Mamadienis ir tėvadienis: kam jie priklauso?

Mamadienis ir tėvadienis: kam jie priklauso?

15. Sep 2013, 10:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Daug kalbėsime apie šias dienas, kurios skirtos tėčiui ir mamai pabūti su savo vaikais, todėl pirmiausiai aiškinamės kam jie iš tiesų priklauso ir kaip jais pasinaudoti. Įstatymų vingrybėse mums padeda Advokatų profesinės bendrijos ADLEX advokato padėjėjas Paulius Putrimas.

Kam priklauso?

Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 214 straipsnio 1 dalis nurodo, jog darbuotojams, auginantiems du vaikus iki 12 metų arba bent vieną neįgalų vaiką iki 18 metų, yra suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį. 

Jeigu darbuotojas pageidauja, vietoje vienos poilsio dienos, galima sutrumpinti dviem valandom darbo laiką per savaitę. Pavyzdžiui, penktadieniais dirbti ne iki 17 val, bet iki 15 val. Ir taip visą mėnesį. 

Mamadienį ir tėvadienį turi visi dirbantys tėvai. Reiškia, kad jeigu mama pasinaudojo savo mamadieniu, juo tą patį mėnesį GALI pasinaudoti ir tėtis. Naudotis galima arba tą pačią ar skirtingomis dienomis ar skirtingu grafiku. 

Jeigu auginate tris vaikus - turite dvi poilsio dienas per mėnesį ar keturiomis darbo valandomis trumpesnį darbo laiką per savaitę. 

Mamadieniai ir tėvadieniai yra speciali tikslinio pobūdžio lengvata ir šios papildomos poilsio dienos nėra atimamos iš kasmetinių atostogų laiko. Už suteiktą poilsį darbuotojui yra mokamas vidutinis jo

darbo užmokestis. 

Ši tikslinio pobūdžio lengvata darbuotojui turėtų būti suteikiama einamojo mėnesio laikotarpyje, o nepanaudoti mamadieniai ir tėvadieniai nėra pridedami prie kasmetinių atostogų ar perkeliami į kitą laikotarpį.

Kaip pasinaudoti?

Minėtos poilsio dienos ar sutrumpintas poilsio laikas yra suteikiami darbuotojo prašymu, prie kurio turi būti pridėti vaikų gimimo liudijimai ir (ar) invalidumą patvirtinantys dokumentai (jei darbdaviui jie nebuvo pateikti anksčiau). Nepamirškite suderinti laiko ir įspėti iš anksto apie norimą laisvadienį. Vieni susitaria konkrečią mėnesio dieną, kiti paprašo likus savaitei iki norimos dienos - tai jau susitarimo reikalas.

Mamadienių ir tėvadienių suteikimui nedaro įtakos ar tėvai yra susituokę. Tuo atveju, jeigu tėvai yra išsiskyrę ir vaiko (-ų) gyvenamoji vieta yra nustatyta tik su vienu iš tėvų, manytina, kad lengvata turėtų būti suteikta tik tam asmeniui, su kuriuo nustatyta vaiko (-ų) gyvenamoji vieta, nes įstatyme naudojama formuluotė „auginantiems vaiką“. Tačiau darbdavys dažniausiai neturės galimybės patikrinti, ar atostogų prašantis asmuo yra išsiskyręs ir ar su juo nustatyta vaiko (-ų) gyvenamoji vieta, todėl šiuo aspektu yra galimybė piktnaudžiauti.

Daugiau informacijos galite gauti Valstybinėje darbo inspekcijoje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos www.vdi.lt 

Ekspertai

Paulius Putrimas

Advokatų profesinės bendrijos ADLEX advokato padėjėjas
Paulius Putrimas in-vecaku-skola
rainiukas rainiukas 08. Jun 2017, 10:00

kaip tik vienam vaikui labiau reikia draugijos, jei 2 ar daugiau , tai visi kartu pažaidžia, vieni nebūna, o dabar vienas vaikas lyg nebe vaikas, lai ir sėdi vienas ...Graudu, kad taip skirstomi vaikai

01. Jan 2014, 16:06

bet nesamone , kad mamadieniai priklauso tik turintiems 2 ir daugiau vaiku, o tai vienas ne vaikas? jam nereik vadinasi tevu demesio. Apsurdas kas sugalvojo istatyma toki...

16. Nov 2013, 06:32

Na nežinojau apie tokius dalykus, manau tėvai turėtu tuo pasinaudoti ir naudingai praleisti ta laika su savo vaikučiais. Mylekime juos ir skirkime jiems kuo daugiau laiko. O kadangi mūsų šeima gyvėna ne Lietuvoje, reikia pasidomėti ar Airijoje yra kažkas panašaus