teks vis tiek atsisakyti, nors pradžiai gali būti sudėtinga. Jei vaikelis mažas, verks, o jei didelis - zys ilgokai. Tačiau būkite kantrūs. Jei vaikas bus alkanas, tai viskas jam taps skanu. Pavalgęs vertingo maisto, jis ilgai išliks sotus.

3. Neskubinkite valgančio vaiko

Valgymas taps maloniu ritualu nuo pat mažų dienų, jei nevalgydinsite vaiko skubindami, kimšdami jam maistą kuo greičiau. Atraskite laiko visai šeimynai susėsti prie bendro stalo. 

Skanaus!