Kaip pasitiksite trumpiausią naktį?

Kaip pasitiksite trumpiausią naktį?

22. Jun 2023, 19:06 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Naktį iš birželio 23-ios į 24-ąją švenčiamos Joninės, kitaip dar vadinamas Rasų švente. Šiaurės pusrutulyje tai būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis!

  • Sakoma, jog šią stebuklingą naktį pražysta paparčio žiedas. Nuo seno buvo manoma, kad radęs paparčio žiedą žmogus tampa visažiniu ir aiškiaregiu. Tokie sugebėjimai žmogui atneša turtus ir laimę
  • Paparčio žiedo galima ieškoti tik po vieną, o einant gilyn į mišką jokiu būdu negrįžčioti atgal.
  • Atėjus į miško gilumą ir suradus papartį po juo reikia patiesti nosinaitę ar skarelę, apsibrėžti aplink papartį šermukšnine lazda, pasidėti indą su šventintu vandeniu, užsidegti žvakę ir melstis. Tuomet suspindės švytintis žiedas ir nukris ant patiestos skarelės :)
  • Nuo seno merginos Joninių rytą prausdavosi rasa – tai turėjo padaryti veidą skaistesnį, gražesnį.
  • Joninių naktį jaunos merginos į upę mesdavo vainikėlius. Buvo tikima, jei jis nuplauks toli, mergina išvažiuos toli nuo namų, o jei vainkėlis suksis vietoje – liks netekėjusi.

Kiekviena tauta šią stebuklingą Joninių naktį turi savų tradicijų sėkmei prisišaukti.

LATVIJA

Mūsų kaimynai latviai, ne paslaptis, labai aktyviai švenčia Jonines. Tą dieną savo Jonus (latviškai – Janius) puošia ąžuolo lapų vainikais, o savo automobilius – bent mažute ąžuolo šakele.

ESTIJA

Estai tiki, kad tą naktį uždegtas laužas namus saugo nuo gaisro ištisus metus. Kuo didesnis laužas, tuo stipriau jis atbaido piktąsias dvasias.

SUOMIJA

Suomiai Jonines švenčia nebūtinai birželio 23–24 dienomis. Svarbiausia, kad būtų šeštadienis tarp birželio 20 ir 26 dienos. Suomiai, kaip ir mes, Joninių naktį išeina ieškoti mistinio paparčio žiedo ir lobį ženklinančios paparčio sėklos. Kadangi per Jonines Suomijoje yra baltosios naktys, tai paparčio žiedo ieškoma ne tamsiose gūdžiose giriose, o malonioje prieblandoje.

DANIJA

Danai Joninių naktį ant laužo degina iš šiaudų pagamintą ir senais skarmalais aprengtą raganą. Ji simboliškai pasiunčiama į tą naktį vykstančią raganų puotą.

BULGARIJA

Bulgarai Joninių rytą sveikina patekėjusią saulę ir linki vienas kitam sveikatos. Jie tiki, kad saulėtekio metu, prieš iškrintant rasai, surinktos žolelės turi daugiausia gydomųjų galių.

PORTUGALIJA

Portugalijoje per Jonines į šventę būtina atsinešti žydintį česnaką arba mažą plastikinį plaktuką. Juo suduodama per galvą artimiesiems ir draugams – sėkmei.

ISPANIJA

Turbūt įspūdingiausiai Jonines švenčia ispanai. Laužai švento Jono naktį papuošia visą Ispaniją, o ypač Katalonijos regioną, kuriame paplūdimiai primena ištisą ugnies juostą – čia per naktį kūrenama net apie 30 000 laužų. Ispanai per šią šventę dar mėto petardas, mat tiki, kad jos, kaip ir fejerverkai bei laužai, suteiks stiprybės saulei, k