Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus būtų švelni, gera?

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus būtų švelni, gera?

26. Aug 2013, 14:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Kaip auklėti mergaitę, kad ji užaugus būtų švelni ir gera? Pasak neurolingvistinės psichoterapijos konsultantės Lingos Švanienės, trumpai į šį klausimą būtų galima atsakyti taip: mergaites auklėti reikia švelniai ir gerai.

Jau matau jūsų sumišusius veidus ir puikiai jus suprantu. Iš tokio atsakymo aiškiau nepasidaro. Pritariu, tačiau tuo pačiu kviečiu ir jus įsiklausyti į savo klausimą.

Ką jums reiškia "švelni mergaitė"?  Ar tokia, kurios oda ir plaukučiai švelnūs?  O gal tokia, kuri švelniai elgiasi visada visur ir su visais?  Tikriausiai, nei tokia, nei tokia.  Tada - kokia?

Visų pirma, svarbu pačioms  aiškiai suprasti, kokiose situacijose, su kokiais žmonėmis ir KAIP, jūsų nuomone, turėtų pasireikšti dukrelių švelnumas.

Lygiai taip pat galima pasiteirauti, kaip jūs įsivaizduojate gerą mergaitę. Vienai tai bus stropi moksleivė, savarankiškai atliekanti mokytojų užduotus darbus.  Kitai - drąsi, iššūkių nebijanti, į sceną besiveržianti roko grupės atlikėja.  Trečiai - klusni dukrelė, vykdanti visus tėvų nurodymus ir įgyvendinanti jų neišsipildžiusias svajones.  Ketvirtai...

Tęsti toliau neverta. Mamytės tokios skirtingos, kad mano abstraktūs atsakymai nebus naudingi konkrečiais atvejais. Todėl kviečiu kiekvieną mamytę pagalvoti apie tai, kokią reikšmę ji suteikia apibūdinimams "švelni" ir "gera".  Nepatingėkit  ir surašykit atsakymus ant popieriaus lapo.

Dabar patikrinkit, kiek iš surašytų paaiškinimų turi neiginį "NE".  Pavyzdžiui: nesimuša, negeria, nerūko, neatsikalbinėja, nešoka į akis, nesikeikia ir t.t.   Visus šiuos žodžius pakeiskit teigiamais išsireiškimais, įvardindamos tai, kokio elgesio norėtumėt.  Tarkim, vietoj "nesimuša" parašykit: "su kitais žmonėmis elgiasi draugiškai, sugeba suprasti tiek savo, tiek kitų poreikius, moka juos suderinti taip, kad liktų patenkintos abi pusės".

Sudėtinga? Žinoma. Todėl, kad didžioji dalis žmonių žino, ko jie nenori, tačiau nesugeba pasakyti, ko nori konkrečiai.  O skirtumas yra didžiulis. Norint pasiekti kokį tikslą, reikia judėti link jo, o ne nuo dabartinės situacijos. Tarkim, iš Vilniaus galima važiuoti įvairiomis kryptimis, tačiau norim juk ne tik išvykti, bet ir nuvykti, pavyzdžiui, į Palangą. Tik turėdamos aiškų tikslą, pasirinksim geriausią  kryptį ir priemones.

Pasakysiu paslaptį ne paslaptį - jau vien susimąstymas apie tai, ko norime, tikslų sukonkretinimas ir pasiekto rezultato įsivaizdavimas padeda atsakyti į daugelį klausimų, kaip tai pasiekti. Ne vieną kartą ir man pačiai teko patirti, kai stengdamasi tinkamai suformuluoti klausimą, netikėtai pati rasdavau į jį atsakymą.  Kviečiu išbandyti šį metodą!

Pabaigai dar vienas pastebėjimas.  Norint išauklėti dukrytę švelnia ir gera mergaite, reikia tapti švelnia ir gera mamyte.  Kaip tai padaryti?  Pradėkit nuo atsakymo, ką konkrečiai jums reiškia būti gera ir švelnia mamyte. 

Sėkmės!

Linga Švanienė

Neurolingvistinės psichoterapijos konsultantė

Tel.8-679 66811

El.p. psichologaspades@gmail.com

www.psichologaspades.lt

11. Feb 2015, 19:24

Apsaugoti ją nuo patyčių, smurto ir prievartos.

26. Nov 2013, 18:30

Mano mergaitė auga tarp trijų brolių.... Na, išauginti ją švelnią ir gerą bus sunku, nes jie tai jau labai patrakę ir visko stengiasi "pamokyti" sesę... 😃 😃 😃