Antri gyvenimo metai: kokie žaidimai patinka mažyliams?

Antri gyvenimo metai: kokie žaidimai patinka mažyliams?

27. Sep 2018, 07:10 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Mamos, būdamos namuose su mažyliais, neretai skundžiasi, kad nespėja nudirbti visų suplanuotų darbelių, nes mažylis kaip varnalėša kabinasi už mamos sijono ir nė už ką nenori paleisti. Tai normalu, nes vaikutis, įžengęs į antrus gyvenimo metus, dar nemoka pats sau žaisti.

Žaidimams – namų apyvokos daiktai

Anot specialistų, savarankiškai vienerių metukų mažylis gali žaisti tik keletą minučių, o artėjant prie dvejų metukų amžiaus – daugiausia 15-20 minučių. Kadangi pirkti žaislai greitai nusibosta, o mažylį domina tik mamos draugija, leiskime mašinėlėms, dėlionėms ir knygelėms truputį pailsėti.

Tad kaip suspėti su namų ruoša ir dar tuo pat metu pažaisti su kūdikiu? Tam, anot vaiko vystymosi specialistės Dianos Zandi, teks pasitelkti daiktus, esančius kiekvienuose namuose.

Mat antraisiais gyvenimo metais vaikams norisi žaisti, pavyzdžiui, ne su savo žaisliniu mobiliuoju telefonu, bet su tikru – tėčio. Ne su žaisliniu lėkščių rinkiniu, o su tikromis lėkštėmis virtuvėje. Tai logiška ir natūralu – vaikas turi įsisavinti visą supančią aplinką. Tai yra ne tik lentynėlė su žaislais, bet ir namų apyvokos daiktai.

Galite panaudokite bet kokį buities daiktą, nekeliantį grėsmės vaiko saugumui – tokiu būdų praplėsite jo akiratį, padėsite jam veikti, pažinti pasaulį, daiktų tvarką ir padėsite jam augti. 

Virtuvė – vieta naudingiems žaidimams

20180926121418-38857.jpg

Dalį dienos mama praleidžia virtuvėje, gamina valgį, plauna indus, o mažylį virtuvėje traukia daugybė buities daiktų. Todėl virtuvė yra viena geriausių vietų, kur mažylį galima užimti naudinga veikla.

„Mažylis gali padaryti siaubingą betvarkę aplink save, tačiau po to jį galima bus sudominti tokiu užsiėmimu kaip tvarkymas. Mažyliai labai mėgsta žaisti su vandeniu ir labai gerai – tegu padeda plauti vaisius, tuo pat metu aiškinkite, ką jis daro ir įvardinkite daiktus“, – pasakojo specialistė Diana Zaide.

Pavyzdžiui, sakykite: „Viską čia sudedame; mesk čia obuolius; nuplausime obuolius, kad jie būtų švarūs; broliukas mums irgi padės ir pan).

Nors iš pradžių gali pasirodyti, kad vanduo ne tiek plauna obuolius, o labiau bėga ant grindų ir vaiko drabužėlių, visgi tėvai turėtų įvertinti vaiko elgesį pagyrimu ir geru žodžiu. Tai pažadins mažylyje teigiamą savęs įvertinimą ir bus puikiausias stimulas padėti mamai.

Prisiminkite savo vaikystę, kai tėvų pagyrimas skatindavo stengtis, daryti žygdarbius ir suaugusiųjų poelgius. Girkite savo vaikus, nes pagyrimas net ik vysto teigiamą savęs vertinimą, bet ir skatina aktyviau ir drąsiau veikti, iniciatyvą.

Užsiiminėkite su mažyliu kokia nors buities veikla ir kiekvieną kartą, kai jam kas nors pavyksta, visada pasakykite: „Na matai, tau pavyko. Aš tavimi didžiuojuosi, koks tu šaunuolis“.

Pirštukų masažas padeda vystyti kalbą

Kai vaisiai nuplauti ir nušluostyti, juos reikia į kažką sudėti. Sudedant ar išimant skirtingus daiktus vystosi vaikučio rankų koordinacija, mankštinami pirštukai. Tai padeda ir kalbos vystymuisi. Nors vaikas dar per mažas mokytis skaičiuoti, mama gali skaičiuoti pati, nes vėlesniame amžiuje tai padės vaikui greičiau įsisavinti skaičius ir skaičiavimo įgūdžius.

Vandenį galima panaudoti ir lengvam masažui, kad srovė masažuotų delną ir pirštukus. Ypatingai tam tinka dušas. Bet koks pirštukų masažas padeda vystyti kalbą. Galima padaryti iš pirštukų žiedelį, kad vandens srovelė tekėtų per vidurį.

Suaugusiajam tai labai paprasta, bet mažyliui tai gali pasirodyti labai sudėtinga. Šis pratimas ir obuolių dėjimas į indelį treniruoja koordinaciją.

Tam, kad kūdikis sėkmingiau įsisavintų išorinį pasaulį, jam reikia vystyti koordinaciją, t.y. gebėjimą valdyti savo kūną, pradedant tokiais judesiais kaip kamuolio spardymas, laipiojimas laiptais, kūliavirsčiai, baigiant tiksliais judesiais, kai mažais pirštukais lipdomas plastilinas, perrinkinėjamos pupos ar makaronai.

Pirštai ne tik vysto vaikui koordinaciją, bet pirštų ir delnų treniruotė padeda kalbos vystymuisi. Tai labai svarbu net iki mokyklinio amžiaus.

20180926121102-37187.jpg 

Žaidimai su indais

Reikia leisti vaikams žaisti su indais. Svarbu, kad jie būtų nedūžtantys ir mažylis negalėtų susižeisti. Galima pilti į indus vandenį, po to išpilti arba perpilti iš vieno indo į kitą. Nors suaugusiam tai gali pasirodyt beprasmiška, iš tikrųjų taip treniruojasi mažylio koordinacija erdvėje ir samprata „pilnas – tuščias“.

Linksmą žaidimą ir „audrą stiklinėje“ galima padaryti su šiaudeliais. Vaikas ir tėvelis/mama gali pūsti per šiaudelį į veidą ar į plaukus (imituoti vėją), taip vystosi vaiko fantazija. O į bet kokį pripildytą vandens indą galima pūsti burbulus. Įvairūs pūtimo pratimai labai gerai vysto vaiko kvėpavimą ir kalbą, padeda taisyklingai tarti raides. Kuo daugiau mažylis pūs per šiaudelį, tuo lengviau jam bus ištarti Z, C, S.

„Aš pats“

Tėvams labai norėtųsi patarti, kaip teisingai žaisti, tvarkyti namus ar šluostyti obuolius, bet leiskime kūdikiui pačiam nuspręsti, ką daryti, leiskime pačiam klysti, ieškoti naujų kelių. Taip lavinamas jo kūrybiškumas, taip jis mokosi pasikliauti savimi ir priimti sprendimus.

Po tokių užsiėmimų virtuvėje gali įvykti potvynis, bet ir čia galima pasikviesti mažylį pagalbon. Svarbu neversti vaiko daryti vieno darbo, o žiūrėti, ką patinka dirbti vaikui: laistyti gėles ar padėti iškrauti indus iš indaplovės. Tiesa, tokį užsiėmimą turėtų lydėti kalbos apie spalvą ir formą, prieš ir po skalbimo rūšiuojant skalbinius pagal spalvas.

Vaikas mielai padės mamai iššluoti grindis, jei tik ji neišsigąs, nes po tokios mažojo pagalbininko betvarkės padidės. Čia svarbu suprasti, kad vaikams labiau rūpi pats veiksmas, o suaugusiems svarbu rezultatas.

Antraisiais gyvenimo metais vaikas mokosi valgyti savarankiškai. Tėvai turi būti kantrūs ne tik todėl, kad dalis maisto prapuola, bet ir dėl to, kad mažyliui tai iš pradžių pavyksta labai lėtai, ypač, jei jis nori valgyti kaip suaugęs – šakute. Tačiau suvokimas, kad jis tai gali padaryti, pats išugdo teigiamą savęs įvertinimą.

1-1,5 m. vaikas dar pats nemoka apsirengti, bet rengdama vaiką mama gali su juo kalbėtis trumpomis, jam suprantamomis frazėmis, taip vystant bendravimo įgūdžius. Be to, kalba su vaiku išvysto emocinę ir socialinę patirtį. Po kažkurio laiko mažylis pats stengsis apsirengti.

20180926121256-99376.jpg