„Aš negaliu“, „Neturiu laiko“, „Žaisk pats“, „Man jau netinka“, „Kažkaip nejauku“ – taip tėvai dažnai galvoja, kai juos vaikai kviečia žaisti. Ištaisykite šią klaidą – juk leisti laiką kartu su savo vaikais yra be galo smagu.
Kodėl verta investuoti į laiką, praleistą kartu su savo atžalomis? Nes tai puikus būdas lavinti jų motorikos įgūdžius (bėgdamas ir šokinėdamas mažylis stiprina motorinę koordinaciją, o žaisdamas smėlio dėžėje tobulina daiktų paėmimą mažomis rankutėmis) arba protinį vystymąsi (mokydamasis kalbėti ar atrasdamas priežastinius ryšius). Žaisdami kartu su vaikais, stiprinate santykius ir daugiau sužinote vieni apie kitus.
Remiantis „LEGO® Play Well“ apklausos rezultatais, 89 proc. tėvų teigia, kad žaisdami su savo vaikais tampa laimingi kaip vaikai. 91 proc. teigia, kad tai naudinga jų savivertei, o 94 proc. mano, kad tai padeda jiems daugiau sužinoti apie savo atžalas. Laisvalaikio leidimas kartu naudingas visai šeimai. 95 proc. apklaustųjų mano, kad žaidimas sustiprina tarpusavio santykius. Tiek pat respondentų teigia, kad tai padeda užtikrinti geresnį bendravimą šeimoje.
Leiskite sau būti spontaniškam
Po sunkios darbo dienos, rodos, nebėra jėgų žaisti. Vis dėlto pagalvokite, kaip bus smagu paišdykauti su vaiku. Atminkite, jog svarbiau ne laiko trukmė, o kokybiškai leisti laiką su vaiku žaidžiant. Tai gali būti tik pusvalandis, bet svarbu būti čia ir dabar.
Nebandykite kaip nors keisti žaidimo laiko ar taisyklių. Leiskite mažyliui vadovauti ir… linksmintis! Nemanykite, kad „skolindami balsą“ kažkuriam žaislui atrodote kvailai, leiskite vaikučiui uždėti jums ant galvos juokingą kepurę, prisijunkite prie arbatos šventės ir įsivaizduokite, kad geriate tikrą arbatą.
„Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie žaidžia daugiau, optimistiškiau žiūri į gyvenimą ir turi gerą humoro jausmą, yra mažiau įsitempę, rečiau serga depresija. Kai mūsų gyvenime nutinka kažkas netikėto, kūnas atsako: „Kovok arba bėk“. Esant tokiai stresinei situacijai, mes arba tampame agresyvūs, arba bėgame. Yra pagrindo manyti, kad sugebėjimas žaisti padeda mums pergalvoti tokius įvykius, pažvelgti į juos iš naujos perspektyvos ir viską įvertinti teigiamai“, – sako vyresnioji ugdymo psichologijos dėstytoja dr. Elena Hoicka, tyrimo „LEGO® Play Well 2018“ bendraautorė.
Kokius žaidimus turėtume žaisti?
Pirmiausia leiskite vaikui pasirinkti, kokį žaidimą jis nori žaisti, ir pakviesti jus į savo pasaulį. Taip pat galite jam parodyti, kokius žaidimus žaidėte vaikystėje. Vaikui gali būti didelė staigmena, kad ir jūs kažkada buvote mažas. Ar prisimenate, kaip pastatėte tvirtovę? Viskas, ko jums prireikė – tai dvi kėdės ir antklodė. Pasitelkus vaizduotę, ta pati tvirtovė gali būti ir pilimi, ir palapine miško viduryje ar slėptuve, kurioje saugomas lobis. Leiskite vaikui fantazuoti ir pamatysite, koks turtingas jo kuriamas pasaulis. O ką manote apie lėlių spektaklį? Galite patys pasigaminti lėlių arba naudoti žaislus, daiktus, kurie virs spalvingais personažais. Kas sakė, kad medinis šaukštas negali būti princese, o sietelis – drakonu, norinčiu ją pagrobti? Matykite pasaulį vaiko akimis ir negalvokite apie jokius apribojimus.
Mąstykite plačiau
Kaladėles mėgsta visi – tiek maži, tiek dideli. Deja, kažką kurdami suaugusieji dažniausiai vadovaujasi instrukcijomis, o vaikai pasitelkia vaizduotę. Raudona LEGO® DUPLO® kaladėlė gali tapti paprika parduotuvėje, mėlyna kaladėlė – jūra, žalia – mišku. Teminiai DUPLO® rinkiniai gali būti derinami vieni su kitais įvairiais būdais – lauko gyvūnai gali gyventi atogrąžų saloje, o dramblys ir tukanas gali virsti traukinio keleiviais. Juos galima pasodinti šalia žmonių mini figūrėlių ir tai bus visiškai natūralu. Savaime suprantama, kad gyvūnai ir žmonės bendrauja tarpusavyje. Leiskite pasireikšti savo fantazijai ir nustebinkite mažuosius savo idėjomis. Kartu galite sugalvoti tai, ko nerasite jokiose instrukcijose.
Mes su vyru vaikams perkam duplo o sau rimtesnius ?? na man labai patinka ir vyrui ☺️Kai vaikai užmiega dėliojam savo ?