Šeimų universitetas - neužsidarančių namuose šeimų judėjimas

Šeimų universitetas - neužsidarančių namuose šeimų judėjimas

23. Feb 2011, 09:00

 

Apie tai, kas yra Šeimų universitetas (ŠU) ir kuo jis naudingas kiekvienai šeimai, Mamyčių klubui pasakoja ŠU atstovas Evaldas Lasys.

 

„Šeimų universitetas“ - kas tai? Koks tai "reiškinys" Lietuvoje?

 

„Šeimų universitetas“ yra vienas iš „Augink atsakingai“ iniciatyvos sėkmingai sukurtų projektų, startavęs 2010 metais suvienijus didelę patirtį turinčius partnerius – Omnitel, Tarptautinę šeimų vystymosi federaciją IFFD bei Nacionalinę šeimų ir tėvų asociaciją NŠTA.

 

„Šeimų universitetas“ - tai nacionalinė šeimų saviugdos programa, kuri remiasi daugelyje šalių patikrinta metodika. „Šeimų universiteto“ dalyviai - šeimos iš visos Lietuvos.

 

Savo miestuose jos buriasi į diskusijų grupes ir, remiantis atvejo analizės metodu bei padedant moderatoriams, dalijasi šeimose kylančiais klausimais, asmenine patirtimi ir ieško problemų sprendimo.    

 

„Šeimų universitetas“ padeda Lietuvos tėvams stiprinti tarpusavio santykius, kad jie, jų vaikai ir visa šeima taptų laimingesni. Kitaip tariant, tai aktyvių, besidominčių, neužsidarančių savo namuose šeimų judėjimas. 

 

Kodėl jis tik dabar Lietuvoje įkurtas? Kuo jis pasitarnaus šeimoms, ką jie iš to gaus?
  

Lietuvoje veikia įvairios iniciatyvos, metodikos skirtos šeimoms. Suvienijus nevyriausybinių organizacijų ir verslo pajėgas, žmogiškąjį, vadybos ir finansinius kapitalus, galima pasiekti puikių rezultatų.

 

Kuo daugiau bus sąmoningų verslininkų, suvokiančių, kad verta investuoti į šeimos stiprinimą, tuo daugiau galėsime sulaukti tokių gražių iniciatyvų.

 

Kuo „Šeimų universitetas“ pasitarnaus šeimoms?  Jo naudos akivaizdžios:

 

  • Stiprina vyro ir žmonos tarpusavio ryšius, o per tai – ir jų ryšį su vaiku.
  • Kryptingas bendravimas ir atvejų nagrinėjimas poroje leidžia sutuoktiniams naujai atrasti tarpusavio santykį bei jų vaidmenis šeimoje;
  • Padeda atrasti tėvams bendrą požiūrį į vaikų ugdymą;
  • Suteikia paprastų, kasdienių ir labai praktinių idėjų per diskusijas su kitomis šeimomis;
  • Padeda ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi ir kūrybiškumą;
  • Suteikia praktinių pedagoginių įgūdžių vaikų auklėjime;

 

Kaip Jūs sugalvojote tapti moderatoriumi, gal galite paaiškinti, ką jie veikia?

 

Daugelis tėvų nuoširdžiai trokšta, kad jų vaikai būtų pasitikintys savimi, kūrybiški, atsakingi žmonės. Tą troškimą lydi klausimas „ar viską darau tinkamai?“ Esu įsitikinęs, kad moderatorius gauna daugiausia iš visų „Šeimų universiteto“ dalyvių, nes diskusijų su šeimomis metu moderatorius įgyja naujų žinių ir patirties, kuri padeda kurti asmeninę, savo vaikų ir šeimos laimę.

 

Tuo pačiu, dalindamasis savo turima patirtimi ir žiniomis, moderatorius padeda kitoms šeimoms tapti laimingesnėmis. Tai programa, kurioje ne tik gauni, tačiau ir daliniesi žiniomis su kitomis šeimomis. 

 

Kaip tai veikia? Kiekvienas moderatorius „Šeimų universiteto“ buvo apmokytas pagal specialią metodiką. Moderatoriaus yra pagalbininkas poroms – šeimų saviugdos programos dalyvėms.

 

Jis dalyvauja pastarųjų susitikimuose, padeda poroms kryptingai dalintis savo tėvystės patirtimis, apibendrina jų diskusijas bei pateikia „Šeimos universiteto“ parengtą teorinę medžiagą. Moderatoriaus veikla yra savanoriška.


 

Ar gali lankyti mamos, auginančios vaikučius vienos arba su vyru, kuris nėra sutuoktinis, bet vaiko tėvas?

Šeimų universiteto misija – padėti Lietuvos tėvams stiprinti tarpusavio santykius, kad jie, jų vaikai ir visa šeima taptų laimingesni.

 

„Šeimų universiteto“ naudojamas IFFD metodas pagrįstas abiejų tėvų bendravimu, todėl kursuose turi dalyvauti abu tėvai ar globėjai. Kursai yra atviri ir nesusituokusioms poroms, auginančioms vaikus. Tiesa, dažnai pamačiusios teigiamas santuokos naudas, poros neretai nusprendžia susituokti.

 

Ar daug šiuo metu porų, lankančių ŠU?

 

Šiuo metu kursai vyksta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Marijampolėje. Lankančių šiuos kursus yra daugiau nei 300 porų.


Ką manote apskritai apie šeimos sampratą, šeimos sąvoką šiandieninėje Lietuvoje, nesibaigiančias diskusijas? Ką reikėtų pakeisti, kad šeimos institucija kaip tokia sutvirtėtų?

 

Džiaugiuosi Šeimų universiteto vertybėmis ir joms pritariu, kad šeima – pamatinė Valstybės ląstelė, o šeimos pamatas – santuoka – atsakomybė ir įsipareigojimas.

 

Pasaulinių IFFD kursų dalyviai ir moderatoriai dalindamiesi per mokymus atskleidė kiek šeima yra  kūrybinga. Stiprioje, darnioje šeimoje susiklosto sveikesnė terpė augti kūrybingiems piliečiams, todėl didėja visuomenės produktyvumas, kuriama didesnė pridėtinė vertė.

 

Auga darna visuomenėje, daugiau pasitikėjimo, savitarpio pagalbos, bendruomeniškumo. Be to, šeimoje iš kartos į kartą perduodamos tautos vertybės ir tradicijos. 

 

Ką galėtume daryti dėl šeimos institucijos? Ar kada susimąstėme, kad kiekviena gyvenimo sritis susijusi būtent su šeima? Joje mes visi gimstame, augame ir mirštame. Šioje Valstybės ląstelėje yra gydytojų, mokytojų, tarnautojų, pareigūnų, neįgaliųjų, pensininkų, vaikų, motinų, tėvų.

 

Stipri sveika šeima pajėgi išspręsti savo problemas ir pati kuria savo gerovę. Todėl būtina kurti šeimai palankią aplinką visose srityse – socialinėje, ekonominėje, aplinkos, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitose srityse.

 

Nuoširdžiai kviečiu lankytis Šeimų universiteto svetainėje www.seimu.lt ir registruotis į rudenį naujai besiformuojančias grupes.

 

Donata Baniūnienė, viena iš „Šeimų universiteto“ moderatorių:

 

Sužinojusi, kad į Lietuvą atkeliauja Šeimų universitetas, labai apsidžiaugiau. Dirbu žurnaliste tėvams skirtame leidinyje „Tavo vaikas“, tad vaikų auklėjimo, tėvų švietimo ir tarpusavio bendravimo temos man visada buvo artimos.

 

Iki šiol pamenu, kaip vos atėjusi dirbti į žurnalą, rašiau pirmąjį straipsnį, kuriame buvo panaši į šią mintis: „Norint išmokti tam tikros profesijos, reikia jos studijuoti. Net jei užsigeisite iššokti parašiutu, jums teks išklausyti instruktažą. O kaip su tėvyste ir motinyste? Negi tam nereikia jokių žinių, studijų ir kursų? Negali taip būti...“.

 

Džiaugiuosi, kad mano svajonė išsipildė ir šiandien sąmoningos šeimos turi savo Universitetą, kuriame dalijasi patirtimi.

 

Šeimų universiteto moderatoriumi (beje, jų darbas visiškai savanoriškas), galėjo tapti bet kuris tėtis ar mama, nepriklausomai, kokia jo profesija. Iš viso Lietuvoje buvo nuspręsta paruošti apie 100 tokių moderatorių, o norinčiųjų į atrankas atėjo penkiskart daugiau. Atrinktieji moderatoriai pagal specialią metodiką buvo mokomi kelis mėnesius.

 

Moderatoriaus tikslas – tinkamai organizuoti tėvų grupių diskusiją. Juk diskutuoti jiems aktualia tema ateina 10-12 šeimų. Moderatorius stengiasi, kad visi turėtų laiko pasisakyti, diskusija būtų korektiška, jis laiku pateikia klausimus, apibendrina diskusiją.

 

Ačiū jums už įdomų pokalbį.

 

Mamyčių klubo portalo

redaktorė Eglė

{smallpic:logo}

24. Feb 2011, 09:17

Mes lankom šituos kursus 😀
Iš pradžių labai bijojau, kad vyrui nepatiks tie kursai, kad nenorės lankyti... Bet kol kas su noru eina, mielai diskutuoja, ruošiasi diskusijoms. Mums nepatogu tik tai, kad į diskusijas negalim eiti su vaiku. Nelabai turim kam palikt... Bet jei visi susivestų vaikus, tai nebūtų rezultatyvių diskusijų 😉
Susitikimai vyksta kiekvieną savaitę, po 1kartą. Vieną savaitę būna "Mažasis susitikimas" kai perskaitę situaciją ir teoriją susirenka mažoji grupelė, kiekviena šeima jau būna aptarus tą situaciją namuose. Kitą savaitę būna "Didysis susitikimas", kai susirenka dvi grupelės. Nagrinėjam tą pačią situaciją, labai įdomu kai atrodo jau išanalizuotoj situacijoj kita grupelė mato visai kitas problemas, arba tom pačiom problemom siūlo visai kitokius sprendimo būdus 😀
Tos situacijos ir problemos man atrodė kažkas mistiško, atrodė, kaip čia gali būt visiems įdomu naginėt ne kažkokios šeimos problema... Gi nei vienas iš mūsų nėra kažkoks profesionalas... Ir iš kur čia mes žinosim kaip spręst tas problemas... Bet taip jau tos situacijos sudarytos, kad panašių problemų turi visi, ir atrodo diskutuoji apie svetimą šeimą, bet ištikrųjų palieti savo šeimą, savo problemas...

23. Feb 2011, 16:33

man kazkokia nesamone atrodo 🤔 nors realiai nezinau kaip butu😀

neri neri 23. Feb 2011, 14:03

įdomu sakė ,susirenka kartą atrodo per dvi savaites pas ką nors namuose ,na iš tų šešių dalyvaujančių porų ,aptaria diskutuoja ,o po to susitinka visos 12 ,jau kur nors bendrai ,užsiėmimai vyks iki birželio mėn. kažkur 😀

23. Feb 2011, 13:55

nu ir kaip ten patinka

neri neri 23. Feb 2011, 13:50

visai neseniai sužinojau apie tokį universitetą ,viena mūsų mamyčių dalyvauja toje veikloje ,tai šiek tiek papasakojo apie tai 😀

23. Feb 2011, 13:47

girdejau kazkokiam zurnale buvo bet nesigilinu, nu nebent jei mano mieste butu

23. Feb 2011, 13:37

Sveikos, ar esate gidejusios apie seimu universiteta? Gal kuri ir lankote cia kursus, domites giliau, kaip puoseleti seima?