Pasyvus rūkymas irgi žudo

Pasyvus rūkymas irgi žudo

31. Mar 2016, 10:39 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Pasyvus rūkymas – kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais pasyvus rūkymas nužudo per 600 tūkst. žmonių. Beveik trečdalis jų – vaikai. 

Rūkant ar kvėpuojant tabako dūmais užterštu oru, į organizmą patenka nikotinas, smalkės, dervos ir dar 4 000 įvairių cheminių medžiagų. Smilkstančios cigaretės dūmuose yra didesnė vėžį sukeliančių ir kitų sveikatai pavojingų medžiagų koncentracija nei aktyvaus rūkymo metu per cigaretės filtrą į plaučius traukiamuose dūmuose. Dėl šios priežasties rūkantis žmogus kenkia ne tik sau pačiam, bet ir savo šeimos nariams ar aplinkiniams. 

Apie 15 proc. cigaretės dūmo yra įkvepiama rūkymo metu, o likusi dalis pasiskirsto aplinkoje ir gali būti įkvepiama aplinkinių žmonių. Pasak Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Linos Kleinauskienės, vieną valandą, praleistą prirūkytoje patalpoje, galima prilyginti surūkytai vienai cigaretei. Nerūkantysis, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje, ar šalia rūkančio asmens gali jausti intoksikacijos požymius: galvos skausmą, pykinimą, ilgainiui pasyvus rūkymas gali padidinti širdies ar plaučių ligų riziką, taip pat padidinti riziką susirgti astma. Ūmus pasyvus rūkymas gali sukelti akių sudirgimą, čiaudulį, slogą, kosulį ir kitus simptomus. 

Jei namuose rūkoma, vaikai, ypač maži, auga ir vystosi blogiau, du kartus dažniau serga kvėpavimo takų ligomis, didesnis jų mirtingumas. Be to, nuolat matydami rūkančius tėvus ar kitus suaugusiuosius, jie ir patys užaugę dažniau tampa rūkančiais. Visų šių ligų bei simptomų galime išvengti nerūkydami ir vengdami kontakto su oru, kuris užterštas tabako dūmais. Darbo vietose svarbūs mokymai ir darbuotojų supažindinimas su pasyviu rūkymu ir jo žala organizmui, svarbus dienos be tabako minėjimas, pagalba ir palaikymas žmonių, kurie meta ar ketina mesti rūkyti.

Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo 19 straipsnyje numatyta, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti (vartoti tabako gaminius) draudžiama darbo vietose, esančiose uždarose patalpose. Įmonėse, įstaigose ir organizacijose gali būti įrengtos specialios patalpos (vietos), kuriose leidžiama rūkyti.