LEGO fondas ir LEGO grupė bendradarbiaus su aklųjų asociacijomis, kuriant LEGO® Brailio kaladėles

07. May 2019, 05:30 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

LEGO fondas ir LEGO grupė įkvėpti regėjimo negalią turinčių žmonių istorijų visame pasaulyje išbando  inovatyvų projektą, kuris padės silpnaregiams ir akliesiems mokytis  žaidžiant  specialiai tam skirtomis LEGO®kaladėlėmis.

Paryžius, Prancūzija. LEGO Fondas ir  LEGO Grupė paskelbė, kad  prisidės prie novatoriško projekto, kuriuo siekiama padėti regėjimo negalią turintiems vaikams mokytis Brailio rašto žaismingu būdu – naudojant Brailio rašto LEGO kaladėles. Šis projektas pristatytas Prancūzijos sostinėje vykusioje Tvarių prekės ženklų konferencijoje.  

LEGO Brailio kaladėlių idėją LEGO fondui pirmą kartą pristatė Danijos aklųjų asociacija 2011 metais, o 2017 m. su tokia pat idėja į fondą kreipėsi Brazilijoje veikiantis Dorinos Nowill aklųjų fondas. Bendradarbiaujant su Danijos, Brazilijos, D.Britanijos bei Norvegijos aklųjų asociacijomis ši idėja virto pirmaisiais prototipais, kurie šiuo metu yra išbandomi bendradarbiaujančiose šalyse.

„Šiandien, kai yra tūkstančių audio knygų ir kompiuterinių programų pasirinkimas, vis mažiau vaikų mokosi  Brailio rašto“, - sako Philippe Chazal,  Europos Aklųjų sąjungos iždininkas.  „Tačiau tai yra be galo svarbu, ypač žinant, kad Brailio naudotojai yra kur kas savarankiškesni, įgyja aukštesnį išsilavinimą ir turi geresnes karjeros galimybes. Mes labai tikime, kad LEGO Brailio kaladėlės paskatins susidomėjimą aklųjų raštu ir norą jo mokytis, todėl džiaugiamės, kad LEGO fondas ėmėsi plėtoti šią koncepciją ir skleisti ją viso pasaulio vaikams“.

LEGO   Brailio kaladėlės turės aklųjų rašto elementus – taškus, žyminčius tam tikras raides ar skaičius, ir jas bus galima derinti žaidžiant bet kuriomis kitomis LEGO kaladėlėmis. Tam, kad šia mokymuisi skirta priemone galėtų naudotis ir matantieji, vaikų tėvai ar mokytojai, kaladėlės gaminamos su  spausdintomis raidėmis ar skaitmenimis. 

LEGO Grupės vyresnysis meno direktorius Monten Bonde, kuriam dėl genetinio akių sutrikimo  palaipsniui vystosi aklumas, kaip vidinis konsultantas taip pat prisideda prie naujo projekto įgyvendinimo. Nepaisant progresuojančios negalios,  Morten nenori, kad jo regėjimo praradimas taptų jo gyvenimo suvaržymu. 

„Studentų,  mokytojų reakcija ir LEGO Brailio kaladėlių įvertinimas labai įkvepia ir primena man, kad  suvaržymai  ir apribojimai mano gyvenime  bus tokie, kuriuos susikursiu  savo galvoje. Vaikų smalsumas ir noras būti nepriklausomais, turėti vienodas sąlygas visuomenėje yra be galo didelis ir akivaizdus. Mane labai sujaudino, kai pamačiau, su kokiu susidomėjimu šias kaladėles  jų pradiniame bandomajame etape priėmė aklieji ir silpnaregiai vaikai“.

Šiuo metu testuojami  gaminiai  danų, norvegų, anglų bei portugalų kalbomis, o netrukus  bus bandomos kaladėlės ir  prancūzų kalba.  Tikimasi, kad LEGO Brailio kaladėlės rinkoje pasirodys 2020 m. ir jos bus nemokamai platinamos pasirinktoms institucijoms per projekto partnerių tinklą ir tose šalyse, kur su partneriais atliekami gaminio testavimai. LEGO Brailio rinkinį sudarys 250 kaladėlių, jame  bus visos abėcėlės raidės bei skaičiai nuo  0 iki 9, matematikos simboliai, o taip pat ir įkvėpimą skatinančių detalių interaktyviems  žaidimams bei pamokoms.

„Regėjimo sutrikimų turintys vaikai taip pat kaip ir matantys vaikai turi svajonių ir ateities siekių“, - sako John Goodwin,  LEGO Fondo vadovas. „Jie taip pat trokšta pažinti pasaulį, žaisti ir bendrauti su kitais, tačiau prieš savo valią patiria tam tikrą izoliaciją, atskirtį dalyvauti kai kuriose veiklose.  Mes tikime, kad vaikai daugiausia išmoksta žaisdami, be to, tai lavina įvairius kitus įgūdžius, kūrybiškumą, moko bendradarbiauti ir bendrauti – visos šios savybės būtinos žmonėms gyvenantiems 4-osios  pramonės revoliucijos amžiuje. Šiuo projektu norime pakeisti vaikų požiūrį - Brailio rašto  mokymasis iš tiesų gali būti smagus ir patrauklus. Tikiuosi, kad vaikai, tėvai, globėjai, mokytojai visame pasaulyje bus sužavėti šia mokymosi priemone lygiai taip pat kaip ir mes“.

FAKTAI:

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis pasaulyje yra 19 mln vaikų, turinčių regos sutrikimų, iš jų – 1,4 m. yra neregiai.

Apie 75 proc. regėjimo negalią turinčių suaugusiųjų Europoje yra bedarbiai. 53 proc. įvairių  negalių turinčių žmonių Europoje neturi darbo. Bedarbystė, Europos Neįgaliųjų forumo ir Europos aklųjų sąjungos duomenimis,  tampa šios visuomenės grupės socialinės atskirties, diskriminacijos ir skurdo priežastimi.

1950 m. JAV Brailio raštą mokėjo apie 50 proc. vaikų, šiandien jo mokosi tik apie 10 proc. regėjimo sutrikimų turinčių vaikų.

Vaikai su negalia dažnai susiduria su sunkumais švietimo įstaigose, nes tinkamam jų švietimui, Europos neįgaliųjų forumo duomenimis,  trūksta išteklių.

LEGO Brailio kaladėlės buvo išbandytos  bendradarbiaujant su Danijos aklųjų asociacija,  Dorinos Nowill aklųjų fondu (Brazilija), Karališkuoju aklųjų nacionaliniu institutu (D.Britanija),  Leonard Cheshire (D. Britanija) ir Blindeforbundet Norge (Norvegija).

Apie LEGO fondą:

LEGO Fondas kaip ir LEGO grupė, siekia įkvėpti ir padėti užaugti naujai kūrėjų kartai, suteikti vaikams galimybes mokytis pasitelkus žaidimą, skatinti kūrybiškumą ir norą mokytis visą gyvenimą.  Bendradarbiaudamas su įvairių sričių specialistais, pedagogais ir tėvais LEGO fondas siekia suteikti naujų galimybių, priemonių  ir įkvėpimo žaidimų čempionams. www.LEGOFoundation.com

Apie LEGO Grupę

LEGO Grupė – privati, šeimos valdoma kompanija, kurios būstinė yra Bilunde, Danijoje. Jos pagrindiniai biurai yra Enfilde, JAV, Londone, Didžiojoje Britanijoje, Šanchajuje, Kinijoje ir Singapūre. 1932 m.  Ole Kirk Kristiansen įkurta kompanija, kuriai priklauso legendinės LEGO kaladėlės prekės ženklas, yra viena pirmaujančių žaislų gamintojų pasaulyje, kurios gaminiais prekiaujama 140 pasaulio šalių.