Kaip suprasti, ar vaikui tikrai patinka muzika?

23. Sep 2012, 07:00

Kaip suprasti, ar vaikui tikrai patinka muzika ir jis linkęs muzikuoti? Kokią muziką reiktų rinktis ir duoti klausyti vaikui? Šiuos ir daugelį kitų klausimų uždavėte Mamyčių klube tiesioginės transliacijos metu ankstyvojo muzikinio ugdymo specialistei Sonatai Latvėnaitei – Kričenienei. 

 

Kadangi nespėta į visus klausimus atsakyti, mokyklėlės „Strazdanėlės“ įkūrėja Sonata nutarė į juos atsakyti po truputį čia, Mamyčių klubo portale. 

 

Kaip suprasti, ar vaikui tikrai patinka muzika ir jis linkęs muzikuot? O gal tiesiog priklauso nuo amžiaus, kai vaikiukas atranda garsus ir jam ne tiek muzika, kiek jam smagu žaisti, šokti ir linguoti, kai girdi melodijas?

 

Visiems vaikams patinka muzika. Skirtingo amžiaus vaikai savaip į ją reaguoja: kūdikiai šypsosi, skleidžia garsus, vaikai ploja, tūpčioja, linguoja, kiti atidžiai klausosi. Negatyvi reakcija muzikai būna dažniausiai tada, kai vaikas nesijaučia saugiai, muzikinius garsus girdi pirmą kartą, nėra buvęs tokioje muzikinėje aplinkoje. Vaikai mokosi, kaupia muzikinę patirtį klausydami, žaisdami, šokdami.

 

Kokią muziką reiktų rinktis ir duot klausyti vaikui?

 

Kūdikiui geriau klausytis mamos, tėčio balso gyvo atlikimo. Leidžiant muzikinius įrašus, svarbu, kad tai nebūtų sintetiniai garsai, muzika būtų netranki – mažiau mušamųjų instrumentų, daugiau išgrynintų tembrų – tik styginiai arba tik pučiamieji, mažiau muzikos su tekstu.

 

Tuomet vaikas tikrai girdi muziką. Tekstas koncentruoja vaiko dėmesį į kalbą (ji ir taip namuose dažniau skamba), o ne į muziką.

 

Ar yra būtent lavinimui sukurtų dainelių, melodijų, kur galima įsigyt ir jau vaikui leist muzikuoti?

 

Taip. Yra. Bet nedaug leidinių. Tėvai patys turi ieškoti ir parinkti, kas jų vaikams tinka. O tai yra labai sudėtinga. Mūsų leidiniai CD formate „Vištytė ir gaidelis“, „Dangus griūva“ - tai bandymas padėti šeimoms.

 

Remiantis lietuvių tautosaka, atrinktos trumpos dainelės, skanduotės, žaidimai, melodijos. Tai lietuvių liaudies pasaka kitaip: su ilgais muzikiniais intarpais, smagiu instrumentiniu pritarimu.

 

Rekomenduočiau „Krontos“ leidykloje išleistas knygas: ankstyvosios vaikystės muzikos mokymo programą „Muzikos žaismas“ ar Lolitos Piličiauskaitės-Navickienės knygą „Būsimų mamų dainos“.

 

Jei turite klausimų, kurių nespėjote užduoti anuomet, per tiesioginę transliaciją vaikučių ugdymo klausimais - juos galite rašyti el.paštu: redakcija@mamyciuklubas.lt 

laurora laurora 23. Sep 2012, 09:55

man tai teko leisti savo mazylei tajos lopsines, kadangi pries ir po gimdymo kazkodel buvau labai uzkimus, vos prasnekejau (uzkimimas dingo per kokius 3 menesius su visais ant nugaros ir peciu buvusiais spuogais). kai pradejo manoji sedet, vos tik uzgirdus muzika, linguodavo, o sulaukus vieneriu jau ir sokdavo, sokinedavo. po to vedziau i yamahos muzikos pamokeles, kur irgi vienintele labai sokdavo ir linguodavo skambant muzikai. dabar jai virs 2 metuku ir bet kokios dainos "nebeikisi". nepatinka letos dainos. dievina sena rusiska "kakao". ir apskritai, jau duoda suprast savo niurzgejimu, kad tokia ir tokia daina nepatinka, o kai uzleidziama jos megstama, stveria lele ir soka su ja