3 specialistų nuomonės: viskas apie skiepus nuo meningokoko B

3 specialistų nuomonės: viskas apie skiepus nuo meningokoko B

08. Mar 2016, 09:00 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

Ši liga, viena iš kelių, apie kurias pagalvojus kiekviena mama suvirpa. Staigi, netikėta ir beprotiškai pavojingai - meningokokinė infekcija kasmet nusineša po keleto vaikų gyvybes. Šįkart su trimis specialistais - „Tarandės klinikos“ šeimos gydytoja Neringa Sakalauske, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) visuomenės sveikatos specialiste Kristina Žukauskaite ir imunoprofilaktikos paslaugas teikiančios klinikos „Endemik“ medicininės veiklos vadove Violeta Kaulitzky kalbamės apie vos prieš keletą metų atsiradusius skiepus nuo meningokoko B infekcijos „Bexsero“. 

Trumpai apie meningokinę infekciją

Priminsime, kad tai gyvybei pavojinga liga, pasireiškianti kaip bakterinis meningitas (smegenų ir stuburo dangalų infekcija) ir/arba sepsis (per kraują plintanti infekcija, „kraujo užkrėtimas“). Didžiausias pavojus tame, kad liga labai greitai progresuoja ir praėjus parai nuo pirmųjų simptomų atsiradimo žmogus gali mirti.

Taip pat labai sudėtinga šios ligos diagnostika - simptomai primena gripą, o specifiniai bėrimai atsiranda pakankamai vėlai, ligai pažengus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas ne iš karto.

Dažniausi meningokokinės infekcijos simptomai: karščiavimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, skaudamas sustingęs kaklas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, išbėrimas (pasireiškia ne visada), traukuliai, sutrikimas.

2013 metais buvo išrasta (ir kol kas vienintelė) vakcina nuo meningokoko B infekcijos „Bexsero“. Vakcinos kaina svyruoja apie 130 Eur už vieną dozę, o dažniausiai reikia dviejų (kūdikiams - ir trijų). Net jeigu kaina ir neišgąsdina, daugelis mamų bijo vakcinos poveikio, nes skiepijama pakankamai neseniai, todėl ilgalaikių rezultatų nėra. 

Kita medalio pusė - norinčių pasiskiepyti skaičius auga, todėl sostinės poliklinikose nevakcinuojama, nes laukiamas atsargų papildymas, o „Endemik“ klinikoje norintys taip pat turi palaukti eilėje mėnesį. 

ULAC: „Pernai paskiepyta daugiau 1000 vaikų“ 

- Kokia ULAC rekomendacija dėl Bexsero vakcinos - kam rekomenduojama ja skiepytis?

- „Bexsero“, tai yra vakcina, kuri padeda apsaugoti nuo meningokokinės infekcijos, kurią sukelia B grupės bakterija Neisseria meningitidis. Ji yra skiriama nuo 2 mėnesių amžiaus kūdikiams. Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Kadangi Europoje ir Lietuvoje labiausiai paplitę  ir dažniausiai susirgimus sukelia meningokoko B  tipai, todėl šia vakcina rekomenduojame skiepyti kūdikius, vaikus ir paauglius. Tačiau tėvai ar globėjai, pageidaujantys paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patys nuo šios infekcijos, turi kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Nes tik šeimos gydytojas ar pediatras įvertinęs vaiko ar suaugusio asmens sveikatos būklę, gali nuspręsti ar jie gali būti paskiepyti.

- Vakcina atsiradusi labai neseniai ir net gydytojai tikina, kad šalutinis poveikis iki galo neištirtas - kaip vertinate šiuos teiginius? Kokie šios vakcinos šalutiniai poveikiai?

- Ši vakcina tik 2013 metais sausio 14 d. buvo registruota Europos vaistų agentūroje, todėl ji neseniai atsirado ir Lietuvoje. Ši vakcina, kaip ir visos kitos, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Labai dažnas šalutinis poveikis (kuris pasireiškia daugiau nei 1 iš 10 žmonių) Jums ar Jūsų vaikui gali būti:
Skausmas ir jautrumas, odos paraudimas, patinimas ar sukietėjimas  injekcijos vietoje;
Bendras negalavimas, galvos skausmas, karščiavimas, dirglumas;
Apetito praradimas, ir kt.

Išsamesnę informaciją apie atliktus tyrimus su šia vakcina bei galimus šalutiniu poveikius galite rasti „Bexsero“ preparato anotacijoje. 

- Ar kitose Europos šalyse skiepijama būtent šia vakcina nuo meningokoko B infekcijos?

- Pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrą (angl. ECDC) Jungtinėje Karalystėje vakcina yra įtraukta į jų šalies nacionalinį skiepų kalendorių ir finansuojama valstybės lėšomis. Čekija ir Airija, taip pat remdamasi rekomendacijomis vykdo skiepijimus. Bexsero vakcina šiuo metu yra tiekiama į Prancūziją, Austriją, Čekiją, Lenkiją, Graikiją, Jungtinę Karalystę, Daniją, Vokietiją ir daugelis kitų šalių.

- Ar ji visiškai apsaugo nuo to, kad vaikas neužsikrės? Jeigu ne - ar ji tikrai apsaugo nuo komplikacijų? 

- Vykdoma papildoma šio vaisto stebėsena. Tačiau kaip ir kitų vakcinų, taip ir „Bexsero“ vartojimas neužtikrina, kad vakcinuoti žmonės bus visiškai apsaugoti.  

- Ar yra duomenys, kiek žmonių Lietuvoje pernai pasiskiepijo šia vakcina? 

- Lietuvoje skiepijimai pradėti 2014 metais. Tėvų ar globėjų lėšomis 2014 metais šia vakcina pasiskiepijo 338 vaikai, o 2015 metais paskiepyta buvo 1045 vaikų.

Gydytoja Neringa Sakalauskė: „Vakcina išmoko mūsų sistemą gintis nuo užkrato“

Kasmet pasaulyje vakcinos apsaugo žmones nuo šešių milijonų mirčių. Gaila, kad dar iki šiol nėra sukurtų tinkamų vakcinų nuo visų fetalių ligų pasaulyje, tačiau mokslininkai dirba šiuo klausimu gan intensyviai, ką galime ir mes paliūdyti, turėdami galimybę skiepyti skiepu nuo memningokoko serogrupės B.

Bakterija Neisseria meningitidis – dalis mūsų simbiotinės mikrofloros, kuri kolonizuoja viršutinius kvėpavimo takus sveikiems žmonėms. Svarbu yra tai, kad šios bakterijos padermė yra padalinta į 12 serogrupių pagal kapsulės polisacharidus, iš kurių pagrindiniai A, B, C, W-135 ir Y sukelia ligas. Europoje dominuoja serogrupė B (90%). 

Maningokoko bakterijų sukeltoms ligoms, kurių baigtis yra fetali, aplenkia tik pasiutligės sukėlėjų sąlygotas mirtingumas. 

Visos žmonių grupės yra gali sirgti meningokokų sukeltomis ligomis, tačiau kūdikiai yra ta populiacijos dalis, kuriems padidėjusi rizika būti infekuotiems yra net 17 kartų. ~10-20% žmonių populiacijos yra asimptominiai Neisseria meningitidis  nešiotojai.

Džiugu, kad rinkoje pasirodė vakcina, kuri yra sukūrta būtent prieš bakteriją N. meningitides  serogrupę B. Vakcinacija galima įvairaus amžiaus žmonėms: nuo kūdikių iki suaugusiųjų.

Vakcina veikia kaip ir daugelis vakcinių, “išmoko” imuninę sistemą gintis nuo užkrato, t.y. aktyvina natūralią gynybą, pradedami gaminti antikūnai prieš sukelėją. Patekus bakterijai jau pagaminti antikūnai kartu su kitais imuninės sistemos komponentais gali sunaikinti bakteriją ir apsaugoti nuo ligos. Ši vakcina yra ypatinga tuo, kad ji sudaryta iš keturių baltymų, esančių ant N. meningitides  serogrupės B ląstelių paviršiaus, kas ir sąlygoja gerą imuniteto susidarymą būtent prieš serotipą B. Nors tai palyginti nauja vakcina, tačiau moksliniais tyrimai įrodyta, jog efektyvumas šios vakcinos sieka 73-88%, kituose šaltiniuose net iki 100%. 

Nerekomenduočiau skiepyti nėščiųjų ir senyvų žminių > 65 metų (dėl nežinomo poveikio reprodukciniai sistemai ir imininio atsako senyviems žmonėms).

Rekomenduoju pasitarti su jus gydančiu gydytoju dėl vakcinacijos šiuo skiepu, na, o laikui bėgant bus daugiau atsakyta ir į kylančius klausimus apie šį skiepą, nes toliau bus vykdomi klinikiniai tyrimai. 

„Endemik“: „Dažniau skiepijami vaikai“

Daugelis tėvų skundžiasi, kad skiepo kaina yra labai didelė - kas tai įtakoja? 

– Vakcinos kainai įtakos turi ilga vakcinos gamyba, ilgametis bei išsamus vakcinos ištyrimas, tai pirmoji tokia vakcina pasaulyje. Taip pat iš dalies esamą kainą  lemia tai, kad vakcina kol kas yra vienintelė, apsauganti nuo meningito B grupės meningokokinės infekcijos.

- Kadangi skiepas sukurtas ir įregistruotas neseniai, duomenų apie jo šalutinį poveikį nedaug. Kaip argumentuojate žmonėms, kodėl vis tiek verta rinktis šią vakciną

Ši vakcina (Bexsero) yra daugiau kaip 20 metų trukusių tyrimų rezultatas.Siekiant įvertinti Bexsero vakcinos saugumą, buvo atlikta 14 tyrimų, įskaitant 10 atskirų imčių kontroliuojamus klinikinius tyrimus. Šių tyrimų metu stebėti 8776 pacientai. Klinikinių tyrimų metu skiepijant tik Bexsero vakcina, karščiavimo atvejų pasitaikė panašiai tiek pat, kiek ir skiepijant rutininėmis (įprastomis) vakcinomis, tokiomis kaip difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito vakcina, tymų, parotito, raudonukės vakcina ir pan. Dažniausiai pasireiškia tokios nepageidaujamos reakcijos kaip skausmas injekcijos vietoje, negalavimas ir galvos skausmas. Duomenys apie šalutinį vakcinos poveikį gauti iš viso pasaulio, kur buvo skiepijama šia vakcina. Kuo labiau vakcina ištirta – tuo išsamiau ir plačiau aprašomi bei suregistruojami nepageidaujami šalutiniai reiškiniai, pasireiškę nors vienam iš paskiepytų pacientų.

Kodėl verta skiepytis? Todėl, kad meningokokinė infekcija sunkiai diagnozuojama, yra labai greita ir mirtina. Netgi taikant tinkamą savalaikį gydymą, 1 iš 10 pacientų miršta per 19-24 val. nuo infekcijos diagnozavimo. 1 iš 5 išgyvenusiųjų patiria ilgalaikes pasekmes (įskaitant smegenų pažeidimą, klausos sutrikimus, galūnių netekimą ir pan.).

- Kiek žinau, Endemik pasiskiepyti iškart negalima, žmonėms tenka laukti eilėje - kodėl susidarė ši situacija? 

– Lyginant su 2014–2015 metais, padidėjo susidomėjimas šia vakcina. Įtakos turėjo ir pastaruoju metu žiniasklaidos paviešinti vienas po kito sekę nelaimingi atvejai, susiję su meningokokine infekcija. Reikšmingai išaugęs visuomenės susidomėjimas skiepais stebimas visose gydymo įstaigose. „Endemik“ vakcina nuolat aprūpina savo klinikas, o pacientus registruoja jų pačių patogumui, kad atėjus į klinikas, ypač su mažamečiais vaikais, nereikėtų laukti eilėje, o tėveliai galėtų atvykti iš anksto sutartu laiku.

- Kiek žmonių paskiepyta „Bexsero“ skiepu šiemet?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis  vien 2016 m. sausio mėn. Lietuvos mąstu „Bexsero“ vakcina paskiepyti – 261 pacientai.

- Kokią tendenciją pastebite, kas dažniau vakcinuojami - vaikai ar visa šeima? 

- Stebime, kad didesnė tendencija vyrauja skiepijant vaikus. Dažniausiai skiepijami visi vienos šeimos vaikai. Tačiau yra ir suaugusiųjų, kurie skiepijami šia vakcina.

- Gal jau yra žinių, kad netolimoje ateityje nuo meningokoko B infekcijos bus ir daugiau rūšių skiepų? 

- Medicinos mokslas vietoje nestovi. O kadangi poreikis šiai vakcinai yra didelis, ir tai vienintelė efektyvi prevencinė priemonė, galinti išgebėti gyvybes, tikėtina, kad artimoje ateityje bus sukurta daugiau rūšių vakcinos.

- Per kiek laiko vakcina pradeda veikti - jeigu šalia kažkas susirgo, ar verta skiepytis?

- Asmenims, kurie turėjo artimą kontaktą, sąlyti su sergančiuoju – taikoma chemoprofilaktika. Chemoprofilaktika pradedama taikyti kuo anksčiau (ne vėliau kaip per 7 paras po kontakto). Vakcinacija po kontakto su sergančiuoju meningitu B netaikoma, nes pilnavertė apsauga nuo infekcijos susidaro skiepijant pagal gamintojo nurodytą schemą. 

Primename, kad jei nusprendėte vakcinuotis - būtina pasitarti su savo šeimos gydytoju.

„Endemik“ rekomenduojamas skiepijamo planas:

20160307145928-70913.jpg

laimynga:) laimynga:) 30. Jun 2016, 01:24

neatsisakiau nej vieno skiepo savo mazylej o ir mazyte labai gerai jauciasi po skiepu😀😀

kvikutis kvikutis 08. Mar 2016, 11:20

Išsamus straipsnis, kuriame radau atsakymų į man rūpimus klausimus apie šį skiepą.. ir tai ko gero padėjo iki galo apsisresti ar skiepyti dukrą ar ne.. tad bent kuriam laikui dar nukelsime šį klausimą.. jau ir šiaip nuo pirmų kūdikio valandų iki pusantrų metų skiepas po skiepo.. atrodo kiek gi galima leist vis kažką į tokius mažus kūnelius.. na bėt čia atskira tema :-)

LePukuota LePukuota 08. Mar 2016, 10:16

MK mamytės, o jūs kasnors jau skiepijot savo vaikučius?

Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt 08. Mar 2016, 09:51

Kalbėjau su sese, kuri gyvena Prancūzijoje, tai juos skiepija be kalbų ir nemokamai.

Raudonas balionėlis Raudonas balionėlis 08. Mar 2016, 09:11

Ačiū už straipsnį, tikrai naudingas ! Liga baisi, bet dar nedrįsčiau skiepyti, man net specialistų atsakymuose toks neužtikrintumas jaučiasi. O gal tik man?