Ką reikia žinoti apie raumenų tonusą

Ką reikia žinoti apie raumenų tonusą

22. Apr 2012, 09:00

Daugeliui kūdikėlių yra diagnozuojamas "negeras" raumenų tonusas. Dažniausiai jis būna padidėjęs, rečiau - sumažėjęs. Ką apie jį reikia žinoti kiekvienai mamai ir tėčiui?

 

Į "Mamyčių klubo" klausimus atsako vaikų kineziterapeutė Kristina Bliūdžiuvienė: 

 

- Gal galite mūsų visoms mamytėms priminti ir paaiškinti, kas yra raumenų tonusas?


- Raumenų tonusas – tai raumenų savybė nevalingai įsitempti tiek, kad galėtume išlaikyti tam tikrą kūno padėtį, pvz. kad sėdint nenugriūtume ir galva nenusvirtų į šoną. Taip pat raumenų tonusas reikalingas atlikti ir bet kokį valingą judesį - pvz. pritūpus pakelti daiktą.

 

- Kas yra normalus raumenų tonusas. Kaip atskirti ir matyti, ar tonusas vaikučio yra geras?


- Normalus raumenų tonusas liudija gerą nervų, smegenų ir raumenų veiklą. Kai kūdikio tonusas normalus, jo kūnelis perrengiant lengvai lankstosi, bet nesuglebęs, vaikas atlieka tai, ką reikia pagal amžių.

 

Paprastai tonuso būklę vertina gydytojas - neurologas, testuodamas pasyvų raumenų pasipriešinimą greitam galūnės judesiui. Tačiau jeigu vaikelis vizito metu verkia arba atvirkščiai - būna ką tik pabudęs, dar mieguistas, tonuso tyrimas gali būti netikslus.

 

Kartais tonusą tik apčiuopos būdu nustatyti nepavyksta net ir patyrusiam specialistui, tuomet daromi rimtesni tyrimai tokie kaip elektroencefalografija ir pan.

 

-Ar tėvai nešiodami vaikutį anr rankų galėtų pajusti, kada jis įsitempęs, ar jam padidėjęs, sumažėjęs raumenų tonusas?

 

- Tėvai gali tik įtarti, kad jų vaikučiui tonusas yra pakitęs, bet objektyviai nustatyti gali tik gydytojas – neurologas. Ir visgi iš ko tėvai galėtų spręsti, kad verta sunerimti:

 

1) Jeigu vaiko raida atsilieka nuo bendraamžių, vaikas tinginiukas, greičiausia jo tonusas sumažėjęs, pvz.  jei vaikutis pagal amžių jau turi išlaikyti galvytę pakeltą, tačiau to nedaro, tai vienas iš požymių, rodančių žemą raumenų tonusą. Tą galima patikrinti paguldžius vaiką ant pilvuko arba laikant vaiką už pažastų vertikalioje padėtyje ir stebint, ar galva pakelta. Tas pats kalbant apie sėdėjimą – jei vaikas neišsėdi ar sėdi susikuprojęs, tai taip pat gali rodyti žemą raumenų tonusą.

 

2) Jeigu vaiko raida lenkia bendraamžius, vaikas dirglus,  greičiausia jo tonusas padidėjęs, pvz. jei vaikutis riečiasi, tarsi darydamas tiltelį, laiko suspaudęs kumštukus, įtempęs kojų pirštukus, sunku lankstyti rankytes ir kojytes, galima įtarti, kad padidėjęs nugaros raumenų tonusas.

 

3) Gali būti ir kintantis tonusas arba padidėjęs tonusas tik vienoje kūno pusėje, tuomet vaikutis riečiasi į tą pusę, kur tonusas padidėjęs, dažniausia nemėgsta gulėti ant pilvuko, iškart verčiasi ant šono.

 

-Ar tai liga? Ar tiesiog įprasta vaikučių problemėlė? Kiek ji pavojinga, jei negydoma?

 

- Nustačius sutrikusį raumenų tonusą, pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais numoti į gydymą ranka nereiktų.  Sutrikęs tonusas gali liudyti vaiko raidos sutrikimą ar tam tikras ligas, tokias kaip cerebrinis paralyžius ir pan., kas paaiškėja tik metų bėgyje.

 

Paprastai tuomet ir galima pasakyti, ar tonuso pokytis yra ligos požymis. Nežymūs tonuso pakitimai vaikams savaime susinormalizuoja iki 3 mėnesių.

 

Motorinė raida lemia ir protinę vaiko raidą, tad jei vaikelis nekelia galvytės, nors jau turėtų pagal amžių, jis netobulės tiek, kiek jo bendraamžiai. Tonusas yra nulemta genetiškai savybė, todėl vieni užaugame sportiškesni, aktyvesni, o kiti ramesni, paglebę.

 

-Kur tėvai galėtų kreiptis, jei iškyla tokia problema?

 

- Jeigu tėvai įtaria, jog jų vaiko tonusas padidėjęs ar sumažėjęs, visų pirma turėtų kreiptis į vaikų neurologą. Jam patvirtinus šiuos nuogąstavimus, skiriamos mankštos ir masažai kaip gydymo priemonė.

 

- Gal galite priminti pagrindinius pratimus, atliekamus namie su mažyliu, kai yra padidėjęs/sumažėjęs raumenų tonusas.

 

- Kai tonusas padidėjęs – pagrindinė taisyklė ramūs, lėti judesiai pilna amplitude per visus sąnariukus ir skatinti atlikti priešingus veksmus negu mėgsta vaikas, pvz. jeigu jis riesdamas daro tiltelį, reiktų lengvai pasiūbuoti vaiko dubenį į šonus, laikant sulenktus keliukus prie krūtinės, kol šiek tiek atsipalaiduos raumenukai.  

 

Jeigu vaikas stipriai priešinasi, geriau to nedaryti arba nelenkti taip aukštai keliuku, kad vaikui ne taip stipriai temptų raumenukus, nes tonusas nuo priešinimosi gali tik padidėti ir sulauksime neigiamo rezultato.

 

Kai tonusas yra sumažėjęs – atvirkščiai, greiti, energingi judesiai, skatinti vaiko aktyvumą – siekti žaisliukus, dažniau keisti kūno padėtį. Jeigu padidėjęs raumenų tonusas, labai patartina plukdyti vaiką šiltoje vonioje.


Mamyčių klubas

28. Apr 2012, 10:11

Noreciau pasiteirauti,mano vaikui jau metai,bet jis vaiksto ant pirstu galu,batukus nupirkom tikrai gerus-su auliuku ir pagalvele,bet jis stengiasi eiti pasistiebes,Ka daryti tokiu atveju?