Kaip suprasti kūdikio kalbą

Kaip suprasti kūdikio kalbą

22. May 2010, 08:10

Ar žinote, kad jūsų mažylis pradėjo ruoštis kalbai dar iki gimimo? Jau 5 mėnesį vaisius reaguoja į dirgiklius, 7 mėnesį įsimena motinos širdies plakimą ir motinos balsą.

 

Pastebima, kad kūdikiai nusiramina greičiau, klausydami motinos balso, jos lopšinių.

 

Pirmasis garsinės kalbos etapas prasideda riksmu (verkimu). Vaikai pastebi, kad suaugusieji reaguoja į verksmą ir "mokosi" įvairių intonacijų. Pirmojo mėnesio pabaigoje pagal verkimą galima pasakyti, ko vaikas nori: vaikas alkanas, šlapias ar nori bendrauti.

 

Trijų mėnesių kūdikis jau sugeba nustatyti garso kryptį ir pasuka galvą garso link. Meiliai kalbinamas jis pradeda judinti rankytes ir kojytes, krykštauja, šypsosi. Girdėdamas ramius ir linksmus aplinkinių balsus, mažylis ne tik jaučiasi saugus ir patenkintas, bet ir mokosi įsiklausyti bei atsakyti į kalbinimą.

 

Pirmiausiai vaikas pradeda tarti čiulpimo, kvėpavimo ir rijimo metu išmoktus garsus. Nuo ketvirtojo mėnesio garsus išmoksta tęsti (a-a-a, e-e-e), o kiek vėliau - tarti įvairius garsų junginius.

 

Įdomu, kad iki šeštojo mėnesio įvairių tautybių vaikai čiauška vienodai. Kartodami vaiko ištartus skiemenis, mes mokome jį pamėgdžioti mūsų kalbą. Antrąjį pusmetį kūdikis aktyviau bendrauja su suaugusiais, plečiasi jo veiklos galimybės.

 

Sėdėdamas mažylis gali daugiau matyti, atlikti įvairesnius veiksmus su žaislais. Kūno padėties pasikeitimas, dantų atsiradimas, maisto kramtymas, sudaro sąlygas sudėtingesnių garsų tarimui.

 

Apie 8 - 10 mėnesį mažieji pradeda tarti pirmuosius žodelius. Padedant suaugusiems, čiauškėjimo metu kartoti skiemenys jungiami į trumpus žodžius "mama", "tete" . Daugėja suprantamų žodžių ir vaikas jau gali prašomas parodyti šeimos narius, kūno ir veido dalis (kur akys? kur kojytė?), kasdieninės aplinkos daiktus (lempa, kėdė, batai).

 

Baigdamas pirmuosius metus vaikas žino apie 30 (ir daugiau), dažniausiai girdimų žodžių, pažįsta paveikslėlyje nupieštus daiktus. Tačiau kalbos supratimas dar labai ribotas. Žodis neturi apibendrinančios prasmės ir reiškia tik vieną daiktą ar veiksmą.

 

Pavyzdžiui, vaikas pavadindamas savo žaisliuką "katė", nežino, kad ir kaimynų katinėlis ar paveikslėlyje nupieštas gyvūnas yra vadinamas tuo pačiu žodžiu. Šiame amžiuje vaikas sugeba ištarti nuo kelių iki keliasdešimt trumpų žodelių.

 

Mūsų mažylės pirmasis žodelis tai buvo "tete". Labai norėjau, kad pirmiausia pasakytų "mama", bet malonu ir kitokį garselį iš jos lūpų girdėti. Dabar ji visą dieną sako "tete" arba "dede" "kate". Kasdien vis išmokstame kažkokį naują garselį ištarti.

 

P.S Esu girdėjui, kad jei vaikas pirmą žodį pasako "tete", tai kitas leliukas bus berniukas. Tad lauksime ateityje broliuko;)

Mažylės draugas "kate", apie kurį ji vis bando pasakoti

 

MK: Miela mamyte, būtina nurodyti šio straipsnio šaltinį.

07. Feb 2011, 14:36

Emilija ligonines drauga guodzia😀

06. Feb 2011, 17:38

😃 😃 😃

22. May 2010, 23:21

mūsų vyresnėlė pirmiausia pasakė "mama", tai turim dukrytę 😉 linkiu sulaukt sūnelio 😃

22. May 2010, 15:09

tikriausiai😉

22. May 2010, 14:15

musu irgi pirmieji te-te 😀

22. May 2010, 13:15

tu linciuke5 kai tevui neduodi vaiko tai uztat ir pasake pirma tete, pasiilgsta labiau 😃

22. May 2010, 12:50

kodel vaikai tik te te sako ?😃 sakau sakyk mama tas tycia tete😃

22. May 2010, 10:11

As ir labai noreciau, kad sakytu mama😀

22. May 2010, 09:28

mano dukryte pirma pasake mama, o jau 6men mokejo pasakyt ir tete 😀

22. May 2010, 08:19

Mūsų mažylės dabar pagrindiniai skiemenys te-te, de-de😀