Kai trūksta tėvų meilės, kyla pavydas

Kai trūksta tėvų meilės, kyla pavydas

27. Feb 2013, 08:00

Iš mamos laiško:

 

„Labas, aš turiu 8 metų dukrą ir 8 mėnesių sūnelį. Duktė nei padeda namuose, nei paprašysi, kad bent arbatėlės atneštų... Juk neprašau, kad sauskelnes pakeistų ar pamaitintų... Ji dar daugiau maištauja. Kol nebuvo broliuko, viskas buvo gerai, bet po atsiradimo praėjus pora mėnesių, duktė tik bara broliuką, o jis juk dar mažiukas. Bandėm su ja kalbėti, bet ji nesikalba, padėkite...

 

Konsultuoja Neurolingvistinės psichoterapijos konsultantė Linga Švanienė:

 

Sveika,

 

Jūsų šeimoje pasireiškė klasikinė situacija, kai, gimus antram vaikui, vyresniajam ima atrodyti, jog mažylį tėveliai myli labiau nei jį. Tėvai turėtų būti ypač jautrūs  vyresniojo atžvilgiu, jei jam 6-10 metų, nes šiuo metu vaikai akylai stebi, kiek kam skiriama dėmesio, ir išgyvena, jei jaučiasi skriaudžiami.  Jūsų mergaitė kaip tik tokio amžiaus, kai pavydas pasireiškia stipriausiai.  Natūralu, kad ji maištauja, nepadeda mamai darbuose, kurie susiję su broliuku.

 

Tai, kad mergaitė bara broliuką, rodo jos neigiamus jausmus mažojo atžvilgiu: pavydą, pyktį, apmaudą.  Suprantu, kad mamai norisi, jog vyresnioji pagelbėtų prižiūrėti mažąjį.  Tačiau dabar kuriam laikui apie tai geriau užmiršti.

 

Kad vyresnioji nepavydėtų, būtina, kad ir ji jaustųsi mylima.  Šiuo metu svarbu abiem vaikams rodyti vienodai dėmesio.  Mamai tai padaryti gali būti nelengva, nes mažylio priežiūra užima daug laiko, todėl būtų idealu, jei su vyresniąja daugiau bendrautų tėvelis ir ypač tada, kai mama užsiima su mažuoju.

 

Net ir tada, kai tėtis negali padėti, stenkitės kuo daugiau laiko praleisti kartu.  Žaisdami su mažuoju įtraukite į bendrą veiklą ir dukrytę. Visi kartu eikite pasivaikščioti.

 

Kai perkate žaislą mažajam, nupirkite ir mergaitei.  Stenkitės abiem parinkti žaislus taip, kad jie būtų vienodai gražūs ir panašaus dydžio. Vaikai dar nelabai gaudosi kainose, todėl atitinkamus sprendimus daro pagal išvaizdą.

 

Užsislėpkite naują žaisliuką tam atvejui, kai atėję svečiai atneš dovanėlę mažajam, tačiau nesusipras parodyti dėmesnio vyresniajai.  Jų klaidą galėsite ištaisyti, įteikdami žaislą ir mergaitei.

 

Ir, žinoma, kuo dažniau vyresniąją girkit, džiaukitės jos darbeliais, elgesiu. Pastebėkit ir įvertinkit net nevisai sėkmingas pastangas. Svarbu, kad mergaitė jaustų jūsų dėmesį ir domėjimąsi jos gyvenimu.

 

Dukrytei yra svarbūs  tėvų prisilietimai, tad drąsiai ją glostykite, apsikabinkite, sodinkite ant kelių ar net panešiokite.  Būtinai sakykite, kad ją mylite.  Tais atvejais, kai vaikas netinkamai pasielgia, pabrėžkite, kad ji iš tiesų yra gera mergaitė, tik šį kartą jos veiksmai buvo negeri.

 

Taip elgiantis jums būtinai pavyks pakeisti mažosios pavydą  iš pradžių neutraliais jausmais broliukui, o ilgainiui ir jaunėlio priėmimu ar net draugyste su juo. Žinodama, kad yra mylima, dukrytė jausis saugi ir pamažu  ims prisidėti prie mažylio priežiūros.

 

Linkiu sėkmės!

 

Linga Švanienė

Neurolingvistinės psichoterapijos konsultantė

Tel.8-679 66811

El.p.  neurokodas@gmail.com

www.neurokodas.lt