Rinkite tik gerai pažįstamus grybus!

Rinkite tik gerai pažįstamus grybus!

02. Sep 2010, 09:30

 

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiais metais grybais apsinuodijo vienas Kauno miesto gyventojas, 2008 m. taip pat užregistruotas 1 apsinuodijimas grybais atvejis, 2009 m. – 2.

 

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis 2007 metais visoje Lietuvoje buvo užregistruoti 64 apsinuodijimų grybais atvejai, 2008 metais – net 95 atvejai, iš jų 2 žmonės mirė, 2009 metais – 89 atvejai, iš jų 2 žmonės mirė.

 

Apsinuodyti galima suvartojus nuodingus arba netinkamai paruoštus grybus. Grybai yra sunkiai virškinamas maistas, todėl žmogus, suvalgęs net gerų grybų, gali pasijausti blogai.

 

Suvalgę nuodingų grybų žmonės gali susirgti inkstų ar kepenų nepakankamu. Organizmo apnuodijimo pasekmės jaučiamos gana ilgai, o kartais tokie apsinuodijimai gali baigtis mirtimi.

 

Todėl pajutus pirmuosius apsinuodijimo simptomus klaidinga manyti, jog jie išnyks savaime. Būtina nedelsiant kreiptis į medikus.

 

Apsinuodijus nuodingais grybais dažniausiai pastebimi žarnyno sutrikimai:

 

-gali pasireikšti bendras silpnumas,

-pykinimas,

-vėmimas,

-atsirasti galvos, pilvo skausmai,

-viduriavimas,

-galipakisti odos ir gleivinės spalva,

-retėti arba, atvirkščiai, dažnėti pulsas, kvėpavimas, prasidėti traukuliai

-nukentėjusysis gali prarasti sąmonę.

 

Kad grybai neapkartintų gyvenimo, Kauno visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Aušra Valaikienė rekomenduoja:

 

• Rinkti tik gerai pažįstamus grybus. Būti ypač atsargiems renkant pievagrybius, nes jie panašūs į blyškiąsias musmires. Ūmėdės, žaliuokės bei vadinamieji ,,kalpokai“ itin lengvai supainiojami su žalsvosiomis musmirėmis!

 

• Rinkti tik jaunus grybus, nes senuose, peraugusiuose grybuose gali būti susikaupę daug nuodingų junginių.

 

• Surinktus grybus reikia apdoroti tą pačią dieną. Nespėjus grybų sutvarkyti iš karto, juos geriausia paskleisti plonu sluoksniu vėsioje gerai vėdinamoje patalpoje. Nelaikyti polietileno maišeliuose ar plastmasiniuose induose, nes tuomet grybai genda greičiau.

 

• Šviežius grybus reikia valgyti tik tinkamai apdorojus. Pirmiausia juos reikia kruopščiai nuvalyti ir nuplauti, kad neliktų žemių ir kitų nešvarumų.

 

• Paruoštus vėlesniam vartojimui grybus laikyti vėsiame rūsyje arba šaldytuve nuo 0 iki +6° C temperatūroje.

 

• Nepirkti turguje grybų konservų, nes neaišku kokiomis sąlygomis ir kaip jie galėjo būti pagaminti. Be to niekas negali būti tikras, kad, tarkim, vietoj ūmėdės nepateko žalsvoji musmirė.

 

• Nepirkti nežinomų, abejotinos kokybės, senų grybų!

 

Kauno visuomenės sveikatos centras

02. Sep 2010, 21:31

Va, aš labai juokiausi iš savo klasiokiu 😃 Išėjo grybauti ir grįžo su dviejais maišais, tokios laimingos, atseit daug sugrybavo, pažiūrim...ogi visi nuodingi 😃 😃

laurora laurora 02. Sep 2010, 15:17

as kai valgau tik skyletabudinius (raudonvirsius, baravykus, paberzius...), tai kitokiu ir nerenku. man visi kiti nuodingi atrodo (net ir umedes), kad ir pazistu daugeli. cia gal fobija kazkokia tiems su juostelem apacioje 😃

02. Sep 2010, 12:03

vakar is tecio juokemes kad parsinese sungrybiu namo, tai jis sake " ai man grazus buvo tai ir paimiau" jis del to ramus nes mama perdarineja grybus tai kas netinka ismeta.

02. Sep 2010, 11:10

na as kaimo vaikas pazistu grybus, o kuriu nezinau nepazistu niekados nerenku, bet teko pastebet, gyvenu netoli kauno, tai kai suvaziuoja is miesto zmones, zino ar nezino, renka, matai kartais, kad sungrybis isdarinetas, arba salia kazalekai palikti, o sungrybiai surinkti, teko ir toki vaizda matyti. mane tetis jau nuo pat mazens i miska vedesi grybauti, budavo visko prirenku, tai ir mokindavo kokie kur grybai yra.