Kalcis ir vitaminas D: kur jų galima rasti?

Kalcis ir vitaminas D: kur jų galima rasti?

11. Apr 2016, 08:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Po žiemos ir vaikams, ir suaugusiems ima trūkti vitaminų. Esame daug kalbėję apie tai, kaip svarbu vaikams gauti pilnavertę mitybą. Vienoj neretai specialistai mini kalcį ir vitaminą D kaip vienus svarbiausių vaiko mitybos elementų.

Žinoma, visi vitaminai reikalingi ir svarbūs, tačiau normaliam vaikučio vystymuisi ypatingai būtinas kalcis ir vitaminas D. Kaip organizmą jais aprūpinti?

Iki tol, kol sukanka metukai, didžiąją dalį mažylio mitybos sudaro mamos pienukas, kuris aprūpina reikiamu kiekiu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Tačiau kai mama nustoja maitinti krūtimi, reikia itin atidžiai sekti vaiko racioną.

Norint, kad mažylis turėtų sveikus dantis ir tvirtus kaulus, reikia jam duoti kalcio ir vitamino D, kuris padeda organizmui lengviau pasisavinti kalcį.

Iki metų vaikas turi gauti 250 miligramų kalcio per dieną, o nuo 1 iki 5 metų – 500 mg.

Kuo naudingas kalcis? 

Jis pirmiausia „atsako“ už žmogaus kaulų sistemos vystymąsi, hormonų veiklą, medžiagų apykaitą organizme ir, žinoma, už taisyklingą kūno struktūrą. Jei organizmui trūksta kalcio, vaikas gali susirgti rachitu, kurio simptomai – netaisyklinga galvos padėtis, traukuliai, prakaitavimas.

Vitaminas D

Kasdien vaikas turi gauti ir 500 miligramų vitamino D. Tam, kad mažylis gautų šį reikiamą kiekį, bent du kartus per savaitę turi valgyti žuvies produktų; 1 – 2 kartus per savaitę – vištos kiaušinio.

Be to, vaikutis turi maitintis subalansuotu ir vertingu maistu bei kasdien lauke pasivaikščioti bent pusvalandį.

Valgyti – saikingai

Naudodami kasdieniniame racione maisto produktus, praturtintus vitaminais, tėvai turi sekti ir tai, kokias kiekiais vaikas juos valgo – ne per daug ir ne per mažai.

Metukų ir vyresnis vaikas turi gauti tokį patį kiekį fosforo ir kalcio kaip ir suaugęs žmogus. Todėl patartina periodiškai mažyliui duoti jogurto, praturtinto kalciu ir vitaminu D, o ne kasdien sukti galvą, ar vaikas gavo reikiamą kiekį naudingų medžiagų, ar ne.

Vienos dienos valgiaraštis

Pusryčiams mažyliui geriausia duoti jo mėgstamą košę, pagardintą šaukšteliu medaus ar vaisiais. Kitą dieną – kiaušinį su duonyte. Būtina visuomet pasiūlyti gerti, galima į pusryčių meniu įtraukti ir pieną.

Pietūs, žinoma, turi būti sotūs. Tiks žuvis su daržovėmis ar bulvėmis; kalakutiena, vištiena ar ėriena; sriuba arba pusė stiklinės kefyro.

Vakarienei vaikučiui galima pasiūlyti mėgstamo jogurto ar varškės su vaisiais. Atminkite, kad vietoj grietinės geriau vartoti pasukas ar natūralų jogurtą. Prieš miegą nebus blogiau, jei duosite mažyliui atsigerti šilto pienelio.

Kalcio savo sudėtyje turi ne tik pieno produktai, bet ir šios daržovės kaip kopūstas, švieži krapai, bazilikas, petražolės, špinatai; taip pat marinuotos alyvuogės, džiovinti abrikosai, lazdyno riešutai