Askaridozė

Askaridozė

17. Jul 2012, 07:00

Vasarą ir rudenį askaridžių sukeltų ligų padažnėja. Vaikai ypač rizikuoja ja susirgti, nes lietuviškosios smėlio dėžės neretai būna tapę keturkojų viešuoju tualetu. Sužinokime, kas tai per liga, ir kaip ją sekėsi nugalėti mamos Sandros dukrytei Augustei.

 

Ligą sukelia askaridės


Panevėžio visuomenės sveikatos centras primena, kad askaridozė  yra parazitinė liga, kurią sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės . Šia liga galima užsikrėsti ištisus metus, tačiau dažniausiai užsikrečiama vasarą ar rudenį, kai dirvožemyje susikaupia daugiausiai subrendusių kiaušinėlių, žmonės dirba įvairius žemės ūkio darbus, o  vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia lauke.

 

Kaip patenka į organizmą?

 

Ligos infekcijos šaltinis yra askaridoze sergantis žmogus, kuris su išmatomis platina kiaušinėlius. Žmogus užsikrečia askaridžių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną. Askaridžių kiaušinėliai į organizmą gali patekti per dirvožemiu suterštas rankas, valgant nešvarias žalias daržoves, vaisius, uogas, geriant nevirintą atvirų vandens telkinių vandenį. Taip pat kiaušinėlių ant maisto gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti musės, tarakonai.

 

Kartais liga nepastebima

 

Dažnai askaridozė praeina nepastebėta ir nustatoma atsitiktinai, atlikus išmatų tyrimus ir radus askaridžių kiaušinėlių arba suaugusiai kirmėlei pasišalinus su išmatomis. Klinikiniai simptomai dažniausiai pasireiškia ligoniams, kurių organizme parazituoja daug askaridžių.

 

Lervų migracijos laikotarpiu (7–15 dienų po užsikrėtimo) jaučiamas bendras negalavimas, nedidelis karščiavimas, kosulys, bronchito požymiai, galimas plaučių uždegimas, kartais odos bėrimas, karkalai plaučiuose. Šioje ligos stadijoje tiriant išmatas askaridžių kiaušinėlių nerandama. Vėliau, kai organizme parazituoja jau suaugusios kirmėlės, ligonis skundžiasi pablogėjusiu apetitu, pykinimu, pilvo skausmu, nervingumu, greitu nuovargiu ir kt. Vaikams būdingas seilėtekis, griežimas dantimis (naktį), naktinės haliucinacijos, pilvo pūtimas bei skausmai. Negydomi ligoniai yra ilgalaikiai infekcijos platintojai, didinantys riziką užsikrėsti kitiems.

 

Laikykimės higienos ir mokykime to vaikus

 

Siekiant išvengti parazitinių ligų, rekomenduojama kruopščiai laikytis higienos:

 

-Tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar maisto ruošimą, grįžus iš lauko po žemės darbų ar žaidimų smėlio dėžėje.

 

-Nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių.

 

-Saugoti geriamąjį vandenį, maisto produktus bei aplinką nuo užteršimo fekalijomis.

 

-Stengtis neužteršti neplautomis rankomis namų apyvokos daiktų, naikinti muses, kurios gali pernešti kirmėlių kiaušinėlius ant maisto.

 

-Negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens.

 

- Smėlis vaikų žaidimo dėžėse ikimokyklinėse ugdymo įstaigose turi būti keičiamas ar atnaujinamas kasmet ir pagal epidemiologines reikmes, nustačius askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinėlius.

 

Mamos patirtis: "Taip gali nutikti bet kam"

 

Mama Sandra, auginanti dukrytę Augustę sako, kad neteisingai yra manoma, jog tai asocialių žmonių liga ir „kam jau kam, o man tai nenutiks“. Iš tikrųjų ji gali užklupti visai netikėtai ir bet ką, nes visi vaikai mėgsta žaisti smėlio dėžėje, kapstytis darže ir vasarą daug laiko būti lauke. Apie tai, kad dukrytei kažkas negerai, mama pastebėjo, kai mažoji pritūpė susiėmusi už pilvuko ir sudejavo. Tačiau tąkart tuo viskas pasibaigė, mergaitė pasituštino ir vėliau elgėsi įprastai, nuėjo pietų miegelio.

 

Netikėtas radinys sauskelnėse


Po pietų miegelio, kaip įprasta, mama pasiūlė atlikti dukrytei „rimtą reikalą“. Nuėmusi sauskelnes, mama apstulbo – jose rado maždaug 8-10 cm dydžio askaridę. Pasimetusi mama puolė skambinti slaugytojai, tačiau ši neatsiliepė, tada – mamai, kuri patarė nusiraminti. Po kiek laiko susisiekus su medike, ši taip pat nuramino, kad taip pasitaiko vaikams, ir panikuoti neverta.

 

Vaistukai išgydė

 

Pirmadienį Augustė su mama nuskubėjo pas gydytoją, kuri išrašė vaistukų. Juos reikėjo gerti 2 dienas, o po 10 dienų pakartoti išmatų tyrimą. “Valio, dukrytė sveika, o kirmėlės nugalėtos“ – apsidžiaugė Sandra.

 

Visą išsamų mamos Sandros pasakojimą galite paskaityti čia:  Mamyčių klubas