Vaiko priežiūra nemažina vyro vyriškumo

Vaiko priežiūra nemažina vyro vyriškumo

03. Aug 2010, 09:30

Nemažai vyrų jau seniai nebėra šeimos maitintojai, nes šeimą išlaiko daugiau uždirbančios moterys, tačiau jie niekaip negali išsivaduoti iš to vaidmens.

 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkės dr. Jolantos Reingardės manymu, šeimos maitintojo vaidmuo kaip vyriškumo norma Lietuvoje galėtų būti ir tarp atsakymų, kodėl pas mus tiek daug tokių socialinių problemų, kaip vyrų savižudybės ar alkoholizmas.

 

„Labai daug kas priklauso nuo to, ką laikome tikruoju vyriškumu, – "Lietuvos žinioms" kalbėjo VDU Socialinių mokslų fakulteto Sociologijos katedros vedėja docentė dr. J.Reingardė. – Jei atrodo, kad tikras, normalus vyras yra tik tas, kuris uždirba šeimai pinigus, linkęs rizikuoti, vadovaujasi tik protu, o ne emocijomis, tada iš tikrųjų emocionalus tėvas, kuris rūpinasi žmona ir vaikais, gali sukelti nuostabą – koks gi jis vyras?!“

 

Kaip rodo tyrimų duomenys, Lietuvos visuomenė dar linkusi pritarti hegemoninio vyriškumo bruožams, kurie pirmiausia susiję su finansine šeimos maitintojo, išlaikytojo funkcija.

 

Tokiu atveju, pavyzdžiui, vyrai, išeinantys tėvystės atostogų, jaučiasi, pasak sociologės, taip, tarsi darytų, kas nedera, ir susilaukia keistos darbdavių, aplinkinių reakcijos: gal kas nors negerai žmonai, jei vargšelis turi prižiūrėti vaikus?!

 

Visai kitokios tendencijos Europoje, ypač Prancūzijoje ar Skandinavijos šalyse. Vyrai ir moterys ne tik dirba kartu, bet taip pat kartu rūpinasi šeimos reikalais.

 

„Vaiko priežiūra nemažina vyriškumo. Vyras ir prižiūrėdamas vaiką gali išlikti toks pat vyriškas, nes tai yra tiesiog dar vienas jo įsipareigojimas. Juk žmonės, kurdami šeimą, įsipareigoja prisidėti prie jos ne tik finansiškai, bet ir emociškai – per vaikų auklėjimą, šeimos stiprinimą, – pabrėžė tyrinėtoja.

 

– Kita vertus, daug kas priklauso nuo globos sampratos. Atliekant tyrimus girdėjome ir tokių nuomonių, esą tėvas tiesiog negali taip gerai prižiūrėti vaiko kaip mama. Aišku, tėvas elgiasi su vaiku kitaip nei mama, tačiau jo priežiūra ir globa tikrai nėra mažiau vertinga.“

 

 

Kaip rodo tyrimai, šeimos ir darbo derinimas išlieka daugiausia tik moterų problema. Konfliktas tarp šeimos rūpesčių ir profesinių įsipareigojimų neslegia taip stipriai vyrų.

 

Tačiau jie išsikėlė aukštai kartelę kaip šeimos maitintojai. Kai nebegali jos peršokti, kyla, pasak sociologės, daugybė labai rimtų socialinių problemų. Pavyzdžiui, kaime vyrai, netekę darbo tarsi praranda savo pagrindinį socialinį vaidmenį ir nebemato prasmės toliau gyventi.

 

„Turėtume pradėti kalbėti, kad bus geriau ir vaikams, ir šeiminiams santykiams, ir pačiam vyrui, jei jis daugiau laiko skirs šeimai, kad nėra gėdinga ir nevyriška išeiti tėvystės atostogų, – sakė mokslininkė. – Priešingai, globojantis vyras ir vyriškas emocionalumas yra sektinas pavyzdys visomis prasmėmis.

 

Dingsta vyrų konfliktas su savo emocijomis, vyriškumo ir emocijų priešpriešinimas, kai nuo vaikystės berniukams kalama, kad vyrai niekada neverkia. Būti emocionaliam ir jautriam nėra nevyriška, o kaip tik žmogiška. Nėra blogai parodyti savo emocijas vaikui, žmonai. Dėl to būtų mažiau problemų šeimoje ir asmeniniuose santykiuose.“

 

Iš suvaržyto, normatyvinio mąstymo išsivaduoti reikėtų ir moterims. Pasak sociologės, jei jau taip gyvenime atsitiko, kad moteris pasirinko karjerą, galbūt nusprendė nekurti šeimos ir negimdyti vaikų, dėl to ji tikrai nėra menkesnė už tą, kuri pasirinko šeimą ir motinystę.

 

Turėtume nustoti žeminę ir menkinę tokias moteris. Kai nebebūsime tokie kategoriški, kad vyrams tinka tik tai, o moterims – tik tai, galimi ir atitinkami socialinės politikos sprendimai.

 

Daugiau apie tai – www.lzinios.lt 

 

04. Aug 2010, 18:32

Maniškis nors ir išėjęs tų atostogų, bet vaikutis su manimi, o jis dirba apie namus. Tačiau taip tik geriau. Bet niekada negalvojau, kad tai mažina vyriškumą, jokiu būdu, vyras tik vyriškesnis jei geba pasirūpinti vaikais.

03. Aug 2010, 18:24

OIJ NE as ir sakau tam NE ,lt dar toli grazu iki maitinimo darbuose o lakstymas nesamone,pasiimt atsotogas kartu bunant valio,bet vyrui sedet namie metus sakau NE -manau pats vyras sito nedaleistu,na nabent del finasines puses moteris daugiau uzdirba,beto pati nenoreciau atsitrukt nuo kudykio...tai gerai karjeristem..o del prieziuros,kad vyras kaip sako kisa rankas i s... yra nesamoningas,jis lygiai toks pat kaip moteris,turi rankas,kojas ir gali rupintis 😀 ir man nesuprnatama kaip moteris noredama isbegt is namu trumpam,praso vyro "ar galesi paziuret vaika" nu man apsurdiska,reikia ir einu,reikia ir paziures vaika..

03. Aug 2010, 17:38

As uz tai, kad vaika priziuretu mama, tuo labiau, jei ji vaika maitina pati. Kaip jai reiketu eiti i darba nakti neissimiegojus?
As paskutiniais nestumo menesiais is vyro gavau toki pasiulyma, kad as i darba, o jis priziuri vaika. Nors vyru visiskai pasitikiu ir garantuoju, kad jis puikiai butu susitvarkes, bet man si mintis labai nepatiko. Pasimeciau, net apsiverkiau. Atrodo, kad is manes kazkas kazka butu atemes... Taigi grieztai nesutikau su tuo pasiulymu.

03. Aug 2010, 16:10

kaip tik vyriskuma didina kai vyras rupinasi vaiku jei nesirupina tada skaitau ne vyras

03. Aug 2010, 14:59

Kiek aš pažįstu vyrų-tėvų,visi ėjo tėvystės atostogų "iš reikalo".Vienam grėsė atleidimas iš darbo, kitam reikėjo pasibaigti statyti namą😀,kitam -kadangi žmona turėjo grįžti po metų į darbą.Retas kuris eina pirmais metais.Bent jau LT.Gal kitose šalyse lemia ne tik finansinės priežastys.Kiek žinau, Švedijoje tiek tėvui, tiek motinai duoda apie 180 d. atostogų, tėvas gali atostogas perleisti motinai ir pan.Gerai tas, kad pavyksta suderinti, kad pirmoje dienos pusėje su vaikučiu pabūna vienas, kitoje-kitas.Lankstus darbo grafikas.Ir niekas nesiskundžia.Tai ne pas mus...Mažina atostogų laiką, bet alternatyvas kvailas pateikia.Bet ką čia vėl apie politiką...😀

03. Aug 2010, 14:02

MANO pasieme normalias atostogas menesiui,nes norit eit vyrui i dekreta moteris tada turi eit darban.abu negali but dekrete

03. Aug 2010, 13:57

mano vyras ejo ir dar daugiau norejo kas butu pries mokamas atostagas menesiui???

03. Aug 2010, 13:52

na cia tik taip ir gali but LT na jau blesta blesta ta tarybine dvasia,bet poziuris dar kitoks...

laurora laurora 03. Aug 2010, 11:00

mano vyras lauke siu atostogu, nes dirbant jam tenka isvaziuoti is salies, o atostogos - tai buvimas su seima 👍