Kodėl kai kurie vaikai neauga ir nesivysto

Kodėl kai kurie vaikai neauga ir nesivysto

20. Mar 2011, 09:00

 

Yra vaikų, kurie auga ir vystosi ne pagal gydytojų nustatytas svorio – ūgio kreives. Kartais tai nėra didelė problema, nes kiekvienas vaikas yra individualus. Tačiau kai vaikas mažai priauga svorio, diagnozuojamas lėtas vystymąsis.

 

Tie vaikai, kurie auga lėčiau, paprastai neatitinka nurodytų ūgio ir svorio kreivių.

 

Todėl svarbu matuoti ir sverti kūdikį pirmaisiais gyvenimo metais. Vaiko smegenys pirmaisiais gyvenimo metais užauga tokio dydžio, kokios jos būna visą gyvenimą. Jei vaikas  negauna pakankamai maisto, tai gali atsiliepti jo fiziniam ir protiniam vystymuisi.


Dauguma vaikų priauga dvigubai svorio per pirmus 4 mėnesius. Tie vaikai, kurie auga lėčiau, paprastai neatitinka nurodytos gydytojų ūgio ir svorio lentelės. Todėl svarbu subalansuota mityba, kuri užtikrina gerą vystimąsi.


Kokie simptomai rodo, kad vaikas negauna tinkamo maisto, arba neprivalgo per pirmuosius gyvenimo metus:

1. Vaikas nesidomi aplinka.
2. Nebendrauja su jį supančia aplinka
3. Lėčiau vystosi – vėliau sėdi, vėliau pradeda ropoti ir vaikščioti.



Lėto augimo priežastys:

 

1.Socialiniai veiksniai – prastos gyvenimo sąlygos, bloga tėvų sukurta aplinka vaikui vystytis. Pavyzdžiui, motina, kuri krizės metu neturi pakankamai pieno, nes pati blogai maitinasi, todėl negali maitinti savo vaiko, o blogiausia, kad neturi pinigų pieno mišiniams. Šiuo atveju vaikas negauna visų vitaminų, kurie ypač reikalingi jo augimui.

 


2. Taip pat yra įvairių gastroenterologinių ligų, su kuriomis susiduria kūdikis – jos gali būti lėtinės arba įgimtos. Pastovus viduriavimas, cistinė fibrozė, kepenų ligos, celiakija ir kitos ligos, kurios skatina vaiko nevalgumą ir trukdo jam vystytis.



3. Netoleruoja pieno baltymų. Ši problema apsunkina tam tikrų maistinių medžiagų bei maisto, kuriame yra pieno baltymų, įsisavinamą, tokiu būdu lėčiau augama.



4. Įvairios infekcinės ligos – tuberkuliozė, šlapimo takų infekcijos, taip pat parazitai. Ligos slopina kūdikių apetitą ir gali sukelti trumpalaikių ar ilgalaikių problemų. Todėl labai svarbu skiepyti nuo infekcinių ligų per pirmuosius vaiko gyvenimo metus, nes infekcija daro didelį poveikį vaiko augimui.



5. Metabolizmo sutrikimai, kurie pasireiškia tuo, kad vaiko organizmas nepriima maisto. Ką suvalgo, tą ir išvemia.


Mergaičių augimo nukrypimai dažnai susiję su Turner sindromu, genetine patologija. Žemo ūgio priežastys taip pat gali būti chondrodistrofija (įgimtos kaulų ir sąnarių ligos), rachitas, sutrikimai dėl virškinamojo trakto, plaučių ligos, lėtinės infekcijos, skeleto, endokrininių, medžiagų apykaitos sutrikimai, širdies ydos.


Dėmesio! Klauskite savo gydytojo, jei kūdikis mažai valgo ir jo svoris blogai auga ir kai kyla įtarimas dėl sulėtėjusio vaiko vystymosi.