Marija Liugienė: KŪČIŲ tradicijos - vienos gražiausių, kurias išsaugojome Lietuvoje

Marija Liugienė: KŪČIŲ tradicijos - vienos gražiausių, kurias išsaugojome Lietuvoje

19. Dec 2018, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Kūčių tradicijos - vienos iš gražiausių, kurias turime išsaugoję Lietuvoje. Kokios jos? Pasakoja Vilniaus etninės veiklos centro vyriausioji edukacijos koordinatorė Marija Liugienė:

 Pirma užduotis - švarūs namai

Ruošiantis šventėms, vaikai turėjo pareigų. Pirmiausia, jie padėdavo namų ruošoj. Juk prieš šventas Kalėdas visi pašaliai turėjo būti išvalyti. Padėdavo, kiek kuris galėdavo, pagal savo amžių.

Vaikai dalyvaudavo ir kūčiukų kepime Kūčių dieną. Mama paprastai pjaustydavo tradicinius kūčiukus, o vaikams leisdavo iš tos tešlos lipdyti visokiausių figūrėlių. Mažieji lipdydavo antytes, kalakutus ir ką tik sugalvoję. Labai džiugu būdavo, kad iškeptas kepinukas išsipūsdavo, pakeisdavo formą, net būdavo sunku atpažinti, kas norėta pavaizduoti. Būdavo linksma ir smagu.

Etnografinėje literatūroje yra aprašyta, kaip mama Kūčių dieną virdavo avižų kisielių, o vaikai turėdavo bėgioti aplink trobą, sakydami „kis, kis“, kad kisielius sutirštėtų ir būtų skanus. 

Beje, vaikus laimindavo ne tik kalėdojantis kunigas, bet ir patys tėvai Kūčių vakarienės metu. Laužydavo plotkelę ir palaimindavo mažuosius.

Dar vienas paprotys iš anksčiau Kūčių vakarą: suaugusysis išmesdavo grūdų saują, o vaikai gaudydavo. Kas daugiau sugaus, tas bus sėkmingesnis ateinančiais metais.

20181218153656-36894.jpg

Eglutės puošimas

Anksčiau eglutę puošdavo tik pačią Kūčių dieną, ne anksčiau. Vaikams, be abejo, eglutės puošimas buvo labai didelis įvykis. Eglutes puošdavo pačią Kūčių dieną, važiuodavo jos parvežti iš miško su rogutėmis ir kartu nuveždavo kiškiams šieno, morkų, o kurapkoms – pakratų palesioti. Visas lauktuves paberdavo pamiškėje. Sakydavo, kad Kūčių dieną turi būti sotūs ir žvėreliai. 

Žaisliukai būdavo tradiciniai, dažnai vaikučių rankų darbo arba su mamyčių pagalba padaryti. Tradiciniai eglutės žaisliukai būdavo pagaminti iš šiaudų. Taip pat - iš kiaušinio kevalo. Išpūsdavo kiaušinio turinį, išplaudavo ir jį papuošdavo. Pavyzdžiui, priklijuoja sparniukus, ir taip žaisliukas tampa paukščiuku.

Egles taip pat puošdavo karpiniais. Iškarpydavo iš spalvoto popieriaus įvairių snaigučių ir puošdavo. Dar darydavo popierines girliandas. Taip pat eglės papuošimais tapdavo įvairūs tešlos gaminiai - ir kiškučiai, ir voverytės, ir kitų gyvūnėlių formos kepiniai. Jie būdavo iškepti su skylute, kad būtų galima pakabinti ant virvutės ir užkabinti ant eglės. Tokia tad anksčiau būdavo eglės puošyba.

Gražių visiems artėjančių švenčių!