Kada mažyliai ima "kopijuoti" tėvus?

Kada mažyliai ima "kopijuoti" tėvus?

06. Jun 2019, 08:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Jūsų sūnus nori kalti vinis ar kapoti malkas, visai kaip jo tėtis, o mergaitė – pasidažyti, kaukšėti aukštakulniais ir kepti pyragus, kaip mama? Tai svarbus vaiko vystymosi etapas. 

Kokiu žmogumi norime užauginti savo vaiką?

Stebėdami savo mažuosius kiekvieną dieną, padėdami jiems ir pamokydami, dažniausiai vis tik pamirštame vieną svarbų dalyką. Tai, jog mūsų vaikai stipriausias pamokas įgauna ne iš mūsų pamokymų, o iš mūsų kasdienių veiksmų ir pasirinkimų.

Kiekvienos šeimos dienos kupinos įvykių, nuotykių, pasirinkimų ar net iššūkių, kuriuose užsisukę neretai pamirštame, kad ūgtelėję mūsų mažieji – viską stebi, išgyvena kartu su mumis ir taip po truputį kaupia savo kraitį ateičiai. 

Akivaizdžiausiai pamatyti, kaip vaikai mokosi iš tėvų, galima, prasidėjus ketvirtiesiems jų gyvenimo metams.

Pasak dviejų vaikučių tėčio Mariaus, sūnus Domas iš tiesų dabar nori daryti tai, ką tėtis, pavyzdžiui, žaislinis trimeris namuose atsirado po to, kai Domas pamatė, kaip tėtis pjauna žolę juo. Tas pats ir su kitais darbo įrankiais - jei tėtis turi grąžtą, tokio reikia ir sūnui (tik, aišku, žaislinio).

"Jis viską kopijuoja ir tai turbūt natūralu, nes jis yra berniukas, auga, jam viskas įdomu. Sūnus pradėjo kopijuoti, kai jam buvo treji su puse, o kai sukako ketveri - praktiškai viską nori daryti tai, ką ir aš", - šyptelėjo dviejų vaikų tėtis.

20180529111853-49539.jpg

Pirmoji nusižiūrėta "žmona" ar "vyras" - tai mama ir tėtis

Pasak vaikų ir paauglių psichiatrės, psichoterapeutės Godos Bačienės, iki trejų metų amžiaus vaikui dar nelabai rūpi skirtingos lytys, kas tai yra mama ir tėtis, jis vadina dalykus taip, kaip vadina mama ar tėtis. Tačiau nuo trejų metų vaikas žino, kad yra pasaulyje berniukai ir mergaitės, vyrai ir moterys, kad yra mama, tėtis ir jie augina vaikus.

Pirmoji nusižiūrėta žmona ar vyras, pasak psichoterapeutės, yra mama ir tėtis. Tačiau laikui bėgant, atsiranda ir supratimas, kad mano mama myli tėtį, tėtis myli mamą, o man reikia savo žmonos ar savo vyro.

Toks vaiko susivokimas, anot G.Bačienės, vyksta nuo 3 iki 6 metų: "Šiame laikotarpyje vaikai bando kopijuoti tėčius, pavyzdžiui, bando rengtis panašiai kaip tėčiai, kopijiuoti judesius, mimikas, gal plaukų šukavimąsi, eiseną ir pan."

Šiuo periodu vaikui itin svarbi yra ne tik galimybė mokytis ir kartu atlikti dominančius darbus. Ne mažiau svarbus yra palaikymas ir pripažinimas.

Ar turės augantis berniukas ar mergaitė išsvajotąjį žaisliuką - nėra taip svarbu, kaip tai, kokį pavyzdį turės būsimasis vyras ar būsimoji moteris, mama, žmona prieš savo akis, kurios nes ir tuomet, kai mums atrodo, jog nemato ir negirdi - viską mato, viską girdi ir viską dedasi į galvelę ir širdelę.