Kuo šilčiau ir drėgniau – tuo geriau parazitams

Kuo šilčiau ir drėgniau – tuo geriau parazitams

10. Aug 2010, 08:40

 

Pirmoji erkių banga Lietuvoje paprastai prasideda gegužės pradžioje, antroji – rugpjūčio pabaigoje.

 

Tačiau tokio dėsningumo kelerius pastaruosius metus nebeliko – dabar erkės ramybę žmonėms duoda tik žiemą.

 

„Jei vasara būtų sausa, šių parazitų aktyvumas sumažėtų, o dabar klimatas šalyje – jau kaip atogrąžų platumose. Čia – ir liūtys, ir karščiai“, – teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologė Milda Žygutienė.

 

Iki šiol liepa tradiciškai būdavo sausiausias vasaros mėnuo. Dabar taip nėra, todėl erkių aktyvumas nesumažėjo.

 

Šių parazitų platinamomis ligomis Lietuvoje jau užsikrėtė rekordinis žmonių skaičius.

 

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 69 erkinio encefalito ir 508 Laimo ligos atvejai – atitinkamai 57 proc. ir 37 proc. daugiau negu pernai tuo pačiu laikotarpiu.

 

Šiemet liepa buvo karščiausias mėnuo per visą meteorologinių matavimų laikotarpį Lietuvoje nuo XVIII amžiaus pabaigos.

 

„Vien liepą buvo 11 dienų, kai oro temperatūra siekė daugiau nei 30 laipsnių, o Lietuvos pajūryje užregistruotos 6 tokios dienos“, – sakė Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas profesorius Arūnas Bukantis.

 

Vidutinė paros temperatūra liepą siekė 22 laipsnius ir net 5,4 laipsnio viršijo daugiametį vidurkį.

 

Tokių netikėtumų vis daugiau ne tik Lietuvoje, pavyzdžiui, 2003-iųjų karšta vasara Vakarų Europoje, kai termometro gyvsidabrio stulpelis pakilo iki 35–40 laipsnių.

 

Šie rodikliai pranoko net visus teorinius apskaičiavimus, nes nuo meteorologinių matavimų pradžios Europoje tokios temperatūros niekas nesitikėjo.

 

Dabar jie yra galimi, nes per pastarąjį šimtmetį globalioji temperatūra Žemės rutulyje pakilo 0,8 laipsnio, o Europoje – net vienu laipsniu.

 

Dar viena ypatybė – šiemet liepa buvo labai lietinga, Lietuvoje tarsi vyravo drėgnųjų subtropikų klimatas. Tačiau vakaruose, pavyzdžiui, Žemaitijoje, buvo daug sausringų dienų, ypač liepos pradžioje.

 

Per pastaruosius 40 metų karštų dienų arba karščio bangų, kai temperatūra pakyla daugiau kaip 30 laipsnių, padaugėjo dvigubai. Tai rodo, kad ne tik šyla klimatas, bet ir daugėja ekstremalių situacijų.

 

www.lrytas.lt