Kaip kalba metukų vaikas?

Kaip kalba metukų vaikas?

22. Mar 2012, 00:00

Vieni vaikučiai jau sulaukę metukų gražiai sako „Ma-ma“ ir „Te-te“, o kiti mažyliai pirmuosius žodelius pradeda tarti gerokai vėliau. Ką moka metukų sulaukęs pipiras?

 

Konsultuoja logopedinio kabineto „Kalbos dovana“ logopedė Renata Žaliaduonienė

 

Ką moka vienerių metų vaikas?


Paprastai sulaukęs vienerių metų vaikas supranta nuo 30 iki 50 jau daugybę kartų girdėtų žodžių reikšmes. Kad suprato, parodo įvairiais būdais. Pavyzdžiui:

 

Gestais. Linksi galva, kai paklausiame "Ar nori kamuolio?"

 

Mimika. Šniurkščioja nosimi, kai paprašome parodyti, kaip uostom gėlytę.

 

Atlieka adekvatų mūsų prašymui judesį . Pavyzdžiui, kai paprašome "pabark šuniuką nu nu nu".

 

Kai vaikas prityla


Tarp 10 ir 12 mėnesių būdingas "pritilimo " laikotarpis, kai sumažėja čiauškėjimo  skiemenų. Šiuo laikotarpiu čiauškėjimo skiemenys įgyja kalbos garsų funkcijas. Pavyzdžiui, vaikas skiemenuoja "ma ma ma" kai guodžiasi ir jam reikalinga pagalba.

 

Kai atliepiami ir patikslinami vaiko poreikiai, tėvų užtvirtinami žodžiais, pvz.: "tu kvietei mamą?", vaikas "suranda" žodžių prasmę - šiuo atveju supranta, kad skiemenų deriniu "ma ma" galima prisikviesti artimą asmenį;

 

Pirmųjų metų pabaigoje vaikas gali bandyti tarti 3 -7 prasmingus garsažodžius. Pavyzdžiui, „au“ - kai pamato šunį, „opa“ - kai prašosi pakeliamas ant rankų, trumpus žodelius („a-ac“ - ačiū). Juos mažylis supranta ir naudoja tik toje situacijoje, kurioje buvo išmokytas.

 

Vienerių metų vaikiukas mielai mėgdžioja gestukus, mėgsta žaidinimus, neretai pats juos inicijuoja, pvz.: pirmas pradeda ploti delniukais, skatindamas mamą padainuoti ir pažaisti „Katutes“.

 

Pasidžiaukite mažylio pasiekimais

 

 Metukų sulaukęs vaikutis svarbiausia turėtų norėti bendrauti ir mėgdžioti. Nebūtina reikalauti, kad aiškiai ištartų žodžius, vienas skiemuo ar žodelis gali turėti daug reikšmių, pvz.; "ba" gali reikšti ir "batai", ir "nukrito". Pasidžiaukite, kai vaikiukas įvardina daiktą ar veiksmą, parodykite, kad jį supratote, papildydami jo reiškiamą mintį, pvz; "Taip, tai  tėtės batai".

 

Logopedinis kabinetas "Kalbos dovana",

Vilnius, tel. 869819100

Turi klausimų logopedei? Klausk el.p redakcija@mamyciuklubas.lt

16. Apr 2012, 17:02

Mano dukrytej 1,2 men. Ir ji jau daug ir geraj moka istarti skiemenis , ipac ma ma , pa pa , ba , te , mamam ir pan 😀

22. Mar 2012, 15:46

Mūsų dukrai vakar buvo 1,1 m ir mes jau pakankamai daug mokam pasakyt 😀 "te-te"- tėtis, "ba"- pas mus labai daug ką reiškia: batai, balionas, mūsų šuo Baksas, "gilgil"- gėlytė, "ka"- su skirtinga intonacija ir skirtingai reiškia, tai ir kad padariau kaku į pamperį ir katinas 😃, bet užtai mes dar nemokam vaikščiot 😀 viskam savas laikas

22. Mar 2012, 00:05

dukrytei 1,4m bet nesako skiemenu,apart amam, nei mama,nei tete,jokiu babu bubu... suprasti tai viska supranta,ka paprasai paduoda,glosto suniuka,kaciuka,bet kalbeti nenori...