Vėlinės – vilties šventė gyviesiems

Vėlinės – vilties šventė gyviesiems

01. Nov 2009, 00:00


 

Taip teigia Vilniaus Greitosios pagalbos ligoninės kapelionas, kunigas Arnoldas Smalstys. Štai daugiau dvasininko pamąstymų šia tema.

 

Lapkričio pirmąją prisimename visus šventuosius, o lapkričio antrąją pagerbiami visi mirusieji.

 

Kodėl Bažnyčia vieną dieną skyrė visiems šventiesiems paminėti?

 

Lapkričio pirmoji yra Visų Šventųjų iškilmė. Simboliška ir gražu, kad rudenį, kai mūsų žemdirbiai į aruodus pila derlių, vėl prisimename tuos vaisius, kuriuos yra davusi Bažnyčia. Visų Šventųjų iškilmė yra bažnyčios kaip bendruomenės šventė, į save nukreiptas žvilgsnis.

 

Kodėl Bažnyčia vieną dieną skyrė šventiesiems paminėti? Yra tokių šventųjų, kurie skelbiami. Tačiau galbūt Dievas turi ir savo šventųjų, kurie mums nėra žinomi? Žmonių, kurie uoliai atliko savo gyvenime pareigas, užaugino vaikus, darė gerus darbus, rūpinosi malda, vedami Dievo vykdė visas tikinčiojo žmogaus priedermes ir taip pat nugyveno šventojo gyvenimą.

 

Šventumas yra santykis tarp tavęs ir Viešpaties. Yra šventųjų, kurių niekas nėra kanonizavęs, nėra pakėlęs į altoriaus garbę, bet jie šventieji yra Dievo valia. Diena, kai minime šventuosius, susijusi su jų mirties diena. Mes švenčiame jų gimimą Danguje. Šventųjų paminėjimo diena ir yra jų gimtadienis, tai jų gimimas ne žemiškajam gyvenimui, bet dangiškajam.

 

Per Vėlines minime tuos, kurie išėjo Anapilin

 

Per Vėlines, lapkričio antrąją dieną, mes paminime visus tuos, kurie mirė, išėjo Anapilin, tiek ramiai užgesusius, tiek netikėtai pasitraukusius iš gyvenimo, katastrofose, karuose žuvusius, ligų sugraužtus. Jau Senajame Testamente randame užuominų, priesakų melstis už mirusius, ypač tuos, kurie mirė staiga, nesusitaikę su žmonėmis ir Dievu, be atleidimo.

 

Taigi lapkričio pirmąją prisimename visus šventuosius, o lapkričio antrąją pagerbiami visi mirusieji. Dievas mus pakvietė dalyvauti Jėzaus Kristaus kunigystėje. Jėzus Kristus atidavė už save mus, praliejo savo kraują ant kryžiaus ir mes galime savo malda, savo mažyčiais pasiaukojimais už mirusius vienytis su Jėzumi Kristumi.

 

Dievas nori, kad mes bendradarbiautume užtarime, maldoje už mirusius. Malda nieko nepadės tam, kuris nuėjo į amžiną pražūtį, į pragarą ir nieko nepridės tam, kuris nuėjo į amžiną džiaugsmą.

 

Tačiau, kaip sako Šventasis Raštas, toji malda neprapuls veltui, bet paklius į tą nuostabų Bažnyčios, kuri yra bendruomenė, lobyną, į dvasinį iždą, ir iš to iždo bus dalinama tiems žmonėms, kurie dar nėra pilnai atsiteisę gyvenime ir nuėjo su klaidų ir kalčių našta.

 

Mes – tarsi piligrimai

 

Žemėje mes tarsi piligrimai, tie, kurie keliauja, visi mes esame savo kelionėje. Ir žvakių liepsnelės, nušviečiančios kapus per Vėlines, yra tarsi vilties žiburiukai juodžiausioje tamsoje.

 

Vėlinės – tai vilties šventė mums, gyviesiems. Tai yra tautos ženklas, jos savivokos ženklas. Iš Vėlinių tradicijų galime susivokti, kad čia yra Lietuva. Galbūt ateity mus paveiks kita kultūra, sakykim, galbūt bus daugiau kinų kultūros, bet kapinėse, manau, tie kiniški raudoni žibintai vis tiek per Vėlines degs, kaip tradicijos ir dabarties priminimas.

 

Nors Lietuvoje lapkričio pirmoji yra Visų Šventųjų diena, ji mūsų sąmonėje, mūsų savivokoje yra tarsi pasislinkusi jau ir į lapkričio antrąją, nes abi šios dienos suvokiamos kaip Vėlinės. Toji slinktis rodo labai gražią lietuvių nuovoką, nuostatą, kad mūsų mirusieji jau yra šventųjų dalis.

 

Kokį grėblį padėk netoli kapinių – pavogs, bet padėk kapinėse – greičiausiai liks gulėti. Žmonės intuityviai suvokia nuo seniausių laikų, kad kapinės – sakrali vieta. Nuo obels, augančios kapinėse, obuolių neskindavo, gėlių žydinčių neliesdavo. Vėlinės žymi labai gilią šventumo savivoką, ir tai yra kultūros paveldas, tai mūsų tautos dalis. To nėra kitose kultūrose, štai, pas amerikiečius – moliūgai, Haloweenas…

 

Lietuvių dvasioje yra noras pasidžiaugti su mirusiaisiais jų ramybe, tarsi ištiesti ranką į tą dvasinę tikrovę, į anapusinę, į dvasinę realybę, ir tai yra nuostabu. Nieko nenorima gąsdinti, statyti sienų, pertvarų, atskirti ar pabėgti nuo dvasių pasaulio.

 

Lietuvis, manau, susivokia, kad dvasinis pasaulis, dvasinė realybė yra teigiamai nusiteikusi jo atžvilgiu. Senoji lietuviškoji kultūra ir žavi tuo, kad tai išlieka kaip slėpinys, ir mes galime kalbėti tik kaip apie tam tikrus matmenis, dėmenis, nes tas šventumo pojūtis, vėlių ir gyvųjų artumas yra sena, archajiška, labai tikra ir labai tvirta.

 

Šaltinis: www.bernardinai.lt

15. Nov 2009, 17:40

.n,.,n.

sun sun 03. Nov 2009, 11:01

kas i kapines ,kas butus vagia ......☹ mane va apvoge ,gaila dukrytes dovanu krikstynu proga................☹

02. Nov 2009, 16:09

Grazi svente taciau si diena man kaip eiline nes as kapines lankau daznai , kadangi ten visi artimiausi man zmones , ir zvakeles dega pastoviai

02. Nov 2009, 09:45

labai grazu kapinese,gaila siais metais neiseis nuvaziuot. o del helowyno as nieko pries neturiu,istikruju,kartais atrodo,kad musu tauta labai paniurusi...

02. Nov 2009, 09:39

Pries 20 metu mazdaug, kaime budavo tokios linksmybes per mirusiuju diena, visas jaunimas ir kiti nesini fakilais eidavo nuo kaimo centro apie kilometra iki kamipiu, mama pasakojo kad budavo nerealiai grazu, bet db viskas pamirsta... tik uzdega zvakeles nes reikia ir traukia namo,,,

02. Nov 2009, 09:36

Vakarais kapines buna nuostabios, visa savo vaikyste paauglyste eidavome i kapines, nes labai grazu, o vakar vakare jau ir savo dukryte vedziausi parodyti, kaip grazu,,,

01. Nov 2009, 20:46

vakare labai grazu,tiek daug deganciu zvakuciu...kaip vakare sviecia miesto ziburiai,taip sia diena kapinese sviecia zvakutes.kapines virsta miesteliu...mirusiuju miesteliu.

01. Nov 2009, 19:41

taip grazu vakare kai visas kapines apsviecia tik zvakutes, gaila kad negalim but vakare nes maziukas vaikutis

01. Nov 2009, 17:21

vakare, kai tamsu, taip graziai pasakiskai atrodo kapines...

01. Nov 2009, 15:17

Kas liečia Halowyno šventę- tai aš jos labai nesureikšminu. Ji atėjusi iš užsienio, juk ten įprasta, kai visi vaikšto su kaukėmis, prašo saldainių ir.t.t. Net filmai yra sukurti. Manau po truputį pritaps ir pas mus, nes nedaugelis jų dar švenčia. Šiaip tai vaikų šventė- čia mano nuomonė.

01. Nov 2009, 15:12

Vėlinės- šilta šventė. Vien pagalvojus, kad vakare dega visos žvakutės kapuose-negali atsigrožėti to vaizdo.Juk ir mūsų brangiems žmonėms reikalinga ta šventė, gal ne visi aplanko juos taip dažnai. O per vėlines jau tikrai nelieka pamiršti.Tuo labiau, kai nėra žvakučių ant apleistųjų kapo, juk atsiranda gerų žmonių ir sušildo jų sielas.Tad ir mes nebūkime abejingos.

Gintarep Gintarep 01. Nov 2009, 11:04

man musu svente labai grazi,tyra,tiesiog sventa. aplankome, jau anapilin isejusius artimuosius,pagerbiame, prisimename. tik gal galetu nebuti tradicijos,kai i isaluse zeme "kisame" gyvas geles,kurios jau maksimum sekancia sevaite tampa siuksle.
Ramybes,susikaupimo, ir Jums, mielosios!

01. Nov 2009, 11:00

Helowynas ne musu svente,tai uzsenieciu.Pas mus vienokios tradicijos,o pas kitus kitokios.

01. Nov 2009, 10:42

Velines-labai grazi,pilna ramybes,susikaupimo,maldos diena.O kapines!-net per vasara nebuna tiek geliu....vakare,kai sviecia visos zvakeles,atrodo taip nustabiai,jaukiai ir sventai......

01. Nov 2009, 10:34

dekui regina stengiuos 😉

01. Nov 2009, 10:33

mes jau vakar aplankem artimuju kapus... ☹

01. Nov 2009, 10:16

sveik laura

01. Nov 2009, 09:58

Tai diena,kai aplankome savo artimuju kapus,deginame zvakeles,sutinkame gimines ar seniai matytus zmones,diena -susikaupimui ir pamastymui,Vakar aplankeme daug artimuju kapu,siandien vyksime aplankyti tetes kapo...
Halovino svente man nepatinka.

01. Nov 2009, 09:27

negalesiu siandien i kapus nuvaziuot ☹ labai sergu ☹ tikiuos ryt jau pasiseks nuvykti geriau jausiuosi 😉 o halowynas niekada bent man neprigis

01. Nov 2009, 07:56

nesu pries halowena. bet tai ne mausu kulturos dalis.......

1 2