Peršalimo ligų metu vadovai skatinami leisti darbuotojams sirgti atsakingai

Peršalimo ligų metu vadovai skatinami leisti darbuotojams sirgti atsakingai

18. Oct 2016, 13:37 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Įsibėgėjęs ruduo jau ne vieną spėjo paguldyti į ligos patalą, o dažnas, nors ir pralaimėjęs kovą su ore tvyrančiais virusais, ignoruoja pirmuosius ligos požymius ir iš paskutiniųjų bando išvengti lovos režimo. Tokių žmonių – ne vienetai: socialinės iniciatyvos „Sergu atsakingai“ užsakymu praėjusių metų pabaigoje atlikta apklausa atskleidė, kad šaltuoju metų laiku net 75 proc. respondentų į darbą ėjo jausdami peršalimo simptomus.

Tokiems darbuotojams medikai kerta negailestingai – taip ne tik leidžiama ligai progresuoti ir toliau silpninti organizmą, bet ir kyla reali grėsmė apkrėsti kolegas ar aplinkinius žmones darbo vietoje. Deja, šią tiesą supranta ne tik ne visi sergantys, bet ir jų vadovai. 

„Pastebėjome, kad didelė dalis mūsų apklaustų įmonių darbuotojų rimtai nevertina pirmųjų simptomų – ligos pranašų, ypač ši tendencija ryški tarp jaunesnių darbuotojų. Šių metų pradžioje pradėję socialinę iniciatyvą „Sergu atsakingai“, pirmiausia prisiėmėme pažadą edukuoti visuomenę – atkreipti dėmesį į pavojus, kuriuos sau ir kitiems kelia sergantys ir į darbą einantys darbuotojai, suprasti, kokios priežastys lemia tokią elgseną ir pasiūlyti sprendimo būdus. Ši problema – labai įvairialypė, turinti psichologinių, teisinių ir ekonominių priežasčių, o padarinius stebime kasmet vos atvėsus orams. Dėl savimonės trūkumo kenčia kolegos, todėl silpnėja komandos tarpusavio ryšiai, užsikrėtus daugiau darbuotojų – prastėja įmonės finansiniai rodikliai, o tai ilgainiui atsiliepia ir bendrai Lietuvos ekonomikai“, – teigia iniciatyvos „Sergu atsakingai“ iniciatorė ir „USP Baltics“ direktorė Jurgita Unčiurytė-Bakšienė.

„Sodros“ duomenimis, pernai ligos pašalpa buvo skirta daugiau kaip 720 tūkst. atvejų, o pašalpos gavėjams apmokėta per 9,3 mln. ligos dienų – tai 22 proc. daugiau nei 2014 metais. Pasak „Sergu atsakingai“ iniciatorės J. Unčiurytės-Bakšienės, dažnesnį pasirinkimą „sirgti legaliai“ galėjo lemti praėjusiais metais dvigubai padidinta trečios–septintos dienos nedarbingumo pašalpa – nebijodami prarasti pajamų, darbuotojai drąsiau ėmė nedarbingumo pažymas vos tik pajutę ligos simptomus.

„USP Baltics“ užsakymu atlikta direktorių, personalo ir kitų vadovų apklausa atskleidė, kad 77 proc. jų pastebėjo į darbą atėjusius sirguliuojančius pavaldinius, tačiau tik pusė šiems suteikė laisvadienį, 30 proc. pasiūlė pasinaudoti vaistinėle, o 22 proc. įmonių atstovų nesiėmė jokių priemonių. Lyginant darbuotojų ir darbdavių apklausos rezultatus išryškėjo paradoksas: nors 91 proc. darbdavių teigė, kad peršalusiems darbuotojams suteikia laisvadienius, nemaža dalis respondentų, kurie peršalimo ligas gydėsi namuose, apklausoje teigė sulaukę pastabų iš vadovų (7 proc.), iš kolegų (8 proc.), ar iš abiejų – vadovų ir kolegų (27 proc.), dėl to, kad susirgo ir jausdami peršalimo simptomus nėjo į darbą. Tai rodo, kad dėl darbuotojo ligos daugumoje darboviečių vis dar jaučiamas psichologinis spaudimas ir nepasitenkinimas, todėl daugelis į peršalimo simptomus numoja ranka.

„Tęsiame šių metų pradžioje pradėtą darbą ir toliau siekiame atkreipti dėmesį į problemą. Pirmiausia, mokysime saugotis virusų ir užsiimti jų prevencija, taip pat atpažinti peršalimo simptomus. Antrasis žingsnis – neišvengus ligos, ją veiksmingai lokalizuoti: ne tik gydytis, bet ir imtis būtinųjų priemonių, kad nebūtų užkrėsti aplinkiniai. Prie „Sergu atsakingai“ šiemet prisijungė ir TV3 televizija, vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ bei biuro reikmenų tiekėjas „Officeday“. Juk visi supranta, kad vienas darbuotojas, apkrėtęs pusę kolektyvo, padaro įmonei didesnę finansinę žalą, nei atsieitų jam suteiktas laisvadienis – tai itin svarbu gripo sezonu“, – teigia „USP Baltics“ direktorė J. Unčiurytė-Bakšienė.

Prie „Sergu atsakingai“ iniciatyvos prisidedančios įmonės bus skatinamos imtis peršalimo ligų ir virusų prevencijos savo darbo vietose. Nuo spalio 17 d. darbuotojų kolektyvai naujienų ir pramogų portale tv3.lt bus kviečiami dalintis išradingomis ir linksmomis nuotraukomis, išreiškiančiomis palaikymą iniciatyvai. Viešu balsavimu bus išrinkta labiausiai savo darbuotojų sveikata besirūpinanti įmonė, kurią visai Lietuvai pristatys TV3 Žinios.