Kaip atskirti paprastą peršalimą nuo gripo

Kaip atskirti paprastą peršalimą nuo gripo

18. Oct 2010, 08:50

 

Klausk specialistų rimtais sveikatos klausimais redakcija@mamyciuklubas.lt – ir Tau jie būtinai pasistengs atsakyti.


Kalbamės su Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Skiepų kabineto gydytoja pediatre Jolanta Dieniniene.

 

Dažnas painioja gripą su peršalimu. Kaip manote, kodėl? Kokie pagrindiniai gripo simptomai?

 

– Gripo ir kitų virusų sukeltų kvėpavimo takų ligų (vadinamu "peršalimo“ ligomis) sezonas yra ruduo ir žiema. Peršalimas yra tik padedantis faktorius.

 

Dažnai gripu žmonės vadina bet kokią ligą, kuri pasireiškia sloga ir kosuliu.

 

Gripui būdinga labai staigi pradžia, aukšta temperatūra, sausas kosulys, gerklės perštėjimas, galvos, raumenų skausmas, didelis silpnumas.

 

Kitų virusų sukeltoms ligoms būdingesnė ne tokia staigi pradžia ir  ryškūs katariniai reiškiniai (sloga, kosulys, ryškiai įraudusi gerklė).    

 

Kada paprastai prasideda gripas Lietuvoje?

 

– Gripas pasireiškia epidemijomis, kuriu metu serga daug žmonių. Lietuvoje gripo epidemija dažniausiai prasideda sausio-vasario mėnesiais.

 

Bet gali būti ir ankstyvas gripo sezonas – lapkričio, gruodžio mėnesiais.

 

Kaip geriausia nuo jo apsisaugoti? Ar visuomet rekomenduojate skiepus suaugusiems ir vaikams? Daugelis sako, jog gripo virusai mutuoja, tad ar skiepytis veiksminga?

 

– Pati efektyviausia gripo profilaktika – skiepai. Gripo virusai kinta, todel kiekvienam sezonui gaminama nauja gripo vakcina, į kurios sudetį įeina tam sezonui numatomų gripo virusų potipiai.

 

Skiepytis rekomenduojama kiekvieną sezoną. Geriausias laikas skiepytis rugsėjo-spalio-lapkričio mėnesiai.

 

Labiausiai reikėtų skiepytis tiems, kas turi daug sveikatos problemų, serga lėtinėmis ligomis. Būtų labai tikslinga paskiepyti vaikučius, lankančius darželius, mokyklas.

 

Taip pat dažnai sergančius vaikus ir suaugusius, nėščias moteris. Jei šeima susilaukė ar dar tik laukia gimstančio  vaikučio gripo sezono metu, būtų rekomenduojama pasiskiepyti visiems suaugusiems, kurie kontaktuos su tuo kūdikiu, nes taip bus apsaugotas mažylis.

 

Įvairios kitos profilaktikos priemonės gripo atveju nėra labai efektyvios. Reikėtų vengti žmonių susibūrimo vietų, dažnai plauti rankas, vėdinti kambarius.

 

Ar gerą imunitetą turiinčiam žmogui taip pat būtina skiepytis?

 

– Geras imunitetas nėra kliūtis gripo virusui, nes kai atsiranda nauji viruso tipai, gali užsikrėsti ir sunkiai susirgti ir labai sveikas jaunas žmogus, nes imuninė sistema nėra susidurusi su tokiu virusu ir imlumas labai didelis.

 

Vakcinos tikslas supažindinti imuninę sistemą su pasikeitusiu virusu, kad pasigaminę antikūniai padėtų išvengti ligos.

 

Kokios galimos gripo komplikacijos?

 

– Gripas sunki liga, o ypatingai pavojingos gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, miokarditas, ausų uždegimas, sinusitas ir daugybė kitų.

 

Į gripo vakcinas įeina tik gripo virusų daleles, todel susirgti gripu iš karto po skiepo neįmanoma. Imunitetas susidaro per dvi savaites. 

 

Kaip gydytis susirgus gripu ar kita virusine infekcija, geriausiai gali patarti gydantis gydytojas.

 

Tačiau reikėtų nepamiršti, kad gripas yra ta liga, kurios negalima ,,pravaikščioti“. Labai svarbu gripo ligos metu lovos rėžimas, gausus šiltu skysčių vartojimas ir  būtinai pasikonsultuoti su gydytoju.

  

Ačiū už naudingą pokalbį.

 

Mamyčių klubo portalo

redaktorė Eglė

 

Efektyvus būdas kovoti su kosuliu – vartoti natūralų preparatą Aflubin Pine sirupą, kuris tinka tiek esant sausam, tiek drėgnam kosuliui.

 

{smallpic:1}

 

Jo sudėtyje yra ispaninio čiobrelio, rutulinio eukalipto, pipirmėtės eteriniai aliejai bei juodųjų serbentų lapų ekstraktas, kuris pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis. O rausvažiedės ežiuolės ir propolio ekstraktai padeda stiprinti imuninę sistemą. Be to, jis neturi cukraus!