Ką daryti, kai vaikas verkia?

Ką daryti, kai vaikas verkia?

04. Jan 2010, 08:00

 

Šeima, belaukianti kūdikio, įsivaizduoja, kaip galės leisti laiką trise – žaisti, kartu maudytis, maitinti bei keisti sauskelnes. Tačiau retas svajoja, kaip valandų valandas ramins apsiašarojusį mažylį.

 

Verkiant atžalai tėvai iš karto skuba raminti ir taikyti įvairiausius raminimo būdus. Jeigu mažylis dažnai lieja ašaras, susirūpinę tėvai gali įtarti – ar neserga jų vaikutis. Bet jei nėra jokių ligos požymių, o vaikas vis tiek verkia, tėvai gali nusivilti savimi ir galvoti, jog jie nesupranta savo mažylio, kad jie blogi tėvai.

 

Taigi, kaip greičiau pažinti savo verkiantį mažylį ir padėti jam greičiau apsiprasti su aplinka, pasijusti visaverčiu, o ne kamuoti save abejonėmis ir nusivylimais?

 

Vaiką reikia pažinti

 

Tėvai turi žinoti, jog atsiradus šeimoje vaikeliui, jiems prireiks apsišarvuoti kantrybe. Pažinti vaiką bei suprasti jo elgesį prireiks ne mažiau poros savaičių.

 

Vaiko duodamus signalus reikia ne tik girdėti, bet ir suprasti. Stenkitės stebėti savo atžalą. Atkreipkite dėmesį, kaip jis elgiasi ir kada atkartoja savo emocijas. Labai greitai pagal balso tembrą išmoksite atskirti, kada vaikas alkanas, kada pavargęs, o gal laikas keisti sauskelnes.

 

Verksmas būtinas

 

Ar žinote, kad vaikas gimsta su išraiškingu verksmo refleksu? Jis būtinas kaip signalas tėvams, jog kažkas nutiko. Ši vaiko savybė gyvybiškai svarbi.

 

Vaikas ruošiasi verkti

 

Prieš išliedamas ašarų jūrą vaikas savo nepasitenkinimą rodo ir kitais būdais. Štai keli signalai, kuriuos tėvai turi žinoti:

 

*Vaikutis nenustygsta vietoje ir mosikuoja rankutėmis.

*Išleidžia urzgiančius garsus, sukinėja galvutę ir atrodo nepatenkintas.

*Atrodo sunerimęs ir mataruoja kojytėmis.

*Atžala suraukia kaktą, atsiranda pirmos ašaros ir pasikukčiojimas.

*Jeigu vaikui neskiriamas dėmesys – kukčiojimą pakeičią garsus verkimas, kurį nuraminti sunku.

*Jeigu atžala ir toliau negauna dėmesio, atsiranda isterinis verkimas.

*Stipriai maskatuoja kojytėmis, raudonuoja veidukas.

*Ekstremali situacija, kai vaikas isteriškai verkia, tarsi jam grėstų mirtina grėsmė.

 

Kodėl mažylis verkia?

 

Tėvams reikia ne tik perprasti, kada vaikutis ketina verkti, bet ir žinoti, kas ji neramina.

 

Štai kelios priežastis, dėl kurių vaikas lieja ašaras:

 

1.Vaikutis pasuka galvą į šoną ir bando čiulpti vidinę delno pusę. Jūsų atžala išalko ir instinktyviai ieško krūties. Žindomi kūdikiai turi išvystytą čiulpimo refleksą. Jeigu įmanoma, kūdikį reikia žindyti kaskart jam panorėjus.

 

2.Mažylis trina akutes ir nerimsta vietoje, sukasi iš vieno šono į kitą – pavargo ir nori miego.

 

3.Atžala ignoruoja tėvus, norinčius su juo pažaisti, nusisukdamas nuo jų: jis neketina kontaktuoti su išorinių pasauliu. Tuomet jį reikia palikti ramybėje ir neblaškyti muzika, šviesa ar triukšmu.

 

4.Mažylis mosikuoja kojytėmis, jas traukia prie pilvo ir ritmingai verkia, raudonuoja – jis negerai jaučiasi, gali būti, kad jaučia skausmus pilvuko srityje.

 

Aprašytos reakcijos ir verksmas parodo, kad mažyliui kažko reikia. Verkimas yra savybė, padedanti jam išgyventi. Vaikai ašaromis nesikreipia į tėvus asmeniškai, o išreiškia savo nuogąstavimus.

 

Kodėl mažylis nenusiramina?

 

Ašaromis dažnai pasakoma apie savo poreikius – norisi valgyti, nepatogu gulėti su ankštais drabužėliais ar nešvariomis sauskelnėmis, liūdna arba norisi švelnumo. Jeigu tėvai nepastebėjo aukščiau išvardytų požymių, o vaikas toliau lieja ašaras.

 

Galbūt jam reikia ko kito, pavyzdžiui:

 

Sausumo ir patogumo

 

Kūdikiai nuo pirmų dienų išmoksta patikrinti, ar teisingai užmautos sauskelnės, ar ne per siauri drabužiai. Galbūt kūdikis skundžiasi dėl drėgmės. Nepatingėk patikrinti sauskelnių – dažnai tai padeda. Tuo pačiu patikrinsi, ar neveržia.

 

Šilumos – ne per šalta, ne per šilta

 

Daugeliui kūdikių nepatinka, kai juos maudo arba keičia drabužėlius. Mieliau renkasi gulėti prišildytoje lovytėje. Jeigu to norisi ir jūsų mažyliui, pasistenkite pakeisti sauskelnes greitai. Baigiant, pamyluokite ir paglostykite, tokiu būdu nuraminsite jį.

 

Pasirūpinkite, kad mažyliui nebūtų per karšta. Kaip patikrinti? Tai „išduos“ pilvukas. Kojyčių ir rankyčių temperatūra bus klaidinanti, nes atrodys, jog vaikui šaltoka.

 

Švelnumo

 

Daugeliui vaikų reikia skirti daugiau laiko ir dėmesio. Vyresnius vaikus ramina, jei jie yra vienoje patalpoje su tėvais ir girdi jų balsus. Bet kūdikiams reikalingas fizinis kontaktas.

 

Maitinant kūdikį galima pastebėti, jog ir tada kūdikis prašo pamylavimo. Rankytėmis imasi už mamytės rankoves. Klaidinanti nuomonė, kad per didelis švelnumas išpaikins atžalą. Pirmomis savaitėmis tai neįmanoma. Jeigu vaikui reikia daugiau dėmesio, besitvarkant namuose pasodinkite jį į kengūros nešioklę. Tokiu būdu vaikas bus šalia ir rankos bus laisvos.

 

Poilsio

 

Klaidinga manyti, kad vaikai gali užmigti bet kur ir bet kada. Jeigu diena buvo ilga ir vaikas gavo daug įspūdžių, jis gali būti susijaudinęs, tad užmigti jam bus ypač sunku. Dažnas pastebi, jog vaikai dažnai verkia vakarais, kai buvo svečių.

 

Jeigu kitų priežasčių verksmui nėra, mažylis tikriausiai bando pasakyti: „Baigta! Aš daugiau neišlaikysiu“. Tada reikia pamyluoti, kad jis nusiramintų ir užmigtų. Miegas ateis greičiau, jeigu vaikutį neerzins šviesa ar pašaliniai garsai.

 

Sveikatos pagerėjimas

 

Pavalgęs vaikutis, patogiai gulintis lovytėje, nesiliauja lieti ašaras. Tad derėtų susimąstyti, ar jų kūdikis irzlus ar tiesiog negaluoja.

 

Negaluojančio vaiko verkimas pasižymi aukšta tonacija. Taip pat sunerimti reikia, jei ilgai verkiantis vaikas staiga prityla. Be abejo, tik tėvai geriausiai pažįsta savo mažylius. Jeigu abejojate dėl savo vaiko sveikatos, geriau kreiptis į gydytojus.

 

Kažkas ne taip

 

Būna situacijų, kai tėvai negali suprasti, dėl ko verkia jų vaikas. Atminkite – kūdikiams irgi būna bloga nuotaika. Tokia padėtis gali tęstis net kelias valandas. Kartais tėvų pastangos pralinksminti vaikutį būna tuščios.

 

Blogiausiu atveju, tai diegliukai. Tokie negalavimai pasitvirtina, kai vaikas verkia daugiau nei 3 valandas per parą ir dažniau nei tris dienas per savaitę. Vaistai nepadeda ir tai virsta košmaru šeimoje. Tėvams lieka kantriai išgyventi šį laikotarpį.

 

Mamyčių klubas

 

08. Apr 2010, 19:02

😉

08. Apr 2010, 18:41

balsiuka

05. Jan 2010, 17:30

Maniškis kai užsigauna verkia ar miegiuko kai nori

04. Jan 2010, 23:08

man patiko straipsniukas, ačiū mamyčių klubui 😀

04. Jan 2010, 17:05

na mano maze tik susidauzus ar pilvukui skaudant teverke,kazkaip atspeju vis 😉 daznokai zyzalioja,dabar ypac jei kas neiseina,ar ko nepasiekia...

04. Jan 2010, 13:25

Oho kiek naujienu... 😀 Labai ačiū mamyčiu klubui už informacija 😉

04. Jan 2010, 12:46

mano spirgiukas verkia tik tada kai pucia pilva ar valgyt nori, siaip jis ramus guli sau kojytem tabaluojas visas patenkintas😀

04. Jan 2010, 12:02

Mano mergaiciuke rami, bet demesio, silumos ir meiles daug reikalauja😀Tai mes su teveliu ir stengiames jai kuo daugiau viso sito duoti😀Gal todel ir tokia gerute musu dukryte. Tik kai valomes nosyte mergyte taip skaudziai verkia, net asareles istryksta, o man duzta sidele tai matant☹

04. Jan 2010, 11:03

o patarimai nuostabus. aciu MK 😉

04. Jan 2010, 11:02

laura1116 , esi sauni mama 😉

04. Jan 2010, 11:02

mano sunytis ir ramus,bet pirmus 2 men teko gerai pavargti,nemiegodavo,keldavos valgyt kas 1,5 val,ir t,t....bet viskas persiverte,ir db negirdesi jo verkiancio.....suilyciau toms mamytems labai nesidziaugti kas turi ramu vaikuti,nes dazniausiai labai greitai maziukas pasikeicia,ir is to ramaus tampa niurzgoms ir veksniais...

04. Jan 2010, 11:02

as savo maziuka iki sioliai galvojau supratau.... o dabar pasimetus... nes nakti tai kosmaras☹ tikriausiai dantys.... taip pas mane jis ne zyzliukas, tik bendrauti aisku nori 😀

04. Jan 2010, 10:24

nemanyk laura 1116, kad esi bloga mama. Tiesiog ne visada ir galima suprasti, kodėl verkia.

04. Jan 2010, 10:17

stengiuosi perprast savo maziuka ner nuo mazu dienikiu verksniukas gal dabar siek tiek maziau verkslena taciau tik gimes labai jau sunkiai adaptavos prie aplinkos pilvelio skausmai visa kita .O dabar ner laiko verkt reik aplinka dometis 😀

neri neri 04. Jan 2010, 10:12

mūsų ir neverksniukė,dažniausiai verkia kai iš sesės negauna to ko labai nori (tai dažniausiai būna mokykliniai reikmenys),tada ieškom pakaitalo. 😀

04. Jan 2010, 10:11

Puikiai suprantu sawo mazyli:-P

04. Jan 2010, 10:01

mano maziukui berniukui yra 1men.ir 4d.bet galiu pasigirt,jog ramus vaikutis,suprantu ko reikia vaikui,gal todel jis man ramus,nors abieju vaikuciu ramumu galiu pasigirti .

04. Jan 2010, 09:33

as turbut esu tikrai bloga mama,nes iki metu nesuprasdawau kodel mazoji verkia.drauges,mama nuolat priekaistaudavo: tiek laiko praejo,jau turi suprast kodel verkia.kaip tada verkdavau!db kai mazajai 1,3m daug lengviau.