Visą Lietuvą apkeliavusi kelmiškių šeima: „Didelių dalykų atradome mažuose miesteliuose“

Visą Lietuvą apkeliavusi kelmiškių šeima: „Didelių dalykų atradome mažuose miesteliuose“

25. Jun 2019, 11:56 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Vasaros atostogas ar ilgojo Joninių savaitgalio išvyką planuojantiems lietuviams šeima iš Kelmės turi, ką patarti: turistų sausakimšus užsienio kurortus iškeiskite į gamtos ir istorijos perliukų paiešką Lietuvoje. Aistė ir Vygantas Mažonai yra turbūt vieni iš nedaugelio, galinčių pasigirti apvažiavę visą Lietuvą. Ir to įrodymą jau turi – visą iš kiekvieną šalies rajoną reprezentuojančių magnetukų surinktą Lietuvos žemėlapį. „Projektas „Surink Lietuvą“ įprasmino mūsų pomėgį keliauti po Lietuvą ir įkvėpė azarto aplankyti nuošaliausius šalies kampelius. Pamatėme, kad nors ir nedidelė, mūsų šalis turi tiek daug“, - sako Aistė Mažonienė, besidalindama, kuo gali nustebinti Lietuva ir kodėl atokesni šalies miesteliai turėtų būti šio sezono atostogų „must visit“.

„Anksčiau keliaudavome dviese. Kai prasidėjo iniciatyva „Surink Lietuvą”, jau buvome trise. Dukrai tuomet buvo kiek daugiau nei 6 mėnesiai, tad į pirmąją kelionę išsiruošėme šiek tiek nedrąsiai ir netoli – į Raseinius. Įsitikinome, kad keliauti galime ir su vaiku, tuomet kelionės vis ilgėjo. Anksčiau, keliaudami po Lietuvą, buvome išsikėlę tikslą aplankyti visus Lietuvos apžvalgos bokštus. Tiesa, šio tikslo dar nepasiekėme, tad kelionių krypčių Lietuvoje dar turime“, - pasakoja iš Šiaulių kilusi A. Mažonienė. 

Dabar Kelmėje su šeima gyvenanti moteris pasakoja visuomet iš aplankytų vietų parsiveždavusi suvenyrų, o kelionėms po Lietuvą įkvėpęs projektas „Surink Lietuvą“, kviečiantis keliauti po savo kraštą ir rinkti Lietuvos žemėlapį, suteikė kelmiškių pomėgiui naują prasmę. Pernai vasarą magnetukus rinkti pradėjusi šeima pilną žemėlapį sudėliojo artėjant naujam atostogų sezonui.

„Užtrukome apie 9 mėnesius. Iš pradžių rinkome greitai – apvažiuodavome aplinkinius rajonus. Tačiau trūkstamoms dėlionės dalims vis labiau tolstant, žemėlapio rinkimo greitis sparčiai lėtėjo. Neturėjome tikslo kuo greičiau surinkti visus magnetukus. Priešingai, norėjome pamatyti kuo daugiau Lietuvos vietų – o tai užtrunka. Pats magnetukas tapdavo lyg trofėjus –  aplankę rajoną, parsiveždavome namo mažą Lietuvos dalelę bei daug įspūdžių“, - prisiminimais dalijasi V. Mažonas.

Atradimai laukė mažiausiuose miesteliuose

Kelionė po Lietuvą, pasak V. Mažono, leido pamatyti visus šalies kontrastus: Dzūkijos miškus, Aukštaitijos ežerus, Žemaitijos kalvas. Tačiau savo kraštą keliautojai iš naujo pažino ne tik grožėdamiesi gamta, bet ir lankydami rečiau turistų sulaukiančius miestelius. Į kai kuriuos iš jų rekomenduoja būtinai užsukti ir kitiems keliautojams.

„Žmonės dažniausiai vyksta į didžiuosius miestus arba kurortus, kur gali rasti daugiau pramogų. Mes pamatėme, kad ir rajonuose yra ką aplankyti ir pamatyti. Labai gerą įspūdį paliko V. Sirokomlės muziejus Vilniaus rajone – nedidukas medinis dvaras, puoselėjamas vietinių žmonių. Šalčininkų rajone sužavėjo Jašiūnų dvaras, o Kauno rajone su malonumu vaikštinėjome Raudondvaryje. Savita architektūra išsiskyrė Kupiškis, Molėtai, Šilutė, Joniškis. Įdomų įspūdį paliko Jurbarko dvaro teritorija, senamiestis, tiltas per Nemuną. Įsimintina diena praleista Mosėdyje įsikūrusiame Akmenų muziejuje. Džiugu, kad ir mažesni Lietuvos miesteliai tvarkomi, gražinami“, - įspūdžiais dalijasi kelmiškiai.

Visai Lietuvai apvažiuoti teko nuriedėti daugiau kaip 8 000 km. „Iš pradžių dar sekėme, kiek kilometrų nuvažiavome, rinkdami magnetukus, tačiau, pasiekus 8 000 km, skaičiai pasimetė“, - šypsosi moteris. Labiausiai šeimai įsiminė pirmoji kelionė, į kurią leidosi su 6 mėn. mažyle. „Labai gerai prisimenu, kaip vyras siaurais laipteliais su dukrele ant rankų kilo į Raseinių cerkvės bokštą“.

Keliauti po Lietuvą galima ir neplanuojant

Moteris pasakoja, kad į pirmąsias keliones leidosi maršruto iš anksto neplanavę. Nuspręsdavo, į kurią pusę vyks, ir išvažiuodavo.

„Viskas susidėliodavo kelionės metu savaime. Nuvykus į bet kurį turizmo informacijos centrą ar muziejų, ne tik įsigydavome magnetuką, bet ir gaudavome informacijos, ką verta aplankyti, kur papietauti ir pan. Tokios kelionės mums labiausiai patinka – be įtempto grafiko. Vėliau kai kurias keliones reikėjo paplanuoti iš anksto, nes magnetukų, ypač didžiuosiuose miestuose, ėmė sparčiai mažėti“, - pasakoja keliautoja.

Aistė Mažonienė turi kuo pasidalinti ir su manančiais, kad sklandžios kelionės be kruopštaus planavimo neįmanomos.

„Vieną kelionę buvome ypatingai susiplanavę – artėjo maža šeimos šventė. Ta proga planavome vykti į Neringą savaitgaliui. Dėl sveikatos problemų teko kelionę atšaukti – visi planai sugriuvo. Nusprendėme, kad geriausios kelionės – neplanuotos iš anksto“, - sako moteris.

Kelionės po Lietuvą – aktyvus laisvalaikis su šeima

Projekto „Surink Lietuvą“ partnerio aktyvaus laisvalaikio ir sporto prekės ženklo „Audimas“ rinkodaros vadovė Rasa Daunoravičienė teigia, kad kelionės – svarbi aktyvaus gyvenimo dalis. O kelionės po Lietuvą yra puikus būdas praleisti laiką su šeima, pažinti savo šalį ir pažvelgti į ją kitomis akimis.

„Patirtys, sukauptos keliaujant, įvairiapusiškai praturtina gyvenimą. Smagu, kad vis daugiau žmonių pastebi, kokia turtinga Lietuvos istorija ir gamta, kiek daug galima patirti vietiniuose miestuose bei miesteliuose. Įkvėpti „Surink Lietuvą“ iššūkio, sukūrėme išskirtinius mūsų šalies regionų bruožus atkartojančius marškinėlius. Akivaizdu, kad Lietuva grožiu nenusileidžia ir kitoms pasaulio valstybėms, tad skatiname visus ją kaip įmanoma geriau pažinti“, - sako R. Daunoravičienė.

Šeimos iš Kelmės šios vasaros planuose – naujos kelionės po Lietuvą. Sako į užsienį vykti neskubantys – net ir aplankius visus šalies rajonus, dar liko neatrastų vietų. „Kai nebeturėsime idėjų kelionėms po Lietuvą, galbūt pradėsime dairytis po užsienio šalis“, - šypsosi keliautoja.

Keli patarimai besiruošiantiems keliauti po Lietuvą

1. Jeigu keliausite nuosavu automobiliu, pasirūpinkite, kad jis būtų techniškai tvarkingas. Techninė automobilio patikra padės išvengti netikėtų gedimų ir sugadintos nuotaikos. Nors Lietuvoje artimiausią servisą rastumėte nesunkiai, tačiau sugaištumėte nemažai brangaus kelionei skirto laiko. 

2. Nebijokite keliauti su vaikais. Mažesni atstumai Lietuvoje, galimybė, esant poreikiui, greitai grįžti į namus, turėtų suteikti drąsos keliauti ir su pačiais mažiausiais. Kaip sako A. Mažonienė, tereikia pasiimti visus reikalingiausius vaiko daiktus.

3. Kiekviena kelionė suteikia galimybę sužinoti kažką naujo, o kuo daugiau žinoti apie savo šalį yra ypač svarbu. Norintiesiems papildyti žinių bagažą, rekomenduojama pasinaudoti įvairiomis mobiliosiomis aplikacijomis, kuriose galite rasti visą naudingą informaciją: nuo kelionės maršrutų iki lankytinų objektų aprašymų. Kai kurie muziejai turi savo mobiliąsias programėles, kurios praturtins muziejaus lobynų apžiūrą naudinga informacija.

4. Lankytini objektai gali būti viešojo ir riboto lankymo. Gamtos objektai paprastai prieinami bet kokiu paros metu, tačiau jei nesate tikri dėl atitinkamo objekto lankymo valandų, prieš vykdami į kelionę būtinai tuo pasidomėkite. Į kai kurias lankytinas vietas patekti galima tik darbo valandomis arba susitarus iš anksto.

5. Viena svarbiausių sėkmingos kelionės paslapčių – tinkama apranga. Prieš keliaudami būtinai pasidomėkite orų prognozėmis. Karštomis dienomis rinkitės lengvą ir orui pralaidžią, drėgmę garinančią funkcionalią aprangą. „Planuojantiesiems keliauti ilgesnį laiką, reikėtų prisiminti, kad Lietuvoje orai dažnai būna permainingi, tad turėkite ir viršutinį rūbą, kuris padės jaustis komfortiškai oro sąlygoms pasikeitus, pvz., nuo vėjo ir lietaus saugančią laisvalaikio striukę“, - keliautojams pataria „Audimo“ dizainerė Gertrūda Ramūnaitė.