Ožkos pienas geriau už karvės?

Ožkos pienas geriau už karvės?

03. Nov 2017, 07:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Dar vaikystėje mums močiutės duodavo gerti ožkos pieno sakydamos, jog jis skanesnis ir maistingesnis už karvės pieną. Tačiau ar ožkos pienas tinkamas kūdikiams?

Jolanta: Ar galima vaikui iki metų duoti ožkos pieną? Mano anyta primygtinai siūlo tą pieną, nežinau, ką daryti.

Pasak pediatrės Dalios Viederienės, ožkos pienas savo sudėtimi panašus į motinos pieną, todėl jo patariama gerti net naujagimiams. Ožkos piene vitaminų, kalcio ir fosforo yra žymiai daugiau, negu karvės piene. Geležies yra mažiau, tačiau ožkos piene esančią geležį organizmas pasisavina žymiai geriau.

Geriant ožkos pieną, organizmas gauna vitamino A, kuris gerina regėjimą, taip pat vitamino D, B1, B2. Ožkos pieną gali gerti netgi tie, kuriems karvės pienas sukelia alergiją. Geriant ožkos pieną sustiprėja imuninė sistema, pagerėja kraujo sudėtis.

Vaikams iki 3 metų patariama išgerti ožkos pieno 100-150 ml du kartus per dieną. Dažnai žagsintiems vaikams duokite mažais gurkšneliais išgerti šilto ožkos pieno.

Ar gerai elgiasi tėvai, kurie alergiškam vaikui karvės pieną keičia ožkos pienu? Ar jis mažiau alergiškas nei karvės pienas? Atsako vaikų ligų gydytoja, pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

Ožkos pienas geras, bet jis taip pat turi tikti. Gali būti ir taip, kad vaikas vėliau jam taps alergiškas.

Būna, kad mažylio organizmas reaguoja į karvės pieno baltymą, o į ožkos – ne. Kodėl? Pieno baltymas yra tam tikro dydžio ir jeigu jį sukarpytume, neprarastų savo maistinių savybių, bet dalies vaikų nebealergizuotų. Pieno baltymą sudaro daug amino rūgščių, kurias galime įsivaizduoti kaip taškiukus.

Taigi pieno baltymą sudaro keli tūkstančiai taškiukų. Jeigu baltymas yra suskaldomas į kelis fragmentus, neretai visam baltymui alergiškas mažylis nereaguoja į skaldytą baltymą.

Toks „skaldytas pienas“ yra jogurtas (natūralus), rūgpienis, kefyras ir kiti rūgštūs pieno produktai. Tuo pagrįsti ir pieno mišiniai. Kūdikis gauna tą patį pieną, tik su skaldytais baltymais.