Išmokykime vaiką mums padėti

Išmokykime vaiką mums padėti

15. Feb 2012, 11:00

Mažylis stengiasi dalyvauti namų ruošoje, o mama jam:  “Netrukdyk! Eik pažaisk!” Kaip pamokyti vaiką būti naudingu?

 

Tėvų klaidos

 

Kaip dažnai Jums tenka girdėti močiučių ar senelių pastabas, kad vaikas dar per mažas, o tėvai jau leidžia jam pačiam pasikloti lovą ar pavalgius išsiplauti lėkštę? Kaip dažnai mes patys draudžiame mažyliui padaryti kokį nors nesudėtingą darbą, visai neatsižvelgdami į jo karštą norą padėti tėvams?

 

Neretai prieinama net iki skandalo. Suprantama, kad mamai daug paprasčiau ir greičiau viską padaryti pačiai. Bet, ko gi tada mes norime iš paaugusio vaikino ar merginos? Juk jiems iš tų laikų „ant širdies“ liko tik nusivylimo skausmas - juk norėjo kaip geriau...

 

O kur dar nestovintis vietoje progresas, gundantis jaunus nekantrius tėvus visokiais įmanomai plastikiniais žaislais: viryklės su pašvietimu, skleidžiančios tikrai gaminamo valgio garsus, skalbimo mašinos, lyginimo lentos, lygintuvai, svarstyklės, maisto produktai, labai panašūs į tikrus... patiems su tokiais pažaisti smagu.

 

Bet namuose tokie žaislai vaiką sudomina paprastai labai trumpam. Be to, jie neduoda jokios praktinės naudos ir, tiesa kalbant, nieko neišmoko. Juk, jei rimtai, žaislinės čirškiančios „kepant“ dešrelės negali sušilti arba neiškepti. O kaip gi tada sužinoti, kokiu būdu jas reikia paruošti?

 

Jei nors sekundei rimtai susimąstytume, galėtume pastebėti, jog viskas, ką taip aktyviai mums bando primesti vaikiškų prekių industrija, yra pas mus namuose. Reikia tik turimus daiktus šiek tiek adaptuoti mūsų vaikams ir skirti jam truputį daugiau laiko bei dėmesio. Patys nepastebėsite, kai iš nevikraus mažylio „išsiris“ geras pagalbininkas, sugebantis gerokai palengvinti jūsų kasdieninę namų ruošą.

 

Koks galėtų būti veiksmų planas?

 

-Tikrai neverta pirkti žaislinio dulkių siurblio. Taip, jis beveik toks pat, kaip ir tikras (net kainuoja panašiai). Bet, juk namuose yra šiuolaikinis prietaisas, lengvas ir patogus, taip kad su juo vaikas be vargo susitvarkys.

 

-Apseisime ir be žaislinės kriauklės. Žinoma, šiek tiek drėgmės ir daugiau putų tikroje kriauklėje – tai neatsiejami pradedančių šeimininkių atributai. Bet, papildomas skysto muilo buteliukas kainuoja nepalyginamai mažiau, nei žaislinė virtuvė.

 

-Įsisavinsime tikrą lygintuvą. Sunku būtų patikėti, kad kas nors namuose neturi šio prietaiso.  Žinoma, gal nebūtinai apmokymus pradėti nuo išeiginių tėvo kelnių ar nuo mamos gipiūrinių palaidinių lyginimo, bet štai nosinės pirmai pažinčiai tikrai galėtų tikti.

 

-Skalbti tai skalbti! Ar reikia sakyti kokią palaimą jaučia vaikas, kai ką nors tikro padaro pats?  Kas gali būti paprasčiau, nei sudėti skalbinius į skalbyklę-automatą ir nuspausti reikiamą mygtuką, o paskui ilgai stebėti, kaip sukasi suknelės ir palaidinės... neatimkite iš vaiko tokio malonumo!

 

Jei remontuojame ką nors, tai taip pat iš tikrųjų. Jei jau nusprendėme pakeisti sienų apmušalus ar grindų dangą, tai atsuktuvas, medvarščiai ir klijai gali tapti naudingais pagalbininkais mažojo meistro rankose.

 

Mokomės gaminti valgį. Ko gero, tai pati sudėtingiausia užduotis. Bet ir čia yra paprastučiai momentai, nuo kurių galima pradėti bet kuriame amžiuje. Nulupti virtus kiaušinius, sutarkuoti morkas, sumaišyti majonezą mišrainėje, įversti į keptuvę šaukštą košės blynams...  o toliau viskas sudėtingiau ir įdomiau.


Psichologo nuomonė:


Žinoma, kad išmokytume vaiką šeimininkauti, reikia paaukoti laisvalaikį, kurio visada trūksta. Būtina apsišarvuoti kantrybe, kurios po įtemptos darbo dienos taip pat nebūna per daug.

 

Bet, rezultatus pamatysite netrukus ir jie Jus maloniai nustebins. Svarbiausia –  įgyti įgūdžiai išsilaikys daugelį metų, o gal ir visą likusį vaiko gyvenimą. Ir jau nebereikės nusiminus linguojant galvą retoriškai vaiko klausti: „Ir į ką tu toks  netikęs atsigimei?“ Arba „Kodėl tu niekad man nepadedi?“

 

Nebereikės iš naujo eiti labai sudėtingu ir nedėkingu keliu – iš pradžių dukrą ar sūnų atpratinti padėti tėvams, o paskui vėl bandyti pripratinti.  Šiame kelyje sėkmė nėra dažnas palydovas...

 

Viskas kur kas paprasčiau, kai teisingai elgiamės nuo pradžių. Juk nuo ankstyvos vaikystės namų rūpesčiai vaikui buvo malonus ir įdomus žaidimas, kuris palaipsniui virto ne ką mažiau maloniu užsiėmimu – pagalba tėvams.

 

Parengta pagal Mama.balsas.lt

15. Feb 2012, 14:45

Taip reikia leisti vaikams padeti namu ruosoje, nesvarbu ar tai berniukas ar mergaite. Zinau, tokiu atvejus, kai sako, cia mergaitiski darbai, turima omeny, maisto ghaminimas, kambariu tvarkymas ir pan. Mano dukrytes, nors dar tikrai mazos (3m 6men ir 1m 6men), man padeda, na zinoma, nevisada. Kai reikia nunesti skalbinius i skalbykle, padeda, leidziu ijunkti. Kokias siuksles, sauskelnias ismeta i siuksliu kibira. Padeda siurbliuoti, plauti grindis, nors toks ten tas siurbliavimas ir plovimas, net juokas ima, bet kaip joms smagu. Ar kai plaku kiausinius, ateina mazoji ir ji nori paziureti ir paplakti, aisku abi plakam. O kai tetis ka nors daro, kad baterijas pakeisti riekai kur nors, leidzia su atsuktuvu atsukti varztelius. O svarbiausia, po kiekvieno tokio darbo, ar bet kokio kito gero darbo, gero elgesio, visada pagiriam. Tai jos lieka labai patenkintos.