Kaip ruošiatės Kūčioms ir Kalėdoms?

Kaip ruošiatės Kūčioms ir Kalėdoms?

24. Dec 2014, 08:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Rytoj - šv. Kalėdų išvakarės - KŪČIOS. Šiemet tai nedarbo diena, tad bus pakankamai laiko pasiruošti. Vakare daugelis sės prie švento Kūčių stalo.

Kūčios tikintiesiems – paskutinė Advento diena ir Šv. Kalėdų – kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakarės.

Kūčios – ir šeimos šventė, kai susirenka visi artimieji net ir iš atokiausių vietovių. Tai šventa šeimos apeiga, sustiprinanti šiltus šeimyninius ryšius. Jeigu tais metais kuris šeimos narys yra miręs arba negali dėl rimtų priežasčių vakarienėje dalyvauti, paliekama tuščia vieta prie stalo. Ant mirusiojo šeimos nario lėkštės per vakarienę uždegama maža žvakelė. Tikima, kad mirusiojo vėlė dalyvauja Kūčiose kartu su visais.

Kūčių dieną sutvarkomi ir papuošiami namai, kūrenamos pirtys, kad visa šeima nusipraustų ir apsirengtų švariais rūbais. Sutvarkomi ir gerai pašeriami gyvuliai, gaminami šventiniai Kūčių patiekalai. Kadangi iki Kalėdų – pasninkas, valgiai gaminami iš daržovių, vaisių, žuvies.

Prieš vakarienę pasimeldžiama. Ypatingą reikšmę turi kalėdaitis (plotkelis), kuriuo dalinasi visa šeimyna. Sakoma, kad metai būtų turtingi, ant stalo turi būti ne mažiau 12 patiekalų ir visų jų reikia paragauti.

O štai kokių Kūčių burtus ir papročius žino Mamyčių klubui mamos:

1.Mūsų namuose visada Kūčių stalas padengtas balta staltiese, po kuria yra padėta šieno.

2.Prieš pradedant vakarieniauti, vyriausias šeimos narys arba tėtis (ar šeimos galva) sukalba maldą.

Plotkeles paima kiekvienas šeimos narys ir vienas kitam duoda atsilaužti nuo savo plotkelės po gabalėlį. Visad kiekvienas apžiūrime, kokį simbolį atsilaužėme, pagal tai sprendžiame, kokie kiti metai bus (pvz. atsilaužti augalo šakelę reiškia, jog metai bus derlingi – kuo derlingi, tai jau nuo fantazijos priklauso. Aš visad noriu atsilaužti kokį piešinuką, kad saulė papultų).

Viena plotkelė visada būna padėta į tuščią lėkštutę iškeliavusiems Anapilin pasivaišinti.

3.Šeimos vyriausias asmuo arba mama paima duonos gabalėlį ir visiem padalina po gabalėlį. Tai reiškia, kad metai būtų sotūs, kad netrūktų maisto ir kad visi vienas su kitu nepamirštų savo kąsniu pasidalinti.

4. Tada paimamas obuolys, vėl visiems jo padalinama po skiltelę – kad metai derlingi būtų

5.Geriamas spanguolių kisielius, kad metai netroškūs būtų.

6.O vėliau ragaujame 12 patiekalų.

Po Kūčių vakarienės prasideda burtai:

*Traukiame šiaudus iš po staltiesės. Jei ištrauki ilgą, gražų šiaudą – bus gražūs metai. Jei ištrauki tokį „nupiepusį“– metai ne kokie bus. Būna, ištrauki šiaudą tokį labai gražų, visas aplipęs žolelėmis – reiškia, kad metai ir turtingi, ir sveikatingi bus tam žmogui.

*Tada žiūrime, ar poringi metai bus. Imame po sauja kūčiukų ar riešutų, ar grūdų ir skaičiuojame, ar porinis skaičius. Jei porinis, tie metai bus poringi.

*Lydome vašką šaukšte, pilame į šaltą vandenį ir stebime figūras, kokios pasidaro iš to vaško. Pagal tai vėl spėjama, ką atneš kiti metai. Pamenu, man vienais metais išsilydė leliukas suvystytas, na ir tikrai tais metais vaikiukas namuose atsirado!

*Tada šlepetę ar batą nuspiri nuo kojos, atsistojus prieš lauko duris. Jei bato nosis nusisukusi į lauko duris, o ne į namus – pakeisi namus tais metais (gal nutekėsi kitur, gal išsikraustysi ar pan) O jei nosis atsisukusi į namų pusę, reiškia dar gyvenamos vietos nepakeisi.

*Burtai, parodantys, su kokiu berneliu ar kokia mergele liksi kitais metais. Reikia ant lapelių užrašyti vardus (pvz. vaikinų, kurie tau simpatizuoja ar tau jie patinka) ir vieną lapelį tuščią palikti. Šiuos lapukus suvyniojus reikia pakišti po pagalve einant miegoti ir ryte, vos tik atsikėlus, ištraukti vieną ir pažiūrėti, su kuo ateinančiais metais būsi. Jei tuščią lapelį be vardo ištrauki, vadinasi, dar nepažįsti to žmogaus, su kuriuo draugausi.

Kaip jūs ruošiatės Kūčioms ir Kalėdoms? Kur jas praleisite - namie ar vyksite pas artimuosius?