Kaip padėti užspringimo atveju. I dalis

Kaip padėti užspringimo atveju. I dalis

03. Jan 2011, 08:00

Kodėl vaikai springsta? Kiek pavojingas užspringimas ir ką daryti tokiu atveju?

 

Atsako Šeimos medicinos centro vaikų ligų gydytoja Laima Bulikaitė:


1

 

Kas yra užspringimas?

 

Vaikai dažniausiai springsta žaisdami, verkdami, juokiantis ar kalbant, kai maisto ar svetimkūnių yra burnoje, skubėdami valgyti, blogai sukramtę maistą.

 

Užspringstama tada, kai maistas ar svetimkūnis, esantis burnoje, patenka ne į stemplę, bet į kvėpavimo takus ir sutrukdo orui patekti į plaučius.

 

Galimi du užspringimo variantai: visiškas ar dalinis.

 

Dalinio užspringimo metu svetimkūnis susiaurina kvėpavimo takus, tačiau jų visiškai neužkemša.

 

Visiško užspringimo metu viršutiniai kvėpavimo takai yra aklinai užkemšami, oras į plaučius negali nei įeiti, nei išeiti. Vaikas negali nei įkvėpti, nei iškvėpti, nei kalbėti, nei kosėti.

 

Dalinio springimo atveju vaikas gali įkvėpti, iškvėpti, kalbėti, kosėti, tačiau dėl susiaurėjusių kvėpavimo takų ir kosulio kvėpavimas yra nenormalus, atsiranda kvėpavimo nepakankamumas. Dalinis užspringimas gali tapti visišku.

 

Pagalbos principai esant daliniam springimui (išlieka sąmoningas, gali kosėti ir kalbėti).

 

-stebėti kosulį, nes tai geriausias svetimkūnio pašalinimo iš kvėpavimo takų būdas. Būklei negerėjant kviesti greitąją medicinos pagalbą.

 

-netrankyti į tarpumentę ir nedaryti Heimlicho stūmio – tai gali trukdyti veiksmingai kosėti, be to, šių veiksmų metu išstumiamas oro likutis, kuris lieka iškvėpus, todėl visiško užspringimo atveju šio oro likučio plaučiuose gali nepakakti veiksmingam Heimlicho stūmiui.

 

Šeimos medicinos centras

Pylimo 9, Vilnius

www.seimosgydytojas.lt

864021999, 8-5 2608684,  8-5 2608685

 

1 

 

Daugiau apie užspringimą ir pagalbos būdus – kituose straipsniuose.

 

Klausk vaikų ligų specialistų įvairiais sveikatos klausimais redakcija@mamyciuklubas.lt – ir Tau jie būtinai pasistengs atsakyti.