Šiais laikais daugelis kalba apie tai, kad negalima per prievartą pratinti vaiką miegoti savo lovoje, paliekant jį vieną, nepaisant jo ašarų ir išgąsčio. Taip, šis metodas yra pavojingas. Juk pirmaisiais gyvenimo metais svarbiausia vaikui patikėti, kad šis pasaulis yra saugus. Ir kaip gali būti saugu, jei tavo tėvai, artimiausi ir mylimiausi žmonės, palieka tave vieną tuščioje ir tamsioje patalpoje, nepaisant verkimo?
Kalbama ir apie tai, jog bendras miegas su kūdikiu nėra pavojingas, priešingai, sumažina staigios kūdikių mirties sindromo riziką.
Ir vis dėlto - priartėjo vieneri metai, kai mažylis užėmė centrinę vietą tėvų lovoje kaip karalius - rodos, jis tikrai įsitikino aplinkinio pasaulio saugumu ir jūsų meile. Bet kaip elgtis jums, vyrui ir žmonai? Anksčiau ar vėliau vaikui reikės priprasti prie savo lovelės. Mamos ir tėčio tarpusavio santykiai itin svarbūs ir pirminiai, galbūt planuojate broliuką ar sesutę pirmagimiui, tad kaip tinkamai įkalbinti jį miegoti atskirai?
Taigi, kaip pripatinti vaiką miegoti savo lovelėje, netraumuojant jo jausmų?
1. Negalima ignoruoti vaiko jausmų.
Ne tik žmogaus kūdikiai, bet visi žinduoliai instinktyviai verkia ir šaukiasi tėvų, kai yra sunerimę ar ko nors bijo! Ir mūsų vaikai taip elgiasi, kai jaučia skausmą ir baimę, kai yra toli nuo savo tėvų. Tai NEmanipuliavimas! Tai nuoširdus pagalbos reikalavimas: negali būti "blogas įprotis" jausti poreikį būti šalia tėvų. Atminkite tai.
2. Įsivardykite sau, ko reikia jūsų mažyliui prieš užmiegant.
Ne kaprizas, o būtinybė, jo mėgiamas ritualas. Kiekvienas turi savo. Galbūt tai ilgas krūties žindymas prieš miegą, arba miegojimas tarp mamos ir tėčio apsikabinus, o gal sūpavimas, arba marliuko laikymas prie veido ir pan.
3. Įtraukite naujus, jums tinkamus ritualus.
Sugalvokite taisyklę, pavyzdžiui, prieš miegą paklausyti ramios muzikos ar pasakos, o gal įjunkite judančią naktinę šviesą ant lubų, arba paglostykite nugarą; galite tuo pačiu pasiūlyti pasėdėti ant puoduko prieš miegą, kad sauskelnės ilgiau liktų sausos.
4. Pradėkite palaipsniui trumpinti pirminius ritualus.
Labai atsargiai ir be skubos. Pavyzdžiui, jei mažylis įpratęs ilgai žįsti krūtį prieš miegą - tam tikru momentu bandykite pamažu ją ištraukti iš jo burnos, kai jis ima migti, tačiau dar nėra įmigęs ir greitai jo veiduką priglauskite prie krūtinės, kad jaustų jūsų širdies plakimą. Jei toks scenarijus jam tinka, galite palaipsniui pereiti prie kito planuojamo žingsnio. Leiskite mažyliui žįsti krūtį tol, kol valgo, o vėliau pratinkite ją ištraukti ir jau be jos glausti jį prie krūtinės, supti, glostyti - padėti jam užmigti. Laikui bėgant galite pabandyti perkelti kūdikį į jo lovelę, kol jis dar nėra užmigęs.
5. Kitas žingsnis - miegojimas savo lovelėje.
Gerai, jei joje telpate ir jūs, kad galėtumėte prieš miegą prisiglausti prie mažylio, apkabinti, tokiu būdu sukurti naujus ritualus. Darykite viską, ką esate įpratę bendroje lovoje - paglostykite nugarytę, paniūniuokite dainą, įjunkite naktinį apšvietimą. Leiskite jam suprasti, kad jo užmigimo vieta pasikeitė, bet visa kita liko kaip buvę.
Atminkite, kad bet kuriuo etapu vaikas gali patirti psichologinį diskomfortą ir priešintis. Visas šis kelias - nuolatinis ieškojimas kompromiso, palaipsniui keičiant esamus ritualus ir tėvų norimus. Ir susitaikykite, kad laikas nuo laiko žengsite žingsnį atgal, ne kartą ir ne du aptikę mažąjį išdykėlį savo lovoje :)
Kartojimas anksčiau ar vėliau leis jums pasiekti norimą tikslą. Būkite nuoseklūs ir pasitikėkite savimi. Vaiko maldavimai ir prašymai miegoti kartu truks ne vieną savaitę, tačiau ilganiui jis susitaikys ir priims naujus ritualus.
Pastaba: Per šį laikotarpį, kai mažylį migdysite jo lovelėje, svarbu sukurti tinamas miego sąlygas:
- užtraukite užuolaidas,
- išjunkite televizorių ir išmanųjį telefoną,
- prieš tai išvėdinkite kambarį,
- taip pat šiame etape būtų pats laikas pereiti nuo įprastų sauskelnių prie sauskelnių-kelnaičių: jei mažylis prieš miegą du ar tris kartus prašysis puodo, su įprastomis sauskelnėmis bus nepatogu.
- Ant spintelės turėkite puodelį su vandeniu, jei mažylis sugalvotų paprašyti atsigerti. Nors dažnai tai daryti venkite, kuo jis daugiau gers - tuo daugiau šlapinsis.
Mamyčių klubas - už švelnius auklėjimo metodus nuo pat vaiko gimimo!
Kada jūsų mažylis "išsikraustė" į savo lovą? 😀 Gal turite savų patarimų ir ritualų, kaip tai padaryti "neskausmingai"?