Apie pusė visų naujagimių miršta dėl neišnešiotumo

Apie pusė visų naujagimių miršta dėl neišnešiotumo

15. Nov 2012, 00:00

Lapkričio 17 -oji - Tarptautinė neišnešiotų naujagimių diena.

 

Kaip sakė Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacijos “Neišnešiotukas” pirmininkė Asta Radzevičienė, pirmą kartą Lietuvoje organizuojamame renginyje, skirtame Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai paminėti dalyvaus šeimos, auginančios neišnešiotus naujagimius ir jau suaugusius neišnešiotukus iš visos Lietuvos. Lapkričio 16  dieną Neišnešiotų naujagimių dienai skirtas renginys vyks naujame Žaislų muziejuje Vilniuje.

 

“Mes norime parodyti visuomenei, kad nors tokie vaikučiai gimsta labai maži ir labai silpni, bet, padedami Dievo, gydytojų, šiuolaikinės medicinos pažangos bei savo mamyčių ir tėvelių užauga tokie pat dideli, stiprūs ir sveiki, kaip ir kūdikiai, gimę laiku”, - pabrėžia A.Radzevičienė.

 

Buvusi neišnešiotukė Ramunė - šiandien garsi sportininkė

 

“Mūsų neišnešiota pirmagimė Ramunė (gimusi 27 savaičių ir tesvėrusi tik 960 gramų) yra tikras pavyzdys, liudijantis, kad neišnešiotas naujagimis užauga tokiu pat sėkmingu žmogumi, kaip ir laiku gimęs naujagimis”, - pasakoja Mažeikių seniūnas Šarūnas Armonas su žmona Alina prieš 27-erius metus susilaukęs neišnešioto naujagimio.

 

Po mėnesio savo 28-ąjį gimtadienį švęsianti Ramunė Armonaitė šiandien yra viena garsiausių Lietuvoje stalo tenisininkių. Ji yra pirmoji ir kol kas vienintelė lietuvė, pakviesta žaisti į pasaulyje garsų Vokietijos sporto klubą “Bayern”. Tiesa, Ramunė yra viena iš dvynių, jos jaunesnioji sesutė, svėrusi 740 gramų, neišgyveno.

Lietuvoje kasmet gimsta apie 2 tūkst. neišnešiotų naujagimių.

 

Neišnešiotukai pasaulyje

 

Tuo tarpu, kaip savo bendrame pranešime, skirtame Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai pastebi daugiau kaip 100 garsiausių pasaulio medicinos mokslo korifėjų, atstovaujančių 40-iai Jungtinių Tautų agentūrų, universitetų ir organizacijų, neišnešiotų naujagimių problema vis dar nepakankamai gerai ir giliai suvokiama.

 

“Maždaug vienas iš dešimties arba 11,1 proc. naujagimių gimsta per anksti, tai yra neišnešioti, - sakoma pranešime. - Iš viso kasmet į pasaulį ateina 15 mln. neišnešiotų naujagimių. Daugiau kaip 1,1 mln. visų kasmet į pasaulį ateinančių neišnešiotų naujagimių miršta. Tačiau net 75 proc. visų šių per anksti gimusių naujagimių būtų galima išgelbėti ir tai kainuoja labai nedaug”.

 

Pasaulinės organizacijos “Gelbėkit vaikus” vienas vadovų, medicinos mokslų daktaras Joy Lawn priduria, kad: “Neišnešiotumas yra beveik pusės visų naujagimių ir kūdikių pagrindinė mirties priežastis. O, jei analizuotume naujagimių ir vaikų iki 5-erių metų amžiaus pagrindines mirties priežastis, tai pamatytume, kad neišnešiotumas yra antroji, po pneumonijos, vaikų mirties priežastis”.  

 

Tiesa, nors apie 60 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta Afrikos ir Pietų Azijos skurdžiausiose valstybėse, vis dėlto tai nėra tik neturtingų valstybių bėda. Mat net 12 proc. visų neišnešiotų naujagimių gimsta tokioje turtingoje šalyje kaip Jungtinės Amerikos Valstijos.

 

Lietuvoje mažiausioji neišnešiotukė svėrė 450 g.

 

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje gimė 29 028 naujagimiai, iš jų 1615 – neišnešioti. Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių. 

 

Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 57 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.

 

Neišnešiotų naujagimių asociacijos steigėjų atsiųstose nuotraukose - jų vaikučiai. Kokie mažutėliai jie buvo gimdami, ir kokiais dičkiais užaugo šiandien.

 

{smallpic:1}

{smallpic:2}

{smallpic:3}