Kaip paaiškinti vaikui apie mirtį?

Kaip paaiškinti vaikui apie mirtį?

09. Jan 2013, 10:00

Iš mamos laiško mūsų redakcijai:

 

„Auginu trejų metų sūnų.  Prieš mėnesį mirė vyro tėtis.  Jis gyveni šalia mūsų, tad ryšys tarp anūko ir senelio buvo didelis.  Jie turėjo ritualą kartu eiti pasivaikščioti, nes senelis nebedirbo, o sūnaus į darželį dar neleidžiu.  Mirus uošviui, sūnų nuvežiau savo tėvams. Jis laidotuvių nematė, tačiau dabar klausinėja, kur diedukas.  Nežinau, kaip ir besakyti, nes man atrodo žiauru tokiam vaikui pasakyti - jo niekada nebebus.  Sakau, kad išvažiavo, bet nežinau, ar gerai elgiuosi“.

Mama Rita

 

Atsako neurolingvistinio programavimo konsultantė (NLP) Linga Švanienė

 

Sveika, 

 

Savo laiškutyje teiraujiesi, kaip paaiškinti trejų metų vaikui apie senelio mirtį.  Iš vienos pusės tu nenori mažylio skaudinti žinia, kad jo dieduko daugiau nebebus.  Iš kitos pusės supranti, kad vėliau ar anksčiau reikės pasakyti tiesą, todėl jautiesi nerami, nes nežinai, kaip reikės papasakoti apie mirtį.

 

Suprantu tavo jausmus, nes dažnai ir suaugusiems nelengva kalbėti apie mirtį.  Atrodo, kad mažam sūneliui pasakoti apie tai yra žiauru.  Tačiau tavo užduotį palengvina tai, kad  trijų metų vaikas dar gyvena daugialypiame pasaulyje.  Jis nuoširdžiai tiki pasakomis, burtininkais, fėjomis, nykštukais.  Jam natūralu kalbėti su žaislais.  Tad ir senelio išėjimą į kitą pasaulį jis gali priimti kaip vieną iš tų stebuklingų dalykų.

 

Iš tiesų juk ir mums, suaugusiems, tiek žmogaus gimimas, tiek mirtis yra apgaubti paslapties skraiste.  Nepriklausomai kokiai religijai bepriklausytų, dauguma žmonių tiki, kad numiršta tik fizinis kūnas, o sielos gyvenimas tęsiasi ir po mirties. 

 

Tad ir tu nemeluosi, papasakodama vaikui apie tai, kad senelis žemiškajame pavidale padarė tai, ką norėjo, ir dabar  išėjo į kitą pasaulį.  Durys, pro kurias jis iškeliavo, vadinasi mirtis.  Nors dabar berniukas negalės kartu su seneliu eiti pasivaikščioti, negalės kalbėti ir žaisti, tačiau su juo ir dabar bus galima bendrauti mintimis.  Senelis, ir būdamas kitame pasaulyje, savo anūką ir toliau mylės, gal būt net stebės, linkės viso geriausio, ir galimas dalykas - saugos. 

 

 Išėjusiam seneliui patinka, kai jį prisimena, kai jam linki gero.  Toks palinkėjimas vadinamas malda.  Melstis galima bažnyčioje, o galima ir namuose. Kaip ženklą, kad jį prisimenam, galima uždegti žvakutę ir visiems kartu apie jį pagalvoti. 

 

Tokie paaiškinimai vaikui turėtų būti suprantami.  Manau, kad ir tu pati jausies ramesnė, kad taip  paprastai ir priimtinai gali paaiškinti savo sūneliui apie senelio mirtį.

 

Sėkmės!

 

 

Linga Švanienė

NLPt konsultantė

Mob.tel.8-679 66811

El.p. neurokodas@gmail.com

www.neurokodas.lt

 

09. Jan 2013, 12:17

rugseji palaidojom mociute nelabai jie ir kreipe demesi tik dukra pradejo apie mirti klausinet,lapkriti palaidojom vyro giminaite teko palikt pas mama labai dziaugiuos kad vaikai pabuvo su mociute nes galvojau bus sunku ,tad ramiai palaidojom

blogietee blogietee 09. Jan 2013, 11:23

Mūsų mažiui aiškinti neteko dėl senelio mirties, jis nelabai suprato, gal kiek sunkiau buvo su vyresnėle, labai bijojau pati tai pasakyti ir bijojau reakcijos kai pamatys. O kad vaikas turi susitaikyti su tuo tai žinome, bet kaip tai padaryti, nes asmeniškai aš pati dar save pagaunu.. atrodo skambinant mamai, taip ir norisi pasiteirauti ką veikia tėtis..

09. Jan 2013, 11:03

labas rytas, mums dar nteko aiskinti vaikui kas yra mirtis, bet turbut neslepciau ir paaiskinciau vaikui suprantama kalba kas yra ir kaip yra, juk viena diena vistiek teks susidurti su siuo skaudziu dalyku