Kairiarankiai ir dešiniarankiai: ar yra koks skirtumas?

Kairiarankiai ir dešiniarankiai: ar yra koks skirtumas?

23. Apr 2018, 07:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Daugelis tėvų mano, kad vaikui būti dešiniarankiu yra geriau. Ar ši nuomonė pagrįsta ir koks skirtumas tarp dešiniarankių bei kairiarankių?

Ar vaikas bus kairiarankis, ar dešiniarankis priklauso nuo lateralizacijos, tai yra, funkcijų pasiskirstymo smegenų pusrutuliuose ir vieno iš jų dominavimo. Tai lemia, kurios kūno pusės ranka, koja ir net ausis bus dominuojanti.

Suprasti, kuri vaiko kūno pusė dominuojanti, galima, pavyzdžiui, žaidžiant futbolą. Mažylis dažniau spirs kamuolį dominuojančia koja.

Kaip smegenys paskirsto funkcijas tarp kairiojo ir dešiniojo pusrutulio ir kas tai lemia? Ar vaiko raidai turi įtakos kairės ar dešinės kūno pusės dominavimas?

20180420120052-57026.jpg

Iš tiesų, pastebėti, kuri mažylio kūno pusė – kairė ar dešinė – yra dominuojanti, galima tik tuomet, kai vaikas pradeda rašyti arba piešti. Būtent šiai veiklai atlikti vaikas ims piešimo ar rašymo priemonę dominuojančia ranka.

Latelarizacijos procesas prasideda dar kūdikystėje. Sulaukus maždaug 3 mėnesio, išryškėja kūdikių laikysenos asimetrija, tačiau apie tai, kuri ranka bus vyraujanti, galima suprasti tik tuomet, kai maždaug nuo  6 mėnesio kūdikiai ima siekti daiktų.

Mažyliui pradedant vaikščioti, intensyviai dirba abu smegenų pusrutuliai, todėl šiuo periodu suprasti, kuri kūno pusė bus dominuojanti tampa sudėtinga.

Kitas lateralizacijos spurto periodas prasideda nuo antrojo vaiko gimtadienio ir trunka iki maždaug 6 m. amžiaus. Būtent šiuo periodu tėvai dažniausiai ir supranta, ar jų mažylis dešiniarankis ar kairiarankis. Pastebėję, kad vaikas dažniau naudoja kairę ranką, tėvai neretai  išsigąsta ir skatina mažylį viską daryti dešine ranka. Tačiau ar tėvai šiuo atveju teisūs? 

20180420120121-48158.jpg

Kairė ar dešinė ranka: koks skirtumas?

Ilgą laiką kairiarankystė buvo laikoma anomalija, sutrikimu, dešiniarankiai vaikai buvo laikomi protingesniais ir manyta, kad patiria mažiau problemų besimokydami. Šiandien visiems žinoma, kad  vaiko raidai lateralizacija, arba, dominuojanti kūno pusė įtakos neturi. Ir kairiarankiai ir dešiniarankiai vaikai turi vienodas galimybes pasiekti gerų mokymosi rezultatų, tai neturi įtakos jų intelekto raidai. Tad tėvai, kurie nuolat ragina ir verčia savo atžalą vietoj kairės rankos dažniau naudotis dešiniąja, gali padaryti daugiau žalos nei naudos. 

Vaikas, verčiamas naudotis mažiau jam patogia ranka, gali tapti ne tik piktas ir nelaimingas. Dėl to gali išryškėti net kalbos raidos sutrikimų, atsirasti hiperaktyvumo požymių, dėmesio koncentravimo problemų ir neigiamai atsiliepti mokymosi rezultatams.

Užuot vertus vaiką pakeisti jo smegenų funkcijos nulemtą kūno pusės dominavimą, tėvai turėtų priimti šią savo mažylio savybę ir visapusiškai skatinti bei remti jo harmoningą raidą. 

 20180420120143-72553.jpg

Kaip nustatyti, kuri rankytė dominuojanti?

Tėvai gali stebėti, kaip vystosi mažylio lateralizacija kartu žaisdami. Tam tiks, pavyzdžiui, konstravimas. Padėkite ant žemės 1,5 – 5 metų amžiaus vaikams skirtų LEGO DUPLO spalvotų kaladėlių ir stebėkite, kuria ranka mažylis jas dažniau ima. Pamėginkite kartu pastatyti bokštus naudodamiesi tiek kaire, tiek dešine ranka ir pasižiūrėkite, kuriam pavyks pastatyti aukštesnį statinį.