Nesumeluotas rūpestis keičia vaikų asmenybes

Nesumeluotas rūpestis keičia vaikų asmenybes

30. May 2019, 12:16 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Artėjant Tarptautinei vaikų gynimo dienai kalbamės su ilgamete organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generaline direktore Rasa Dičpetriene apie tai, kas yra iš tiesų svarbu sunkumų patiriantiems Lietuvos vaikams.

„Organizacijai vadovauju jau daugiau, nei dešimtmetį, o „Save the Children“ tinklas, kurio pilnateisiais nariais esame, šiemet švenčia šimto metų jubiliejų. Per tiek metų tikrai esame sukaupę be galo daug patirties ir pasaulyje, ir Lietuvoje. Galiu sakyti, kad tikrai žinome, kas iš tiesų yra svarbu sunkumų patiriančiam vaikui, kas padeda pakeisti jo gyvenimą“, –  pokalbį pradeda organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė. 

„Geriausiai, matyt, viską bus papasakoti pasiremiant konkrečiu pavyzdžiu iš mūsų organizacijos globojamų vaikų gyvenimo“, – nusprendžia Rasa ir tuojau pat papasakoja Arno istoriją. „Su šiuo berniuku susipažinome tada, kai jį į mūsų dienos centrą atsivedė vieno nedidelio Lietuvos miestelio savivaldybės socialinė darbuotoja. Atėjęs į dienos centrą vaikas elgėsi destruktyviai, nemokėjo bendrauti, mušėsi ir spjaudėsi – nei vienas vaiku besirūpinantis tėtis, nei mokytojai su Arnu nebesusikalbėjo. Berniukas neturėjo draugų, motyvacijos mokytis, o svarbiausia – vaiku tiesiog niekas nebetikėjo, nei tėtis, nei mokytojai, nei kaimynai. Pradėjęs lankyti vaikų dienos centrą Arnas elgėsi taip, kaip jam įprasta – destruktyviai, centre atkakliai bandė įvesti savo taisykles. Po keleto mėnesių padykėlis pavirto šauniausiu socialinių darbuotojų pagalbininku, o blynai, kuriuos jis išmoko kepti dienos centre – skaniausias maistas visiems vaikams. Arnas susirado draugų, kasdien noriai lankosi dienos centre, ruošia pamokas, domisi, įsitraukia į kitas centro veiklas. Štai ką reiškia vaikui parodytas dėmesys ir atidumas, patikėjimas juo, nukreipimas į jam priimtiną dominančią veiklą. Dienos centras dažnai vienintelė vieta, kurioje vaikas gali pajusti, kad jis yra be galo svarbus ir ypatingas. O būtent šis dalykas geriausiai gydo sužeistas vaikų sielas“, – Arno istoriją apibendrina organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė.  

Ne ką mažiau svarbu tai, kad dienos centre vaikas yra besąlygiškai priimamas į bendruomenę. „Žinoma, kiekviename dienos centre egzistuoja taisyklės, su kuriomis visi vaikai supažindinami ir kurių privalu laikytis, be jų ši bendruomenė tiesiog negalėtų egzistuoti. Tačiau, kartu su taisyklėmis, sunkumų patiriantis vaikas gauna ir jam pasiruošusią padėti palaikymo komandą, kurios nariai neretai turi tokių pačių patirčių, kaip ir naujasis jų draugas. O svarbiausia – dienos centrų socialiniai darbuotojai tiki kiekvienu vaiku, kad ir kokioje sunkioje situacijoje jis būtų atsidūręs“, – dienos centrų stiprybes vardija R. Dičpetrienė.   

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė pasakoja, kad net paprasčiausi dalykai dienos centre vaikams tampa smagūs, nes visa tai daroma draugų būryje. „Bendruomenės per prievartą nesubursi, ją kuria ir palaiko dienos centrų vadovai bei patys vaikai. Mes privalome suteikti ir palaikyti tinkamas sąlygas šiai bendruomenei augti bei vystytis – pasirūpinti dienos centrų buičiai būtiniausiais dalykais: kvalifikuotais darbuotojais, maisto produktais, stogu virš galvos, kad ir kuklia, bet jaukia, vaikams patogia erdve.“

Taigi, esant tokiai situacijai, ypač svarbi yra dienos centrų buitis, kuri, kad ir kaip būtų saugoma, nuolat nusidėvi, reikia atnaujinti. Tam išlaidos – milžiniškos. „Gerai, kad turime rėmėjų, socialiai atsakingo verslo, kuriems nesvetimi šie vaikų patiriami rūpesčiai. Kažkas dienos centrui padovanoja kriauklę, stalą, kiti – vaikams mokytis reikalingų priemonių, treti, tokie, kaip įmonė „Dextera“, vaikams dovanoja žaliuzes, kad ruošiant pamokas vaikams į akis nešviestų saulė, kad dienos centre būtų jauku“, – puikų įmonės socialinės atsakomybės pavyzdį pristato organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė. 

Rasa pasakoja, kad pastaroji įmonė net porai dienos centrų Rokiškyje ir Rokiškio rajone padovanojo visiškai naujas žaliuzes. „Atvykę konsultantai parinko tinkamiausius langų uždengimus, pagamino, sumontavo ir dar net dovanėlių Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga atvežė! Toks vienos didžiausių žaliuzes ir roletus gaminančių įmonių Lietuvoje rūpestis mūsų vaikus tikrai labai džiugina, skatina nenuleisti rankų, mokytis ir siekti savo tikslų. Juk ir patys vaikai kada nors gali dirbti panašioje įmonėje bei daryti gerus darbus kitiems“, – su džiugesiu vaikus įkvėpusį pavyzdį pamini organizacijos vadovė. 

Dar vienas ir bene svarbiausias organizacijos „Gelbėkit vaikus“ veiklos aspektas – nuoseklumas. „Mūsų globojami mažieji dažnai yra nusivylę pasauliu ir suaugusiaisiais, daug kartų išduoti, tad vienas iš esminių mūsų veiklos principų, kad ir kas nutiktų, ištesėti vaikams duotą pažadą niekada jų nepalikti bėdoje. Būtinas pagalbos vaikams nuoseklumas. O tai padaryti tikrai nelengva vien todėl kad kuruojame net 47 vaikų dienos centrus, kuriuos kasdien aplanko net apie 1000 vaikų. Vis dėlto džiaugiamės galėdami tai užtikrinti padedant Lietuvos žmonėms ir socialiai atsakingam verslui. Taip visi kartu kuriame gražesnę mūsų šalį“, – pokalbį baigia organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.