Kaip galime padėti vystytis mažylio kalbai: naudingi patarimai

Kaip galime padėti vystytis mažylio kalbai: naudingi patarimai

08. Dec 2023, 14:50 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vienas mažylis jau būdamas metukų sako kelis žodžius, kitas tyli iki dvejų metukų, bet būtent antraisiais gyvenimo metais kalba vystosi labai sparčiai. Suprantamą kalbą geriausiai vysto pokalbiai, knygų peržiūra kartu, įvairios žodinės užduotys.

Maivymasis treniruoja veido raumenis

Pasak vaiko vystymosi specialistės Dianos Zandi, mažylio kalbos vystymąsi galima skatinti masažuojant vaiko veidelį, rodant jam grimasas iškišus liežuvį, kad jis taip pat jums iškištų savo rožinį liežuvėlį. Visa tai padeda vystyti mimiką netradiciniais būdais.

Nors mažylis antrais gyvenimo metais dar nemoka elgtis su dantų šepetėliu, tėvai jį gali naudoti ne tik mokydami burnos higienos – dantų šepetuku ant vaiko veidelio galima piešti taškelius, brūkšnelius, apskritimus, tokiu būdu stimuliuojant visus veido raumenis. Tai padeda kalbos vystymuisi, nes iš tikrųjų kalbai svarbu ne tik burna, bet ir visas veidas.

Vietoj dantų šepetėlio galima naudoti teptuką ir juo masažuoti delniukus ir pirštukus, nes, kaip žinia, būtent vaikiškų pirštų galiukuose ir yra „kalba“. Mažylį pritraukia ir domina viskas, ką jis mato veidrodyje. Maivymasis prieš veidrodį ne tik linksmina, bet ir puikiai treniruoja veido raumenis.

Be to, veidrodis padeda vaikui pamatyti save ir artimuosius iš šono – tai taip pat labai svarbu kalbos vystymuisi. Virtuviniai stalčiukai ir spintelės labai vilioja kiekvieną mažylį, bandantį pažinti pasaulį, tad nereikia atimti šio džiaugsmo. Mažyliui labai naudinga ištraukinėti ir padėti įvairius daiktus iš spintelių ir lentynėlių.

Pasak specialistės, žaidimui „padedame – paimame“ tinka daugelis apyvokos daiktų, o mažylis gauna supratimą apie formas, dydžius ir spalvas. Pilstymas iš vieno indo į kitą lavina pirštukus ir koordinuoja judesius. Pavyzdžiui, makaronus galima ne tik perpilti, bet ir perdėlioti pirštukais, kas irgi labai padeda vystyti ne tik kalbą, bet ir loginį mąstymą. 

Na ir, žinoma, kaip smagu išgauti įvairiausius garsus būgnijant šaukštu per įvairius dubenėlius ir puodų dangčius. Triukšmo lydimi žaidimai padeda atskleisti garsų pasaulį ir vysto mažylio vaizduotę. Pirštukus labai miklina popieriaus plėšymas ir glamžymas, be to, tai irgi skleidžia savotiškus garsus.

Skaičiuoklės ir slėpynės

Kaip tikina specialistai, skaičiuoklės treniruoja vaiko atmintį, o jų paprasti žodžiai ir kirčiai – kalbos įgūdžius. Skaičiuoklės labai svarbios vaiko vystymuisi. Skaičiuokles derindami su ritmingu užsiėmimu padedame vaikui suprasti ritmą ir ritualą, nes skaičiuoklė kartojasi.

Linksma skaičiuoklė pažadina mažylio vaizduotę. Jei nemokate jokios skaičiuoklės, nieko tokio, sugalvokite patys. Galite rodyti susijusius su eilėraštuku gestus. Tai linksmina mažylį ir išlaiko jo dėmesį. Skaičiuoklės taip pat raminą vaiką, gerina jo nuotaiką.

Antraisiais gyvenimo metais vaikams labai patinka žaisti slėpynių. Šis žaidimas linksmina ir intriguoja mažylį. Vaikas pradeda suprasti, kad žmogus egzistuoja netgi tuomet, kai jo visai nemato.

Metukų vaikui labai įdomu viskas, ką jis daro pats, ir tą susidomėjimą reikia išnaudoti aktyviam ir pasyviam bendravimui. Tam galima naudoti įvairias kūno dalis, prie kurių mama prisiliečia, kutena arba glosto. Taip mažylis pats išmoks parodyti tas kūno dalis.

Vienintelis žmogus, su kuriuo kiekvienas gyvena visą savo gyvenimą yra jis pats. Dabar jūsų mažylis visą savo gyvenimą gyvens savo kūne, todėl jam reikia jį pažinti: rankos, kojos, pilvas, bamba ir taip taip – kas yra žemiau.

Viską pažinti galima tampant kojytes, glostant nosytę ir, žinoma, leisti pačiam mažyliui save apsičiupinėti ir pažinti. Maža to, kūno pažinimas sukelia daug jaudinančių akimirkų, juk mamos ir tėčio prisilietimai tokie malonūs.

Dirbame ir žaidžiame kartu 

Nuo vienerių iki dvejų metukų amžiaus bet koks tėvų pasiūlytas užsiėmimas svarbus įgūdžių įsisavinimui, tad tėvams belieka tik fantazuoti, apsiginkluoti kantrybe ir nepamiršti aiškinti mažyliui, ką ir kodėl darote. Tegul mažylis pats nustato taisykles, mokykitės kartu ir atminkite, kad žaidimas – tai ne tik laiko leidimas. Vaikui žaidimas – tai darbas.

O ar jūs vaikystėje pakankamai laiko praleidote su tėvais? Ar dažnai tėvai su jumis žaisdavo futbolą, lipdydavo rutuliukus iš plastilino ir piešdavo arkliukus? Neatimkite iš savo vaiko bendravimo žaidžiant, būkite su juo kartu, žaiskite, tobulėkite kartu su juo.

Tas laikas, kartu praleistas su vaiku, gali būti jam pačiu svarbiausiu ir po to gal padės ištverti pačius įvairiausius gyvenimo išbandymus. Kadangi vaikui žaidimas – darbas, nuo kurio jis pavargsta, leiskite jam pailsėti ir pažiūrėkite, kaip jūsų angelas miega po sunkių darbų.