Kaip sustabdyti vaikų patyčias?

Kaip sustabdyti vaikų patyčias?

28. Oct 2010, 00:00

Klausk specialistų apie tai, kas Tau rūpi redakcija@mamyciuklubas.lt – ir Tau jie būtinai pasistengs atsakyti.

 

Mamos klausimas:

 

Auginu dvi dukras, vyresniajai – dešimt metų, jaunesnei – septyneri, ji serga Dauno sindromu. Dažnai, kai abi žaidžia lauke ir būna būrys vaikų, kiti vaikai pradeda šaipytis iš negalią turinčios mergaitės: sako, gal abi jūs nesveikos.

 

Tad vyresnioji dukra nežino, kaip atsiginti ir apsiverkusi grįžta namo. Ji vėliau nebenori su sese eiti į lauką, nes galbūt jai gėda prieš kitus vaikus. Kaip kalbėtis su dukra, kaip jai paaiškinti, kad nesigėdytų ir kad nebijotų kitų vaikų būti pravardžiuojama?

 

Atsako Renata Garckija, sanatorijos "Pušyno kelias" vaikų skyriaus psichologė, Mykolo Romerio Universiteto psichologijos katedros lektorė.

 

{smallpic:1}

 

Laba diena,

 

Pirmiausiai noriu padėkoti mamai už jos laišką. Nors pastaruoju metu apie įvairias patyčių formas daug kalbama, nemažai tėvų vis dėl to mano, kad tai "vaikų reikalai" ir kad jie patys turi susitvarkyti. To priežastis dažnai būna tėvų pasimetimas ir nežinojimas, kaip padėti vaikui.

 

Iš Jūsų laiško galima suprasti, kad Jūsų vyresnioji dukra pati labai kenčia dėl to, kad iš jos sesutės šaipomasi. Vieną vertus, ji jau įžengė į tą amžių, kai bendraamžių pritarimas ir priėmimas tampa labai svarbiu.

 

Kitą vertus, jai skaudu, kad jos sesutė yra atsūmiama kitų vaikų. Taigi emociškai Jūsų vyresnioji duktė išgyvena didelę sumaištį: užjaučia sesutę, pyksta and draugų, tuo pačiu nori išvengti patyčių ir pritapti, taip pat kartais jai gali būti gėda, kad ji nesugeba apginti sesutės.

 

Todėl jokiu būdu negalima pykti ant jos ir gėdinti. Pirmiausiai reikia pabandyti suprasti vyresniosios dukrelės jausmus, parodyti, kad galite juos priimti. Ir tik po to, kai vyresnėlė nusiramins, galima bandyti kalbėtis bendrai apie patyčių situaciją.

 

Kaip galima būtų kalbėtis su dukra:

 

- skatinkite savo dukrą pasipasakoti Jums apie tyčiojimąsi iš sesutės. Išklausykite savo vyresnelę, leiskite jai kalbėti apie tai, kaip ji jaučiasi.

 

- pagirkite ir pastiprinkite dukros drąsos apraiškas, atvejus, kai vaikas bandė sustabdyti patyčias, net ir tuo atveju, jeigu jai nepavyko.

 

Ką galite padaryti, kad patyčių sumažėtų:

 

-Patyčios yra procesas ir skirtingi vaikai užima skirtingas pozicijas. Yra tokios pozicijos: skriaudėjas, auka, šalininkas, stebėtojas, galimas gynėjas, aktyvus gynėjas.

 

Jūsų tikslas būtų atpažinti tuos vaikus, kurie galėtų padėti Jūsų dukrai apginti sesutę. Tai tikriausiai būtų gynėjas, potencialus gynėjas ir stebėtojai. Gynėjus reikia visada pastebėti ir padrąsinti ir paskatinti.

 

Stebėtojus reikia mokinti ir drąsinti tinkamai elgtis. Tuos vaikus galima pakviesti į svečius, leisti susipažinti su abiem sesutėm, rengti bendras šventes ir organizuoti kitą veiklą kartu.

 

- padėkite savo dukrai sugalvoti tinkamus būdus, kurių dėka ji galėtų sustabdyti patyčias. Galite kartu suvaidinti situacijas ir išrinkti tinkamus elgesio būdus ir žodžius, kad sustabdytų patyčias prieš sesutę.

 

Linkiu Jums ir Jūsų šeimai kuo didesnės sekmės.

 

rainiukas rainiukas 30. Oct 2010, 15:55

kokie tėvai-tokie vaikai. Jei yra tėvų, kurie vaiką jau nuo mažens rengia ''nebūti pastumdeliu'', moko muštis, žeminti kitus, tai ko norėti iš vykstančių patyčių. Kultūra mokyklose dar labai žemo lygio, man gėda dėl to.