Kaip užkirsti kelią vaikų akių ligoms

Kaip užkirsti kelią vaikų akių ligoms

17. Sep 2010, 09:30


Europos Sąjungoje maždaug kas ketvirtas vaikas ir paauglys serga trumparegyste. Trumparegystė ypač plinta tarp mokyklinio amžiaus vaikų ir Lietuvoje.

 

Kaip reikia prižiūrėti mažylių akis? Kaip išvengti ligų ir išsaugoti gerą mažylio regėjimą? Mamyčių klubą konsultuoja Akių klinikos Lirema gydytoja Laura Bagdonaitė.

 

{smallpic:1}

 

– Kaip dažnai vaikams reikėtų tikrinti akis?

 

Profilaktiniai akių patikrinimai privalomi vaikams iki 1 metų, trejų ir šešerių metų amžiaus. Jei šeimoje yra trumparegių – dažniau. Jei trumparegystė nustatyta ir vaikas jau nešioja akinius, reikėtų lankytis pas gydytoją kas pusę metų.

 

Ypač svarbu, jog tėvai nuvestų vaiką pas gydytojus prieš einant į pirmąją klasę, nes mokykloje akys gauna didesnį krūvį nei įprastai.

 

Jeigu akys yra nusilpusios ar vaikas serga kokia nors liga, reikia pradėti gydyti kuo anksčiau. Tėvai turėtų žinoti, jog iki šešerių metų dar galima išgydyti daugelį akių ligų, o vėliau – daug sunkiau.

 

Dėl to profilaktinės patikros yra būtinos norint užkirsti kelią įvairiems negalavimams.

 

– Ar įmanoma laiku pastebėti, kad vaikui silpsta regėjimas?

 

Susirūpinkite vaiko rega, jei jis skundžiasi pablogėjusiu matymu, nuovargiu, jei jam sunku ilgai skaityti (jei jis nenori skaityti – tai ne visada tinginystės požymis), jei vaikas prisimerkia žiūrėdamas televizorių arba suka galvą į vieną pusę, žiūri persikreipęs.

 

Kiti požymiai: vakare paraudusios akys, noras jas trinti, dažnas mirksėjimas. Matymą galima patikrinti ir patiems, tereikia palyginti, ar vaikas iš toli mato tokio pat smulkumo ženklus kiekviena akimi kaip tėtis ar mama (žinoma, jei patys matote gerai!).

 

– Kokios akių ligos dažniausiai gresia mažiems vaikams?

 

Dažniausiai vaikai kenčia nuo žvairumo, įgimtų patologijų, refrakcijos sutrikimų: įgimto astigmatizmo ar toliaregystės. Refrakcijos ydos – nedidelė toliaregystė, astigmatizmas dažniausiai diagnozuojamos 6–7 m. vaikams.

 

Šiame amžiuje pradeda vystytis ir trumparegystė. Viena dažniausių akių ligų – junginių uždegimas, kuris lydi peršalimo ligas, slogą, taip pat alergija.

 

Laiku pastebėta liga gali būti sėkmingai išgydoma. Tačiau ne visuomet. Pavyzdžiui, trumparegystė nepagydoma, tik gali kisti – paprastai progresuoja. Tačiau dėl to neverta išgyventi, nes yra daugybė priemonių, padedančių žmogui puikiai matyti: akiniai, kontaktiniai arba ortokorekciniai lęšiai, galiausiai – operacijos lazeriu. Ko gero, daug pavojingesnė liga už trumparegystę yra toliaregystė. Nes ji gali sąlygoti  žvairumo išsivystymą.

 

– Kokios trumparegystės ir toliaregystės atsiradimo priežastys?

 

Mažų vaikų ligos dažniausiai būna įgimtos (toliaregystė, astigmatizmas ir kt.). Tačiau yra ir kitų veiksnių, lemiančių akių sveikatą, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimas. Mažo vaiko nevisiškai susiformavusioms akims televizorius tikrai kenkia.

 

Akis žaloja ir kompiuteris. Vaikai, kurie daug laiko praleidžia prie kompiuterio, rizikuoja susirgti trumparegyste. Žiūrėdamos į kompiuterio ekraną, akys labai greitai pavargsta.

 

Svarbu ir atstumas nuo akių iki kompiuterio ekrano. Jis dažniausiai būna per mažas, o tai irgi kenkia akims. Tėvams primenu, kad kenkia ne pats televizorius ar kompiuteris, tačiau tai, jog įtemptai žiūrint akys rečiau mirksi, o jų raumenys būna įsitempę.

 

Pabandykite patupėti visą dieną, o po to atsistoti. Kaip jausitės? Panašiai jaučiasi ir akių raumenys, kurie būna sustingę.

 

– Kiek laiko per dieną 6–7 metų vaikas gali sėdėti prie kompiuterio ar televizoriaus?

 

Būtina kontroliuoti, kokias televizijos laidas vaikas žiūri ir ką veikia prie kompiuterio. Rekomenduotinas laikas, kurį vaikas gali praleisti prie kompiuterio ir televizoriaus 1,5–2 val. per dieną.

 

– Ką daryti, jeigu vaikas nenori nešioti akinių?

 

Iš tikrųjų vaiko požiūris į akinius labai priklauso nuo šeimos požiūrio. Jeigu tėvai visada kalba, jog akiniai – tai kažkas baisaus, tai vargu ar vaikas norės juos nešioti.

 

Be to, svarbu ir tai, ar šeimoje dar kas nors nešioja akinius. Jeigu taip – tai vaikas irgi gali norėti būti panašus į mamą ar tėtį ir nešioti akinius.

 

Būna ir tokių atvejų, kai tėvai skundžiasi, kad vaikas labai pasyvus, niekuo nesidomi. O pradėjęs nešioti akinius, tampa daug žvalesnis, aktyvesnis. Tokio pasikeitimo priežastis – vaikas tiesiog pradeda puikiai matyti, o kartu ir viskuo domėtis.

 

– Ką patartumėte tėvams, norintiems apsaugoti savo atžalų akis?

 

Specialių priemonių tikrai nereikia imtis. Tiesiog reikėtų nuolatos stebėti savo vaiką, o pastebėjus bet kokius pasikeitimus, – kreiptis į gydytojus. Tėvai turėtų būti ypač atidūs tuomet, jei juos pačius kamuoja akių ligos arba jomis serga seneliai.

 

Mamyčių klubas

 

26. Oct 2010, 17:36

sveiki,
Norejau paklausti mano sunui 1metukas jam daba iskilo akyteja pulinukas ne po virsutiniu bet po apatiniu vokeliu kas gali buti?

17. Sep 2010, 15:58

aha kode mano Mantyciukui nieks akiu netikrina mum tuoj 10 men i da nieks net neuzsimena apie patikrinima:/

laurora laurora 17. Sep 2010, 11:44

o kada pirmakart kudikiui reikia tikrinntis akis?

17. Sep 2010, 11:39

as labai bijau, kad nebutu igimtos trumparegystes, nes mano vyras trumparegis

vaidlina vaidlina 17. Sep 2010, 10:22

norėjau parašyti PRATIMUKUS😀

vaidlina vaidlina 17. Sep 2010, 10:22

mano panelei krypsta viena akytė į šoną. Pas okulistę lankomės nuo 10 mėn. Nešiojo akinukus, darome prarimukus akytei, kad sustiprėtų raumenukas. Paveldėjo iš mano mamos.